Az EMMI azt javasolja az orvosoknak, hogy a harmadik oltást mindenki más típusú vakcinából kapja, mint amivel eredetileg beoltották – mondta el Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a Hír TV-ben.
Velkovics Vilmos először a betegellátásban dolgozók részére kötelezővé tett oltásról kérdezte a minisztert, aki elmondta: a döntés meghozatalakor figyelembe vették a járvány eddigi hullámainak tapasztalatait, illetve külföldi – többek közt a francia – mintákat. Hozzátette: a védőoltás kötelezővé tétele az orvosi háttérszemélyzetre is vonatkozik. Velkovics megkérdezte a minisztert, hogy felmérték-e az egészségügyi dolgozók körében, hogy mekkora az oltás kötelezővé tételének támogatottsága.
Az egészségügyi dolgozók átoltottsága rendkívül magas. Nem száz százalékos, de magas. Aki beoltotta magát kétszer, beláthatja, hogy a harmadikra is szükség van
– mondta Kásler. Mi lesz azokkal az orvosokkal, akik valamilyen alapbetegségük miatt nem oltakozhatnak? – firtatta tovább a riporter. Kásler erre azt felelte, hogy az oltóorvos dönti el, hogy ki kaphat oltást, és ki nem.
Aki nem kapja meg a harmadik oltást, olyan beosztást kap, ahol a betegekkel nem találkozik
– mondta Kásler, aki egyébként nem számít arra, hogy sokan hagynák ott a rendelet miatt a betegellátást. Kásler elmondta azt is, hogy a magyar egészségügy szerinte természetesen fel van készülve a negyedik hullámra, ugyanúgy, ahogy fel volt készülve az elsőre, a másodikra, a harmadikra.
Az, hogy a járvány milyen mértékű lesz, attól függ, hogy hányan vállalják az oltást
– mutatott rá a miniszter. A tárcavezető az interjú végén elmondta azt is, hogy a harmadik oltással kapcsolatos minisztériumi irányelv szerint azt javasolják az orvosoknak, hogy a harmadik oltást mindenki más típusú vakcinából kapja, mint amivel eredetileg beoltották: így például aki mRNS-vakcinát kapott elsőre, az kapjon vektor alapút vagy elölt vírust. Így például aki eredetileg Pfizert kapott, annak Szputnyikot, AstraZenecát vagy Sinopharmot ajánlhatnak fel. Ez alapján a kínai vakcinával beoltott 60 év felettiek (akiknek 18–30 százalékánál a tesztek nem mutattak ki antitestet) is más típusú oltással alakíthatják ki védettségüket.
Forrás: Hír TV; Fotó: Képernyőkép
Facebook
Twitter
YouTube
RSS