Illegális tudatmódosító szereket vizsgált a rendőrség és a NAV egy kéthetes, átfogó razzia keretében. Az országos bűnügyi akciósorozat mérlegéről ma délelőtt sajtótájékoztatón számoltak be az érintett szervek szakemberei.
A kábítószerek terjedésével kapcsolatban Magyarországon különösen dinamikus időszak zajlik: új, egyre veszélyesebb szerek kerülnek illegális forgalomba. A gyorsan változó anyagösszetételeken túl a rendőrséget nehéz feladat elé állítja a globalizációval és az új technológiával összefüggő internet alapú forgalmazás. Ugyancsak kihívást jelent a magyar rendőrök számára az utóbbi két évben hatalmas mértékben megnövekedett hamis, hazánkban nem engedélyezett gyógyszerek és egészségügyi termékek száma is. Ezért volt indokolt a kábítószerekkel, az új pszichoaktív anyagokkal, valamint a gyógyszerhamisítással kapcsolatos bűncselekmények felderítése, felszámolása és megelőzése érdekében egy összehangolt országos bűnügyi akciósorozat, melynek fókuszába a terjesztői magatartás visszaszorítása került – írja a Police.hu.
Erről Fülöpné dr. Csákó Ibolya rendőr alezredes, az ORFK kiemelt főreferense adott tájékoztatást. Elmondta, hogy az elmúlt két hétben lezajlott, minden megyét érintő razzia végrehajtói azon civilruhás nyomozók voltak, akik alapos, szerteágazó munkájukat általában a háttérben végzik. Ők azok a rendőrök, akik sok esetben hosszas, kitartó megfigyelő és egyéb konspirációs tevékenységüknek köszönhetően összegyűjtik azokat a bizonyítékokat, melyek alapján felszámolhatók a bűnbandák. Bár tevékenységük az emberek számára láthatatlan, annak eredményei már kézzel foghatók. Mi sem támasztja ezt jobban alá, mint a szeptember második felében végrehajtott akció mérlege.
A 14 nap alatt a rendőrök ugyanis 213 ügyben 304 főt fogtak el és hallgattak ki gyanúsítottként. Közülük 98-at bűnügyi őrizetbe vettek, 55-nek a letartóztatását is elrendelte a bíróság. A kutatások alkalmával lefoglaltak többek között 538 tő kannabisznövényt, valamint 140 kg marihuánavirágzatot, amelynek feketepiaci értéke legalább 420 millió forint, illetve 8,7 kg amfetamint, ami illegális kereskedelemben 26 millió forintot ér. A lefoglalt kábítószerek összértéke közel félmilliárd forint. A nyomozók ezen túl találtak hamis gyógyszereket is, köztük 1400 ampullát, 8000 darab tablettát, melyek zöme teljesítményfokozó. Ezen készítmények értéke közel 10 millió forint, de kivontak a forgalomból egy 130 négyzetméter területű raktárban felhalmozott – feltehetően Ukrajnából származó – gyógyszerkészletet is, mely szavatossága 10 éve lejárt. Ebben volt 6 millió darab kapszula, 100 000 ml ampullás készítmény és 200 000 grammnyi krém is. A hatékony és összehangolt rajtaütéseknek köszönhetően közel 90 millió forint összegben készpénzt, míg 92 millió forint értékben gépkocsikat is lefoglaltak.
A kábítószeres bűnözői köröket érintő csapásban a rendőrség 1739 munkatársa vett részt. Munkájukat – mondhatni a siker kulcsaként – segítették toxikológus- és vegyészszakértők, akik a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK) konstruktivitásának köszönhetően több esetben azonnali szakértői véleményt adtak, gyorsítva ezzel a büntetőeljárások menetét. Jól példázza az akció fontosságát és a rendőrség, valamint az NSZKK közötti jó munkakapcsolatot, hogy az ilyen jellegű soron kívüli szakértői vélemények évenkénti száma 400, míg a művelet két hetében 52 ilyen dokumentum született. Az ország egészére kiterjedő akcióban szeptember utolsó három napjában részt vett a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) is, akikkel együttműködve fokozott ellenőrzéseket hajtottak végre a hatóságok az ukrán és a szerb határszakaszokon, valamint a repülőtéri postaforgalomban. A fő cél ezen szúrópróbaszerű ellenőrzéseknél nem más volt, mint a külföldről érkező kábítószerek és hamis gyógyszerek felderítése és lefoglalása. A hazai ellenőrző hatóságok munkáját segítették az Europol Hamisításelleni Központjának munkatársai is.
Hab a tortán …
A két hét a számos rajtaütésen túl, két olyan sikersztorit is hozott, melyek a magyar kriminalisztika történetében is kiemelt jelentőséggel bírnak. Az egyiket a Budapesti Rendőr-főkapitányság, míg a másikat a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság hajtotta végre. A fővárosi ügy részleteiről dr. Pál Adrián rendőr ezredes, a BRFK bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese számolt be. Elmondta, hogy a budapesti nyomozók csaknem 90 kg, mintegy 300 millió forint értékű marihuánát vontak ki a forgalomból. A rajtaütésre 2021. szeptember 30-án került sor egy óbudai társasházban. A lakás átvizsgálása során a kábítószeren túl találtak egy pisztolyt is, éles lőszerekkel, valamint közel 6 millió forintot. Kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt három külföldit vettek őrizetbe: egy 19 éves horvát, valamint egy 29 éves bosnyák férfit és egy 22 éves, szintén bosnyák nőt. Az ügy részleteiről a BRFK külön videós közleményt adott ki.
A Bács-Kiskun megyei ügyben elfogott férfi olyan illegális szer értékesítésével foglalkozott, mely az új pszichoaktív anyagok listáján a forgalmazás időpontjában még nem szerepelt. Hogy biztosra menjen, még Hollandiában is bevizsgáltatta az anyagot. A Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóságának felderítő nyomozói azonban aprólékos előkészítő eljárás keretében olyan bizonyítékokra bukkantak, mely alapján a férfi nem vonhatja ki magát a büntetőeljárás alól. Bár kábítószer-kereskedelem vagy új pszichoaktív anyaggal való visszaélés miatt nem vonható felelősségre, azonban az illegális szerkereskedelemmel kapcsolatban felmerült a költségvetési csalás gyanúja, így az ügyben az eljárást a NAV folytatja le.
Az akció másik pólusa
Az elmúlt 14 nap nemcsak bűnügyek realizálásáról szólt, hanem a különböző illegális szerhasználatok megelőzéséről is. A prevenciós szakemberek fiatalokat megcélzó programjairól Oláh-Paulon László rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály megbízott vezetője beszélt.
Elmondta, hogy míg a nyomozók elfogtak, kutattak, kihallgattak és őrizetbe vettek, addig ők – összesen 281 munkatárs együttműködésével – a kábítószerek és az új pszichoaktív anyagok veszélyeit bemutató előadásaikkal és interaktív projektjeikkel mintegy 38 000 embert tudtak személyesen megszólítani a két hét leforgása alatt. A 912 rendezvényből 743 iskolai program volt. A tanintézményeken keresztül összesen közel 23 000 diákot értek el. Ezen kívül 120 településen voltak prevenciós eseményeik, melyek keretében 15 000 embernek adtak tanácsot. A fókuszált eléréseknek köszönhetően lehetőség nyílt arra, hogy a szakemberek ne csak általánosságban, hanem részletesen és szemléltetve beszéljenek a droghasználat súlyos következményeiről.
Forrás: Police.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS