A Magyar Nemzet információi szerint kiújultak a Jobbik belső hatalmi harcai a csúfos választási kudarc után. Egyértelművé vált, hogy a párt listájáról bejutott képviselők elsősorban lojalitásuknak köszönhetik elnyert pozícióikat, míg mások bizalomvesztés vagy épp Molnár Enikő kabinetfőnök miatt kerültek a lista elérhetetlen helyeire.
Miközben Jakab Péter, a Jobbik elnöke saját és pártja felelősségét nem firtatva Márki-Zay Pétert, a baloldal közös miniszterelnök-jelöltjét teszi felelőssé az összefogás csúfos bukásáért, a Jobbik jelenlegi, korábban kilépett vagy kizárt tagjai egyértelművé tették: Jakabnak nem lett volna szabad belerúgnia a már földön fekvő Márki-Zay Péterbe. Varga-Damm Andrea szerint a Jobbikban „kidobták a családi ezüstöt, s azt hitték, pléhkanállal nagyot lehet meríteni”. Vona Gábor volt pártelnök azt írta, Jakab egyszemélyes, parizeres celebshow-t csinált a Jobbikból.
A Jobbiknak a legjobb az lenne, ha Jakab Péter lemondana, a májusi tisztújításon átadná a helyét valakinek, ő pedig menne a visszavonuló Gyurcsány helyére a DK-ba, ahová való
– írta Vona. Stummer János, aki tagja még a Jobbiknak, agresszív kismalachoz hasonlította Jakabot, miután a pártelnök elmondta a saját és elnökségének véleményét a választási vereségről, egyedül Márki-Zayt okolva a történtekért. Stummer bejegyzéséből egyértelműen lehet következtetni arra, hogy Jakab Péter viselkedése a párton belül is feszültséget keltett – összegezte a megnyilvánulásokat a Magyar Nemzet.
Hiába hirdette a Jobbik elnöksége a csúfos kudarc után, hogy megerősítették az eddigi néppárti politika helyességét, továbbá nem fognak letérni a párt elnöksége által kijelölt néppárti útról, sem az összefogás útjáról, a párton belül határozottan nagy az elégedetlenség. A Jobbik ugyanis amellett, hogy frakciója 26-ról kilenc főre apadt, négy frakcióhelyettesét is elvesztette. A párt egyéniben egy választókerületben sem nyert, a listán befutó személyek közül pedig Z. Kárpát Dánielen, Brenner Kolomanon, valamint Lukács László Györgyön kívül az országos politikában névtelen emberek kerültek vezető pozícióba.
Arra a kérdésre, hogy Szilágyi György vagy Potocskáné Kőrösi Anita miért nem kapott előkelőbb helyet az összefogás listáján, talán Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke adhat választ, hiszen korábban már kiderült: Molnárnak komoly konfliktusai voltak a két politikussal. Még ennél is érdekesebb az, hogy Steinmetz Ádám vagy Stummer János miért az 56. és a 121. helyet kapták? Márki-Zay Péter kifejezetten jó kapcsolatot ápolt a két jobbikossal, olyannyira, hogy árnyékkormányában Steinmetz Ádámra a sport területét is rábízta. Ez lehet a magyarázat arra, hogy Jakab Péter ágált legélesebben a hetedik frakció ellen, tartva attól, hogy Márki-Zay magával viszi saját embereit.
Belső hatalmi harcokat váltott ki a Jobbikon belül az is, hogy a közös lista 35. helyén szereplő Szabó Hajnalka mandátumára többen is pályáznak. A Magyar Nemzet értesülései szerint a Jobbik 12 hellyel számolt, Szabó pedig előre jelezte, nem lesz képviselő, a listán utána szereplők viszont annál inkább beülnének a helyére. A sorban következő Végh Noémi a párt frakcióirodáján dolgozik, Németh Zsolt – aki Szabó Hajnalka férje – a párt informatikusa, aki tulajdonképpen minden titkok tudója, majd Szabó Gábor pártigazgató, akinek Németh a bizalmi embere.
Végül, de nem utolsósorban a Jobbiknak az éves támogatása is harmadára apadt, így a jövőben évi közel kétmilliárd forint helyett be kell érniük mintegy hatszázmillió forinttal.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS