Az ország tekintélyének, ha valami árt, az az, ha külföldön azt látják, hogy folyamatosan külső döntőbírót akarnak bevonni – mondta Schiffer András a Pesti TV Pesti Riporter című műsorában szerdán. A jelenleg jogászként tevékenykedő korábbi politikus annak kapcsán beszélt erről, hogy kiderült: a baloldali miniszterelnök-jelölt állításával szemben senki nem adott engedélyt neki arra Brüsszelben, hogy feles többséggel való alkotmányozáshoz készüljön. Schiffer András szerint még nem volt arra példa, hogy az EU beleavatkozzon a tagállamainak választásaiba, a magyar jogállamiságot vizsgáló LIBE Bizottságot vezető Gwendoline Delbos-Corfield azon nyilatkozatát azonban megdöbbentőnek nevezte, amelyben előre is úgy vélekedett, hogy Magyarországon nem lesznek tiszták a választások.
Az LMP alapítója szerint senki nem jön ki abból jól, főleg nem Magyarország, hogyha a hatalom még oly veretes jogi érveléssel is alátámasztva, esetleg büntetőjogi eszközökkel vagy büntetőjogi eszközökkel való fenyegetéssel próbálja meg lerendezni a vitáit – utalt arra a felvetésre, miszerint Márki-Zay a feles többséggel való alkotmányozás belengetésével az alkotmányos rend elleni szervezkedést tényállását valósította volna meg.
Schiffer ugyanakkor kifejtette a magyar jogállamiságot vizsgáló LIBE Bizottságot vezető Gwendoline Delbos-Corfield a jövő évi választások tisztaságát megkérdőjelező nyilatkozata kapcsán, hogy mind a külföldről hazánkba irányuló politikai nyomásgyakorlás, mind a külföldről való segítség várás veszélyes dolog.
Ettől az európai parlamenti képviselőtől ez nyilvánvalóan egészen elképesztő. Én az előbb megengedően azt vetítettem előre, hogy nem tudok olyat, hogy az Európai Unió területén bármelyik ország a másik ország választási folyamataiba beavatkozott volna az elmúlt évtizedekben, és éppen ezért jó lenne bízni abban, hogy ez így is fog maradni, ugyanakkor az természetesen egészen elképesztő, hogy hónapokkal a magyar parlamenti választás előtt már van olyan európai politikus, amelyik előre megkérdőjelezi egy másik európai uniós tagállam választásának a tisztaságát. Én azt gondolom, hogy nem szabadna ezt a vörös vonalat átlépni, mert ez nagyon messzire vezet, és hogyha valami destabilizálni tudja az Európai Uniót, az pontosan az, hogyha egyes politikai szereplők, egyes tagállamok, más politikai szereplők, illetve más tagállamoknak a belső mechanizmusait, kormányzatának, parlamentjének a legitimitását elkezdi megkérdőjelezni
– fogalmazott. Schiffer András elmondta azt is a műsorban, hogy a gyarmati tempó nem lepi meg, hangsúlyozva, hogy ez okoz némi szekunder szégyent, hiszen a saját dolgainkat szerinte itthon kell elintézni és nem pedig szánalmas módon külföldi hatalmak támogatására ácsingózni.
Schiffer az EU új médiaszabályozási terveiről is szót ejtett, kifejtve: eltiltani a cégeket a politikai reklámoktól szerinte egy teljesen rendjén való elképzelés.
Az Európai Unió valamit akar csinálni a politikai reklámok szabályozásával, szerintem van keresnivalója, de az első pont az az lenne, hogy az óriásvállalatok hagyjanak fel például az érzékenyítő kampányokkal, mondjuk egy labdarúgó Európa-bajnokságon
– fogalmazott. Kifejtette: itt kezdődik a politika, ami nemcsak választási küzdelmekről szól, hanem az üzenetek közvetítéséről is.
Cégeknek milyen alapon van politikai meggyőződésük, véleményük? Az Európai Uniónak igenis nemcsak joga, lehetősége, kötelessége az, hogy fellépjen ennek a médiatérnek a nagyrészt az internetre, azon belül is a közösségi platformokra áthelyeződött médiatérnek, politikai nyilvánosságnak a szabályozásával kapcsolatban. Én magam is követeltem, például akkor, amikor a Youtube levágta a PestiSrácoknak a csatornáját, hogy igenis, az Európai Unió lépjen fel a platformszolgáltatók megregulázása érdekében, és pontosan ebbe a körbe való az a javaslatom is, hogy a cégeket el kell tiltani a politikai reklámozástól, ami nem pusztán pártpolitikai reklámot takar
– húzta alá Schiffer András.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS