„Súlyos tévedésre” hívta fel a figyelmet az Európai Bizottságnak a magyar jogállamiságról szóló jelentésében a Közbeszerzési Hatóság mai közleményében. A bizottság tévesen állítja, hogy a vagyonkezelő alapítványok mentességet élveznek a közbeszerzési kötelezettség alól – írta a hatóság. – Az igazság ezzel szemben az, hogy a […] törvény nem erről, hanem ennek éppen az ellenkezőjéről rendelkezik– közölték.
A hatóság tudatta: a közbeszerzési törvény az általános szabályok alkalmazását írja elő ezekre az alapítványokra is az ajánlatkérői minőség vizsgálatakor. Az általános szabályok alapján a vagyonkezelő alapítványok és az általuk fenntartott felsőoktatási intézmények – közjogi szervezetként – ajánlatkérőknek minősülhetnek.
A közjogi szervezetek pedig nemcsak az uniós forrásból finanszírozott, hanem valamennyi beszerzésükre vonatkozóan kötelezettek a közbeszerzési eljárás lefolytatására – közölte a Közbeszerzési Hatóság.
Ennek hiányában az érintett alapítványok és felsőoktatási intézmények – támogatásból megvalósuló beszerzések esetén – a támogatás okán is ajánlatkérő szervezeteknek minősülhetnek
– írták.
Minderről a Közbeszerzési Hatóság részletes magyarázatot adott az Európai Bizottság képviselőinek a jelentés előkészítésekor, de ezt a szervezet figyelmen kívül hagyta– tudatták.
Ismert, Brüsszel jelenleg a gyermekvédelmi törvény miatt tartja vissza a helyreállítási alapból Magyarországnak szánt uniós forrásokat. Az Európai Bizottság ezt különböző indokokkal magyarázza, az egyik ilyen az egyetemek modellváltása, melyekkel a kormány a világ élvonalába is bekerülni tudó felsőoktatási intézményeket hozna létre.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS