Hogy 2006. május 26-án mi mindent mondott a balatonőszödi kormányüdülő zárt frakcióülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, azt nagyjából mindenki tudja. Hogy ki, miért és hogyan szivárogtatta ki a hangfelvételt, az viszont máig sem tisztázott pontosan, noha titkosszolgálati jelentések is készültek. Egyes (volt) szocialista politikusok szerint maga Gyurcsány lehetett a szivárogtató, Gyurcsány viszont MSZP-s puccsistákat emlegetett…
A 2006-os választási győzelme után egy hónappal, de még a kormányalakítás előtt elmondott Gyurcsány-beszédről két „hivatalos” hangfelvétel is készült a kormányüdülő saját hangrendszerén. Az egyik Gál J. Zoltán akkori miniszterelnöki kabinetfőnökhöz, a másik Butor Klára MSZP-pártigazgatóhoz került. A két felvétel nem azonos, amit onnan lehet tudni, hogy eltérő időpontban fordították meg a kazettákat. A felvételeket a hangosítást végző cég, az Omega Trading Kft. két technikusa készítette.
Gál J. Zoltán még aznap, május 26-án elmondta Vörös T. Károlynak, a Népszabadság akkori főszerkesztőjének telefonon, hogy „a főnök nagyon jó beszédet mondott”. Vörös arra kérte őt, küldje át a lapnak a szöveget, ám az állítólag elmaradt. Ugyanakkor két nappal a beszéd nyilvánosságra kerülése előtt, 2006. szeptember 15-én annak egy szolidabb, átfogalmazott, káromkodásmentesített változatát mégis elküldték a szocialista pártlaphoz. Ez mindenesetre arra utal, hogy Gyurcsányék valamilyen módon mindenképpen elő akartak rukkolni az anyaggal. Akár kármentési célzattal, mert már tudták, hogy tőlük függetlenül amúgy is nyilvánosságra kerül; akár azért, mert azt hitték, az emberek lelkesedni fognak annak beismeréséért, hogy évekig tök hülyének nézték őket. Ha az utóbbi változat a helytálló, az sokat elárul politikai éleslátásukról…
Az MSZP-sek után az SZDSZ politikusai értesültek a beszéd stílusáról és tartalmáról, mikor a frakcióülés estéjén a miniszterelnök szűk köre beszámolt erről az ülésre eredetileg meghívott, ám azon részt nem vevő szabaddemokrata vezetőknek. A Gál J. által legépeltetett változatot többen olvasták a legbelső körön kívül is, sőt alig egy hónappal később a beszéd néhány rövid, összevágott részletét informatikusok és hackerek e-mailben küldözgették egymás között. Ők azt hitték, egy hanganalizáló szoftverrel készített paródiát hallanak.
Ami biztos: a beszéd elhangzása és nyilvánosságra kerülése közötti csaknem négy hónapban politikusok és baloldalhoz közel álló médiaszemélyiségek szélesebb csoportja már tudott a beszédről. A hanganyagot végül 2006. szeptember 17-én délután ismeretlenek egyidejűleg több szerkesztőségnek eljuttattak CD-n, MP3-formátumban juttatták el. A közrádió 16 órai híreiben és honlapján is részleteket közölt a beszédből. 17 óra körül Gyurcsány Győrben az RTL Klubnak elismerte: ő hallható a felvételen.
Maga Gyurcsány volt?
2011-ben Szanyi Tibor akkori MSZP-s politikus azt az elméletét osztotta meg a nyilvánossággal, miszerint Gyurcsány és köre lehetett a szivárogtató. Valószínűleg azért volt ő az elkövető – vélekedett Szanyi –, mert ezzel akarta rákényszeríteni az MSZP-t, hogy feltétel nélkül támogassa a megszorításokat. Ám elügyetlenkedték az egészet, mert sokat vártak vele – tette hozzá Szanyi kapitány, aki ma már az ISZOMM-ban politizál.
Gyurcsány viszont tagadta Szanyi állításait, és úgy reagált:
Azt állítja Szanyi Tibor, hogy én szivárogtattam ki az őszödi beszédet. Bizonyítékot nem mutat, logikai következtetés alapján jutott erre a véleményre. Tibor téved. Amit tudok az ügyről, azt elmondtam pár hete a frakciónak.”
Gyurcsány ezután – bizonyítékok nélkül – megküldte Mesterházy Attila akkori MSZP-elnöknek a borítékot, benne az állítólagos szivárogtatók nevével. Mesterházy viszont a sajtó jelenlétében megsemmisítette a borítékot, mert – mint fogalmazott – ha Gyurcsány nem érzi megdönthetetlennek, és ezért nem hozza nyilvánosságra információit, akkor tőle sem várható, hogy ezt helyette megtegye.
Szanyi Tiboron kívül egy másik volt MSZP-s politikus, Zuschlag János is arra utalt, hogy Gyurcsánynak köze lehetett a kiszivárogtatáshoz.
Vezető szocialista politikusok között számtalan megbeszélés volt a balatonőszödi beszéd elhangzása után, ezeken a kiszivárogtatás lehetséges módjáról tárgyaltak”
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Zuschlag. Hangsúlyozta: ezekről a beszélgetésekről felvételek készültek, amelyeket ügyvédi, közjegyzői letétbe helyeztek. „Azt is tudom, hogy ki és hova helyezte ezeket letétbe” – magyarázta Zuschlag a napilapnak. Szerinte az egyik megbeszélést Szekeres Imre, Baja Ferenc és Szili Katalin folytatta Rózsa-Flores Eduardóval, egy másikat Kiss Péter ugyancsak Rózsa-Floresszel, a harmadikon pedig Gyurcsány Ferenc beszélget egy ismeretlen személlyel.
