Bizonyossá vált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megválasztása után a nemzetiségek jogainak visszaszorítására irányuló politika nem változott, és követi azt az irányt, amely Petro Porosenko elnökségének a második szakaszában kezdődött – kommentálta Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, hogy az ukrán kormány döntése értelmében az ezeréves múltra visszatekintő kárpátaljai magyarság nem számít őshonos kisebbségnek Ukrajnában. Mint hozzátette, egyértelművé vált, hogy politikai pártoktól függetlenül a politikai elitben volt egy elhatározás, hogy véghezviszik a kisebbségi jogok megnyirbálását, és ezt meg is tették.
Mint arról korábban beszámoltunk, az ukrán parlament döntése értelmében az ezeréves kárpátaljai magyarság nem számít őshonos kisebbségnek Ukrajnában, ráadásul az Alkotmánybíróság nem találta alkotmányellenesnek azt a nyelvtörvényt, amely súlyosan csorbítja a magyar közösség jogait. Brenzovics László portálunk érdeklődésére a döntéseket úgy kommentálta: bizonyossá vált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megválasztása után a nemzetiségek jogainak visszaszorítására irányuló politika nem változott, és követi azt az irányt, amely Petro Porosenko elnökségének a második szakaszában kezdődött. A KMKSZ elnöke felidézte: a 2014-es változás után az ukrán parlament egyik első intézkedése volt az akkor hatályban lévő, rendkívül sok jogot biztosító nyelvtörvény átszabása, ezt azonban két éven keresztül az államelnök nem írta alá, sőt, az Alkotmánybíróság a nevezett törvényt nem alkotmányellenessége, hanem formai okok miatt helyezte hatályon kívül.
Ez a politika azonban látványos fordulatot vett, így először a végül elfogadott oktatási törvény, majd a nyelvtörvény tulajdonképpen visszavette azokat a jogokat, amelyeket korábban Ukrajna alkotmánya és a vonatkozó törvények az összes kisebbség számára biztosítottak
– fogalmazott. Brenzovics László hozzátette: azoknak is csalódniuk kellett, akik abban reménykedtek, hogy az őshonos nemzeti kisebbségekről szóló törvényekben rendezik ezt a kérdést. A KMKSZ elnöke szerint egyértelművé vált, hogy politikai pártoktól függetlenül a politikai elitben volt egy elhatározás, hogy véghezviszik a kisebbségi jogok megnyirbálását, és ezt végig is vitték. Mint kiemelte,
a választópolgárok egy jelentős része azért szavazott az ellenzék pártjára, mert azt gondolták, hogy a kisebbségpolitikában változást hozhatnak. Ez nem következett be, és nekünk várnunk kell a következő választásokig, amikor lehetővé válhat majd, hogy ezeken a törvényeken módosítsanak.
Brenzovics László a hétfőn bemutatott Kárpátalja Útikönyvvel kapcsolatban arról is beszélt: a térség több mint ezer éven keresztül egységes volt, a nemrégiben felújított felvidéki Borsiban található Rákóczi-szülőház, vagy a magyar oldalon található Sárospatak Ungvárhoz közelebb van, mint Beregszász. Hozzátette: Trianon oly mértékben átszabta a határokat, és a szovjet időben oly mértékben voltak azok átjárhatatlanok, hogy még nagyon sokat kell dolgozni a térség reintegrációján, amelyet jelenleg leginkább a határok átjárhatatlansága nehezít. Mint kiemelte, sok szó esik Ukrajna európai integrációjáról, amelyet Washingtontól Londonon keresztül Párizsig vagy Brüsszelig mindenki támogat, „egy olyan pragmatikus lépést, mint újabb határátkelők létesítése, mégsem sikerült megtenni, hogy egyszerűsödjön az átjárhatóság Európa és Ukrajna között”.
Vezetőkép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS