Lukács Adorján, a Roma Értelmiségi Műhely elnöke volt a Pesti Riporter szerdai vendége, aki a romagyilkosságok néven elhíresült, 13 évvel ezelőtti gyilkosságsorozatról beszélgetett a Pesti TV stúdiójában Ferkó Dániellel. A műsorban Lukács kifejtette: véleménye szerint nem biztos, hogy minden érintett megkapta a megfelelő büntetést, és úgy gondolja, lehetnek felbujtók is az ügyben. A Gyurcsány–Bajnai-kormányok felelőssége kapcsán úgy vélekedett: a kisebbségi érdekeket szóban képviselő baloldali politikusok nem léptek fel, a titkosszolgálat pedig nem lépett közbe a bűncselekmények idején.
Lukács Adorján kifejtette: úgy gondolja, hogy vannak felbujtók az ügyben, az azonban semmiképpen sem mentesíti az elkövetőket az, hogy esetleg van további más elkövető vagy felbujtó. Elmondta: sem a nagypolitika, sem a rendőrség nem volt képes megfelelően eljárni az ügyben. Mint fogalmazott, kérdéseket vet fel, hogy pont Tatárszentgyörgyön a helyszínre érkező rendőrök füstmérgezést állapítottak meg és elektromos tüzet.
Hogy a helyszínre érkező civil mozgalmak képviselői hívják fel a figyelmet arra, hogy itt töltényhüvelyek vannak, és egyébként lőtt sebek egy ötéves gyermek nyakán, tehát azt gondolom, hogy azt azért észre kell venni. Ezek mind olyan szerencsétlen helyzetek, amik arra adnak okot, hogy igenis az ember gyanakodjon. Az is biztos, hogy az egyik elkövetőt megfigyelték, a titkosszolgálat megfigyelte, ez is kiderült, mégsem avatkoztak be
– fogalmazott. Hozzátette: érdekes kérdés, hogy ha nincsen semmi takargatnivaló, akkor miért kellett elhallgatni, hogy ez hogy történt, miért nem avatkoztak közbe, amikor megfigyeltek egy olyan embert, aki egyébként a helyszínre vitte ezeket az elkövetőket (Csontos Istvánról beszél, akiről később kiderült, hogy a katonai elhárítás ügynöke. Őt nem figyelték meg, de a gyilkosságsorozat ideje alatt kapcsolatban állt a tartótisztjével – a szerk.). Annak kapcsán, hogy ha esetleg a Gyurcsány-kormány vagy a titkosszolgálat tudott a támadásokról, miért nem léptek közbe, Lukács úgy fogalmazott:
Talán azért lettek érdekeltek, mert kiderült, hogy hazudtak reggel, délben és este meg éjjel. Tehát, hogy ezzel, ezzel azt hiszem, hogy a bírósági ítélet is kimondta, hogy a cél az kiderült, hogy az volt, hogy a társadalmi rétegek egymásnak uszítása, nyilvánvalóan amíg ezzel foglalkoznak az emberek, addig mással nem annyira, ezt tudom még elképzelni.
A műsorban ugyancsak megszólaltatott Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló a Pesti Riporter stábjának szintén úgy nyilatkozott: a Gyurcsány-kormány bűne, hogy nem védték meg a roma embereket, egyes sajtóhírek szerint pedig erre szándék sem volt. A nemzetiségi vezető kétségbe vonta, hogy a gyilkosságok elkövetésében szerepet játszók mindegyike börtönben van.
Vizsgálták a Gyurcsány-kormány titkosszolgálatának felelősségét is
Megjegyzendő, hogy a rendőrség a jogerős ítélet után néhány évvel a felbujtói kör megtalálása miatt nyomozást rendelt el, ám végül megszüntették az eljárást. Ahogy arról portálunk elsőként beszámolt, a sorozatgyilkosság aktáit tavaly nyáron porolták le, azután, hogy a halálbrigád életfogytiglani fegyházra ítélt vezetője megtörte a hallgatást, és elkezdett beszélni az egykori támogatóikról és a finanszírozókról. Kiss Árpád állította, hogy jobbikos körök is segítették őket, de utalt arra is, hogy a Gyurcsány-kormány a káoszban volt érdekelt, ezért az akkori titkosszolgálat visszatartotta az információkat, emiatt pedig nem sikerült időben elfogni a sorozatgyilkosokat. Információink szerint a hatóság a szocialista kormányzat idején működő Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori munkatársainak szerepét is vizsgálta, ám végül kétséget kizáróan nem lehetett igazolni, hogy a felbujtás bárki részéről is megtörtént volna.
Kiss egyébként perújítást is kezdeményezett, amelyben a Gyurcsány Ferenc vezette kormányok és titkosszolgálatok felelősségét vizsgáltatná. Szerinte titkosszolgálati provokáció volt a nekik felrótt támadás Galgagyörkön, az akkori kormányzat pedig – saját hatalmának megtartása reményében – csaknem polgárháborús helyzetbe sodorta az országot. Kiss levelében hangsúlyozta, hogy a felbujtók, akik megúszták a felelősségre vonást, „önkormányzati tisztséget kaptak és vidéken lapulnak”.
Mint írta,
a 2008. évi galgagyörki pogromot mindenki büntetlenül úszta meg. Pedig ez a kézivezérelt esemény indította el a hat áldozat halálával végződött, szegregátumok elleni támadássorozatot. Itt nem valamiféle absztrakt összefüggésről van szó. Nem véletlen, hogy a gyilkosságokhoz vezető első támadás szintén Galgagyörkön történt, a tipp és az anyagi eszközök a Jobbikkal kapcsolatban álló, ultra radikális körtől származtak. Ez a szponzoráció akkor sem hátrált meg, amikor 2008. november 2-án éjjel Nagycsécs település határában, Pető Zsolt elítéltnél elszakadt a cérna, és kivégzett egy családot. Legkésőbb ekkor az elfogáshoz szükséges összes információ már rendelkezésre állt, a szokásos kriminalisztikai adatokat a rendőrség összegyűjtötte, de az ismert, erőszakra hajlamos neonácik aktáit a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) visszatartotta.
Megjegyzendő továbbá, hogy Kiss az ügy kulcsmomentumának nevezte, hogy Gyurcsány Ferenc és politikustársai megjelentek a sorozatgyilkosság egyik tárgyalásán. A látogatás azért is különös volt, mert az előzetes tervek szerint aznap kellett volna folytatnia a vallomását Csontos István negyedrendű vádlottnak, ám a férfi pont aznap, a volt kormányfő jelenlétében jött rá, hogy nincs több mondanivalója.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS