A 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államok elleni terrortámadások áldozatainak családtagjai és túlélői, és a mentési munkálatok résztvevői felhívást intéztek levélben Joe Biden elnökhöz, azt kérve tőle, hogy ne vegyen részt az évfordulós ünnepségeken – hacsak nem hozza nyilvánosságra a tragédiával kapcsolatos, régóta kért titkos dokumentumokat. Biden még az elnökjelölti kampányában ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén átláthatóbbá teszi a 9/11-es támadások dokumentációját.
A pénteken kelt felhívást mintegy 1800-an írták alá. A dokumentumok szerintük olyan információkat tartalmazhatnak, amelyek megerősítik Szaúd-Arábia részvételét a 20 évvel ezelőtti terrortámadásokban. A felhívás aláírói hangsúlyozták: ha a nyilvánosságra hozatal nem történik meg, akkor az elnöknek tartózkodnia kell a megemlékezésén való részvételtől. A levélről elsőként az NBC számolt be, amely kommentárt is kért az ügyben a Fehér Háztól – azonban egyelőre nem kapott.
Az elesettek, a betegek és a sérültek emléke iránti tiszteletből nem tudjuk (…) jó szívvel fogadni az elnököt, amíg nem teljesíti kötelességét
– áll a levélben.
9/11 families ask Biden not to attend memorial events unless the administration declassifies documents regarding Saudi Arabia’s role in the deadly attacks. https://t.co/qFApch35vZ pic.twitter.com/Llf7zr3svm
— The Hill (@thehill) August 7, 2021
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásokban, amelyeket eltérített utasszállító repülőgépekkel hajtottak végre más helyszínek mellett a New York-i Világkereskedelmi Központ ellen, összesen mintegy 3000 ember vesztette életét. A New York-i mentőakciókban részt vevő tűzoltók, rendőrök és más segítők között is kiugróan magas volt a halálozások és a súlyos megbetegedések előfordulási aránya.
A hivatalos álláspont az, hogy a támadásokat az Al-Kaida terrorszervezet tagjai hajtották végre – azonban a 19 támadó közül 15-ről úgy tudni, hogy szaúdiak voltak. Az áldozatok családjai egy ideje hangoztatják, hogy a szaúd-arábiai kormány előzetes figyelmeztetést kapott a támadásokról, mégsem tett semmit, hogy megakadályozza azokat. A szaúdiak tagadják, hogy közük lenne a támadásokhoz. Az elmúlt hónapban több egykori szaúdi tisztviselőt eskü alatt hallgattak ki, de vallomásaik tartalmát nem hozták nyilvánosságra – ez tovább dühítette az áldozatok családjait. Biden hivatali elődei is következetesen elutasították a támadásokkal kapcsolatos valamennyi dokumentum kiadását, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva.
Forrás: V4 Agency; Fotó: V4 Agency
Facebook
Twitter
YouTube
RSS