A NATO-n belüli viszonyt is feszültté tette a héten kipattant botrányos tengeralattjáró-ügy – jelentette ki Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter szombat este a France2 tévéadónak adott interjújában. Az USA, az Egyesült Királyság és Ausztrália új katonai szövetsége Európa és az EU gazdasági, politikai és katonai leértékelődésének újabb jele. Jól látható, hogy az USA a továbbiakban bizonyos érdekeit már nem a NATO keretein belül akarja érvényesíteni. A Biden-adminisztráció ezt a döntést nem az aktuális politikai érdekei alapján, hanem a hosszútávú trendek ismeretében hozta meg.
Az Egyesült Államok, Ausztrália és Nagy-Britannia új biztonsági partnerségi szerződést kötött AUKUS néven, és ezzel összefüggésben Ausztrália úgy döntött, hogy nukleáris meghajtású tengeralattjárókat vásárol az Egyesült Államoktól, egyúttal felmondja a Franciaországgal kötött, dízel- és elektromos meghajtású tengeralattjárók gyártásáról szóló szerződését. Emiatt Franciaország egy 56 milliárd dolláros szerződéstől esett el, és olyan súlyosnak ítélte meg a helyzetet, hogy pénteken visszahívta washingtoni és canberrai nagykövetét, amire még nem volt példa. Az összeg is hatalmas és a diplomáciai reakció is egészen szokatlanul szélsőséges.
Itt az Egyesült Államokkal fennálló szövetségünk ereje is megkérdőjeleződik, hiszen egy valódi szövetségesi viszonyban a felek beszélnek egymással, tisztelik egymást, amit a mostani esetről nem lehet elmondani; inkább alattomosságról, megvetésről és hazugságokról lehet beszélni, válságos a helyzet
– jelentette ki Le Drian. Tagadta, hogy Ausztrália korábban bármikor konzultált volna Franciaországgal a tengeralattjárókról szóló megállapodás felmondásáról. A külügyminiszter felszólította az európai országokat, hogy most, a tálibok afganisztáni hatalomra jutása után és a tengeralattjáró-ügy miatt is összefogva, az eddigieknél jobban védjék meg érdekeiket.
A Pentagon szóvivője viszont azt állítja, hogy a francia fél nem a hírekből értesült a háromoldalú (amerikai–brit–ausztrál) partnerségi megállapodásról (AUKUS) és részleteiről.
Adminisztrációnk magas rangú tisztviselői kapcsolatba léptek francia kollégáikkal, hogy megvitassák ezt a megállapodást, még annak bejelentése előtt
– fogalmazott John Kirby.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök pedig kijelentette: júniusi találkozójuk alkalmával elmondta Macron elnöknek,
kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a hagyományos tengeralattjárók elegendőek-e Ausztrália stratégiai biztonsági igényeinek kielégítésére az indiai-csendes-óceáni térségben.
Mindenesetre a franciák reakciójából nem az tűnik ki, hogy fel voltak készülve erre a rossz hírre.
Forrás: MTI, Euronews; Fotó: MTI/EPA/AAP/David Marius
Facebook
Twitter
YouTube
RSS