Vagy Katalin, Imre és Ferenc?
Az őszödi beszéd kiszivárogtatása kapcsán először 2009-ben vetődött fel a kalandos életű Rózsa-Flores Eduardo neve. Brády Zoltán, a Kapu folyóirat főszerkesztője 2009 áprilisában, Rózsa-Flores Eduardo meggyilkolása után azt nyilatkozta: a beszéd felvételét Rózsa-Floresszel ők ketten juttatták el a nyilvánosságnak. (Mint ismert: Rózsa-Florest Bolíviában gyilkolták meg kommandósok egy zavaros hátterű, az ottani polgárháborúhoz kapcsolódó rendőrségi rajtaütésben.)
Gyurcsány 2012-ben, már DK-s vezetőként a TV2-nek nyilatkozva utalt a lehetséges szivárogtatók személyére. Mint mondta, értesülései szerint 2006-os MSZP-s vezetők, két férfi és egy nő állhat a botrány kirobbanása mögött. Azt mondta, nincsenek cáfolhatatlan bizonyítékai, ezért neveket nem említett, ám azt is hozzátette: az illetők tudják, hogy rájuk gondol.
Pár hónappal később Szabó Bálint, aki akkor még a DK tagja volt, 2013 májusában interjút adott a Heti Válasznak, amelyben azt állította: 2006 nyarán jelen volt Rózsa-Flores Eduardo fővárosi, Eötvös utcai lakásán, amikor az MSZP három felső vezetője – „Katalin, Imre és Ferenc” – megérkezett, és közösen meghallgatták a hangfelvétel egyes részeit. Szabó közölte: e három szocialista politikus részt vett abban, hogy Rózsa-Flores közvetítésével a hangfelvétel a Fideszhez kerüljön. Röviddel később már teljes névvel, azonosítható módon beszélt Szili Katalinról, Szekeres Imréről és Baja Ferencről. Szili Katalin később személyiségi jogi pert indított és nyert Szabó Bálint ellen a valótlan, bizonyítékkal alá nem támasztott állításai miatt. Szabó egyébként később arról is beszélt, hogy az őszödi beszéd miatt kellett meghalnia Rózsa-Floresnek…
Gerilla és Gyümölcsöskert
2014. februárjában az Alkotmányvédelmi Hivatal honlapján anonimizált formában nyilvánosságra hozta a 2006-os őszödi beszéd kiszivárogtatásáról készült két titkosszolgálati jelentést, amelyeket még javarészt Gyurcsány országlása idején írtak (majd titkosítottak). Ezek alapján egy szocialista politikus lehetett a kiszivárogtató, aki a közzétételről egyeztethetett Gyurcsánnyal és az MSZP-frakció tagjaival is.
Az első, „Gerilla” fedőnevű ügy lezárásáról szóló, 2009 júliusi, hatoldalas jelentés nem nevezi ugyan meg, de a leírásból nagy valószínűséggel megállapítható, hogy az információ Rózsa-Flores Eduardótól származik, aki csak találgatni tudott a kiszivárogtató politikus személyéről, két lehetséges elkövetőt említve. A dokumentumban csak „Guevara”-ként emlegetett Rózsa-Flores szerint
az őszödi miniszterelnöki beszéd kiszivárogtatója egy MSZP-s politikus, aki a miniszterelnökkel és a frakciótársaival egyeztetve szervezte meg az inkriminátum nyilvánosságra hozatalát. A politikus személye találgatás tárgya volt. Célszemélyünk eszmefuttatása szerint (kitakart rész) jöhet szóba, de az akkori beosztásánál és a miniszterelnökkel ápolt jó viszonya miatt inkább az utóbbit tartotta potenciális »elkövetőnek«.”
A Gerilla-jelentésben az olvasható: Guevara „információi alapján a politikus egy (kitakart rész) bízott meg azzal, hogy az illető a meglévő kapcsolatát kihasználva juttassa el a hanganyagot a JobbikNet-hez. Guevara-val folytatott beszélgetések során annyit sikerült az ismeretlen személyről kideríteni, hogy valaha (kitakart rész) volt, a (kitakart rész) alatt (kitakart rész)szakértőként tevékenykedett, jelenleg pedig (kitakart rész) MSZP-s rendezvények lebonyolításában vesz részt, valamint (kitakart rész) cégeit vezeti”.
A másik, 2007 májusi, „Gyümölcsöskert” fedőnevű titkosszolgálati jelentésben megállapították, hogy a hangfelvételt a hivatalos rögzítésre felkért cég munkatársai készítették az őszödi kormányüdülőben szóbeli megrendelés alapján. A jelentés szerint a felvételt készítő társaság munkatársai jóhiszeműen jártak el, és lojálisak voltak az MSZP-hez és Gyurcsány Ferenchez. Mint írták, azonosították azt az embert, aki a nyilvánosságra kerülést megelőző napon birtokában volt a kalózfelvételnek és azt e-mailben továbbította. Ellenőrzése során megállapították, hogy „erősen jobboldali beállítottságú”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS