Október elsején új időszámítás kezdődött Magyarország energiaellátásában és új geopolitikai helyzetbe kerültünk. Az oroszok egyik napról a másikra nem pumpálnak földgázt az Ukrajnán átnyúló vezetékbe: hozzánk ezentúl Szerbia felől fog érkezni a földgáz, az ukránok pedig hoppon maradtak és elesnek az évi 3 milliárd dollár tranzitdíjtól. Ezért Kijev minket hibáztat, de megfeledkeznek arról a kis apróságról, hogy volt olyan hideg tél, amikor egyszerűen lenyúlták a mi földgázunkat és nálunk alakult ki ellátási válság. Szijjártó Péter ennek kapcsán kijelentette, hogy Ukrajnának semmi köze, hogy kivel kötünk üzletet.
A Gazprom október elsején leállította a gázszállítást Ukrajnán keresztül, noha elvileg 2022 szeptemberéig van szerződés a tranzitra. Ennek értelmében napi 20 millió köbméter földgáz áramolhatott Magyarország irányába, de most már nem fog.
Bespájzoltunk
A mi ellátásunk azonban nincs veszélyben, hiszen Szijjártó Péter külgazdasági miniszter a héten írta alá azt a 15 éves szerződést, amelynek értelmében a Déli Áramlat vezetéken, Szerbia irányából fogjuk kapni a földgázt. Kisebb részt pedig majd Bécs felől érkezik, ha majd üzemelni fog a már elkészült Északi Áramlat2.
Október elsejétől tehát megindult a kereskedelmi forgalmazás a Szerbiát és Magyarországot összekötő új földgázvezetéken, melyen keresztül évi 8,5 milliárd köbméter gáz szállítása válik lehetővé – írta közleményében az FGSZ, a magyar nagynyomású földgázvezeték-rendszer üzemeltetője. A szerb–magyar határkeresztezőn így immár Magyarország irányába is megindulhat a szállítás, ami jelentősen növeli az ország ellátásbiztonságát, és hozzájárul a földgázimport-útvonalak diverzifikációjához. Aggodalomra egyébként sincs ok, hiszen megbízható közlések szerint a magyar tározók szinte tele vannak, így van tartalékunk a télre.
Nyugaton gáz van – azaz csak kevés
Tehát helyzet van az Európai energiapiacon, amit csak tetéz, hogy Angliában már benzinhiány is van. Sőt nemcsak Európában, hanem Kínában sincs áram és szén. Nemcsak Európa, hanem ők is az oroszoknál kuncsorognak áramért, addig pedig kénytelenek leállítani ipari üzemeket és a lakossági fogyasztást is korlátozzák.
Visszatérve Európára, érdemes átnézni, hogy miként oszlik meg a kontinens importja. A földgáz-felhasználás mértéke 2020-ban 400 milliárd köbméter volt az Európai Unióban, és mértékadó vélemények szerint ezen energiaforrás jelentősége a belátható jövőben nem is fog csökkenni. Az EU gázfelhasználásának 48 százaléka tavaly a Gazpromtól származott, s az idei év első hét hónapjában 23 százalékkal nőttek a vállalat európai irányú szállításai. A második helyen a norvég források álltak 24 százalékkal.
Ukrajna hisztizik
Mivel elkészült az új orosz vezeték délen és északon, ezért Moszkvának többé nincs szüksége Ukrajnára. Tehát a Gazprom megtette azt a logikus lépést, hogy leállította az arra felé futó tranzitját. Game over, Ukrajna kiesett a játékból és ezzel nagyon nagyon sok pénze bánja. Ezért Magyarországot okolják, holott Oroszországot kellene. De ugye mi kicsik vagyunk, az oroszok nagyok és egyébként is hajlamosak visszalőni.
Az oroszok nyilvánvalóan visszaélnek domináns pozíciójukkal azzal, hogy leállították a tranzitszállítást, miközben Európában sokkoló mértékben megemelkedett a földgáz ára
– idézte a Reuters Szergij Makogont, az ukrán gázszállító rendszer üzemeltetőjének vezérigazgatóját. Az amúgy is problémákkal terhelt magyar–ukrán viszonyban tehát újabb feszültséget keltett a Gazprommal kötött szállítási szerződés, ami miatt Kijev az Európai Uniónál is panaszkodott. Makogon azt mondta, a felfüggesztés következtében Ukrajna most nem tud gázt importálni Magyarország felől.
Csütörtökön Ukrajna közölte, hogy teljes értékű baráti viszonyra törekszik Magyarországgal, de készen áll a “diplomáciai válaszcsapásra”, amennyiben Magyarország nem tiszteli az ukrán érdekeket – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter. A külügyi tárca vezetője elmondta: Ukrajna a Magyarországgal fenntartott barátság és együttműködés híve, de a kétoldalú kapcsolatokban számolni kell mindkét ország nemzeti érdekeivel. A kormány a jószomszédi kapcsolatokban érdekelt, ezért is engedett Magyarországra ukrán katonákat gyógykezelésre, ezért nyaraltatott több ezer olyan ukrán gyereket, akiknek a szülei érintettek voltak a harcokban – húzta alá.
Ehhez képest, amit az ukránok tettek, az nagyon durva hátbaszúrás.
Orbán: A magyarok érdekei az elsők
Mi se maradtunk adósak a válasszal. Orbán Viktor magyar miniszterelnök elutasította az Ukrajnától érkező kritikákat Budapest új, Oroszországgal kötött gázszerződése miatt: a magyar rádiónak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy honfitársai kénytelenek lettek volna több pénzt fizetni a gázért az új megállapodás nélkül. A miniszterelnök megérti az ukrán aggodalmakat, de véleménye szerint vigyáznia kell a magyar választók érdekeire. Orbán korábban azt is mondta újságíróknak, hogy Magyarország „szuverén állam”, és „önállóan dönthet” arról, hogy hol vásárol gázt.
Szijjártó Péter külügyminiszter pedig azzal vádolta Ukrajnát, hogy jogtalanul avatkozott bele Magyarország belpolitikai döntéseibe: rendkívül felháborítónak nevezte Kijev reakcióját a megállapodásra.
Ukrajnának semmi köze azokhoz, akikkel üzleteket kötünk
– szögezte le, hozzátéve, hogy Budapest Kijev ilyen lépéseit. Magyarország szuverenitásának és nemzetbiztonsági érdekeinek megsértésének tekinti. A miniszter azt is megjegyezte, hogy az új megállapodás értelmében Magyarország
sokkal kedvezőbb áron vásárolna gázt, mint a lejáró szerződés értelmében.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy ez szuverenitási kérdés, továbbá rámutatott, hogy nem Magyarország az egyetlen Európában, amely hasonló szerződést kötött Oroszországgal.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS