Augusztus 25-én mutatták be telt ház mellett a József Attila Színházban Stefka István A halál népbiztosa című filmjét, ami a vörösterror 133 napjáról és Szamuely Tibor vérengző gyilkossá válásáról szól. A film kapcsán láttuk vendégül a film főszereplőjét, Resetár Dánielt, akivel a filmről, a hazai kulturális életről, az ilyen jellegű filmek fontosságáról beszélgettünk, illetve arról, hogy mennyire volt nehéz belebújni a tömeggyilkos Szamuely Tibor bőrébe. A színész azt mondta: a forgatás előtt nagyon belemerült a témába, rengeteget olvasott és őt is meghökkentette az a hihetetlen kegyetlenség, amivel a Lenin-fiúk ártatlan embereket gyilkoltak, teljesen rabja lett a szerepnek és a 102 évvel ezelőtti események hatása alá került. A színész elmondta: mélyebben a forgatásra való felkészülés során ismerkedett meg Szamuely “munkásságával”, és az eddig eljátszott szerepei közül őt tartja a leggonoszabb karakternek. Kásler Miklós, a film fővédnöke a Pesti TV-nek arról beszélt, hogy hiánypótló alkotásról van szó, hiszen ezzel a korszakkal, ezekkel a személyekkel, ezzel az eszmerendszerrel, ilyen formában még senki sem foglalkozott eddig. A filmet jegyző Stefka István a Pesti TV-nek nyilatkozva kifejtette: Szamuely figurája mutatja meg, hogy ha egy kommunista-bolsevista, liberális eszme megszáll egy embert, akkor mivé válik. Alexa Károly irodalomtörténész szerint pedig a baloldaliságnak mondott valami hajlik arra, hogy a legbrutálisabb emberpusztításokba is belekeveredjen.
Mint arról korábban beszámoltunk, díszbemutató keretei között, a József Attila Színházban mutatták be Stefka István és Csurka Dóra A halál népbiztosa című látványos dokumentum-, egyúttal játékfilmjét, amely a véreskezű népbiztos, Szamuely Tibor életéről és gaztetteiről szól. Ennek apropóján érkezett a Pesti TV stúdiójába a film főszereplője, Resetár Dániel, akivel a filmről, a hazai kulturális életről, az ilyen jellegű dokumentumfilmek fontosságáról beszélgettünk, illetve arról, hogy mennyire volt nehéz belebújni a tömeggyilkos Szamuely Tibor bőrébe. A színész elmondta: Szamuely munkásságával a felkészülés során ismerkedett meg. Mint mondta, családjában már nem ismert olyat, aki átélhette volna a proletárdiktatúrát, az iskolai tanulmányokban pedig sokkal felszínesebb ismereteket közöltek a Lenin-fiúk vezéréről. Elmondta ugyanakkor: karaktere tanulmányozása komoly lelki terhet jelentett neki, és bár általában negatív szereplőket játszik, Szamuelyt tartja az eddigi leggonoszabb személynek, akit megformált.
A film augusztus 25-i, teltházas díszbemutatóján a szereplők és az alkotók mellett megosztotta gondolatait a Pesti TV stábjával a filmről Kásler Miklós, az EMMI minisztere, a film védnöke és elismert történész is, kifejtve: kötelességünk feltárni a múltat, mert ha nem ismerjük pontosan a múltat, nem értjük a jelent, és nem tudjuk megtervezni a jövőt.
Ezzel a korszakkal, ezekkel a személyekkel, ezzel az eszmerendszerrel, ilyen formában még senki sem foglalkozott eddig. Ezért hiánypótló
– fogalmazott Kásler Miklós.
A filmet jegyző Stefka István a Pesti TV-nek nyilatkozva kifejtette: Szamuely figurája mutatja meg, hogy ha egy kommunista-bolsevista, liberális eszme megszáll egy embert, akkor mivé válik.
Egy bestia, fenevaddá válik, aki nem ismer kegyelmet
– fogalmazott.
Alexa Károly irodalomtörténész a film díszbemutatóján úgy nyilatkozott a Pesti TV-nek, hogy meglátása szerint a magyar társadalom nem tud nyugovóra térni a borzalmas 133 nap története kapcsán. Meglátása szerint az események emlékezete túlél az unokákban, dédunokákban, az elszenvedők és a gaztettek végrehajtóinak körében is. A történész felidézte: a vörösterror üzemeltetői közül többeket saját elvtársaik végeztettek ki később, Kun Béla pedig még a Rákosi-korszakban sem rehabilitálódott. ’56 után azonban lassacskán beindult ’19 kultusza.
Ez a baloldaliságnak mondott valami hajlik arra, hogy a legbrutálisabb emberpusztításokba is belekeveredjen
– fűzte hozzá Alexa Károly.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS