Az Egyesült Államok és szövetségesei sorban szólítják fel állampolgáraikat, hogy hagyják el Ukrajnát, Washington újra és újra orosz támadást vizionál, a helyzet azonban nem sokat változott az orosz–ukrán határon. Az amerikai retorika most már Ukrajna számára is visszaütött: az ország a folyamatos pánikkeltés miatt egyre közelebb kerül a végleges gazdasági csődhöz. A falra festett ördögből már az ukrán elnöknek is elege van, aki szerint túlzóak a reakciók, az orosz diplomácia azonban úgy véli, az amerikaiak készülnek valamire.
Az amerikai kormány helyzetértékelése szerint február 16-án, szerdán indíthat támadást Oroszország Ukrajna ellen; Washington az értesülést pénteken megosztotta európai szövetségeseivel – jelentette a Der Spiegel című német hírmagazin. A beszámoló szerint az amerikai hírszerző szolgálatok minden eddiginél sürgetőbben figyelmeztették a NATO-szövetségeseket Oroszország Ukrajna elleni közelgő támadására. A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a hadsereg is tájékoztatta a német kormányt és más NATO-tagállamokat, hogy új információik alapján már jövő szerdán elindulhat a művelet. Moszkva tagadja, hogy ilyen tervei lennének, de több mint 100 ezer katonát vonultatott fel Ukrajna határai mentén. Ehelyett a Kreml arra használta fel a régióra irányuló figyelmet, hogy kifejezze félelmét, miszerint a NATO túl közel hatolt a területéhez, és követelte, hogy a biztonsági szövetség vonuljon ki abból a területből, amelyet Oroszország a befolyási övezetének tekint.
Az elhamarkodott amerikai nyilatkozatoknak meglett a böjtje: az országok sorban vonják ki külképviseleteik dolgozóit Ukrajnából. Ausztrália és Új-Zéland szombaton arra figyelmeztették Ukrajnában tartózkodó embereiket, hogy távozzanak a térségből. A lépés az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Lettország és Észtország, valamint Dánia és Hollandia tanácsait követi, amelyek állampolgáraiknak mind azt javasolják, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el Ukrajnát. Az ausztrál és az új-zélandi kormány azt üzente állampolgárainak, hogy utazzanak el, amíg még vannak kereskedelmi járatok. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök szerint az ukrajnai helyzet nagyon komoly.
Nagyon ingatag lesz a helyzet, ha ott konfliktus lesz. Reméljük és imádkozunk, hogy ez ne következzen be. Egy ideje már egyértelmű üzenet, hogy az Ukrajnában tartózkodó ausztráloknak igyekezniük kell elhagyni az országot
– mondta Morrison újságíróknak.
Új-Zélandnak nincs diplomáciai képviselete Ukrajnában, Wellington ezért “nagyon korlátozottan” képes konzuli segítséget nyújtani az Ukrajnában tartózkodó állampolgároknak. Az ukrajnai biztonsági helyzet rövid időn belül megváltozhat, és az új-zélandiaknak nem szabad ilyen körülmények között az evakuálással kapcsolatos támogatásra támaszkodniuk
– közölte Nanaia Mahuta új-zélandi külügyminiszter. Az izraeli külügyminisztérium pénteken bejelentette, hogy elszállítják Ukrajnából a kijevi diplomaták és követségi dolgozók családtagjait. Emellett Izrael felszólította az izraeli állampolgárokat, hogy tartózkodjanak az Ukrajnába utazástól.
A washingtoni kormány pénteken közölte, hogy lehetségesnek tart egy orosz támadást még a pekingi téli olimpiai játékok február 20-i lezárása előtt. Azóta Japán, Kanada, Kuvait, Litvánia, Németország is hasonló tartalmú figyelmeztetést adott ki. Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége már szombaton elrendelte a nem létfontosságú alkalmazottak kimenekítését. Oroszország is megkezdte diplomáciai jelenlétének csökkentését Ukrajnában. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szombaton azt mondta, hogy Oroszország tart az ukrán hatóságok vagy “harmadik országok” “provokációitól”.
A kijevi rezsim vagy harmadik országok esetleges provokációitól tartva valóban az ukrajnai orosz képviseletek személyi állományának bizonyos mértékű optimalizálásáról döntöttünk. Figyelembe véve Washington és London jelentős befolyását Kijevre (…) arra a következtetésre jutottunk, hogy amerikai és brit kollégáink nyilvánvalóan tudnak bizonyos előkészületben lévő ukrajnai akciókról, amelyek jelentősen megnehezíthetik a biztonsági helyzetet
– tette hozzá Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő. Az amerikai pánikkeltésből az eddig háborús retorikától fűtött ukránoknak is elegük lett. Vologyimir Zelenszkij az Interfaxnak adott interjújában ítélte el az amerikai reakciókat.
A küszöbön álló orosz támadásra vonatkozó amerikai figyelmeztetések pánikot keltenek és nem használnak. Az ellenségünk legjobb barátja most az, ha az országban pánik tör ki. És ezek az információk csak a pánikhoz járulnak hozzá, egyáltalán nem segítenek
– mondta az ukrán államfő. Zelenszkij úgy vélte, hogy túl sok az olyan bejelentés, amelyek azonnali, átfogó, totális háborút vetítenek elő Oroszország részéről. Tudatta, hogy tisztában van a kockázatokkal, és azzal is, hogy az orosz csapatok ott vannak a határ túloldalán.
Ha valakinek még van bombabiztos, 100 százalékos információja invázióról, álljon elő vele!
– szögezte le az elnök, aki szerint csak diplomáciai úton lehet elérni a feszültség csökkentését.
Az Egyesült Államok és szövetségesei hetek óta folyamatosan arra figyelmeztetnek, hogy Oroszország több mint 100 ezer katonát vont össze az ukrán határ közelében, és meg fogja támadni nyugati szomszédját. Moszkva tagadja, hogy támadásra készülne. Amerikai információk szerint még a pekingi téli olimpia vége előtt megindulhat az orosz offenzíva. Az Egyesült Államok és több vele szövetséges ország pénteken és szombaton arra szólította fel állampolgárait, hogy hagyják el Ukrajnát az orosz fenyegetés miatt.
Forrás: MTI; Fotó: újszó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS