“Európában ma mindössze két látható békepárti vezető van. Az egyik Ferenc pápa, a másik itt ül közöttünk” – utalt Orbán Viktorra az Országgyűlés alakuló ülésén elhangzott beszédében Turi-Kovács Béla korelnök. A Momentum Mozgalom igérete ellenére mégis részt vett az alakuló ülésen, a Demokratikus Koalíció képviselői a Himnusz-éneklést kihagyták, és csak a mandátumok ellenőrzésének idejére kullogtak be a Parlamentbe, hogy aztán megint kimenjenek. Előtte azonban azért fölesküdtek az Alaptörvényre, annak védelmére, annak ellenére, hogy kormányra kerülésük esetén hatályon kívül helyezték volna. Hadházy Ákos mégcsak szavazni sem mehet be a parlamentbe, ugyanakkor Kövér Lászlót az országgyűlés ismét megválasztotta a tisztelt ház elnökének. A házelnök beszédében elmondta, “Magyarország ma egy erős, emelkedő pályán mozgó, tekintéllyel bíró ország, amely minden polgárának élhető otthont, sőt kínál, s amelyet az európai politikában senki nem hagyhatnak számításon kívül”.
Az április 3-i országgyűlési választások eredményei alapján május 2-án, 11 órai kezdettel ült össze az új parlament, ahol a jobboldal történelmi győzelmének köszönhetően a kormánypártok 135 képviselővel kezdték meg a parlamenti munkát, miközben a baloldalon a bukás és az azt követő átrendeződés után Gyurcsány Ferenc pártjának, a Demokratikus Koalíciónak van a legnagyobb frakciója. A köztársasági elnök javaslatot tesz a miniszterelnök személyére. Orbán Viktor megválasztásához a képviselők több mint felének a szavazata szükséges.
- A Momentum Mozgalom úgy tűnik, eljött az alakuló ülésre, pedig Fekete-Győr András néhány napja még Hadházy Ákossal közösen hangoztatta, hogy bojkottálják azt.
- Látni az LMP-seket, MSZP-seket, a Jobbikot, a Mi Hazánk Mozgalom képviselőit, DK-s politikust viszont nem.
- Áder János leköszönö köztársasági elnök megnyitotta az alakuló ülést, majd átadta a szót dr. Turi-Kovács Béla korelnöknek, hogy vezesse le az ülést.
Európában csak két békepárti vezető van: Ferenc pápa és Orbán Viktor
Dr. Turi-Kovács Béla korelnöki hagyomány szerint szólt néhány szót az Országgyűléshez, amelyben kifejtette, a polgári kormány újraválasztása biztosítja véleménye szerint a lehetőséget a családok védelmére, hogy folytatódjon az a nemzetmentő program, amely nélkül Magyarország fogyatkozása nem lenne megállítható.
Megvan a szándék és akarat bennünk, hogy megfordítsuk ezeket a rossz trendeket, és Magyarország ismét növekedő, továbbra is erősödő ország legyen
– fogalmazott a korelnök. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy Magyarország megmarad a béke pártján.
Európában ma mindössze két látható békepárti vezető van. Az egyik Ferenc pápa, a másik itt ül közöttünk
– utalt Orbán Viktorra a korelnök.
- A Nemzeti Választási Bizottság elnöke, dr. Téglási András beszámolójában megállapította: a 2022-es országgyűlési választás eredményesen, a hatályos jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően zajlott, a közzétett végleges és hiteles végeredmény, a választási bizottságok tagjai által aláírt választási jegyzőkönyvek és az átadott képviselői megbízólevelek alapján a mandátumigazolás házszabályszerűen elvégezhető.
- A Nemzeti Választási Iroda vezetője, Nagy Attila Mihály beszámolójában elmondta: Magyarország történetében első alkalommal tartottak április 3-án egyszerre általános országgyűlési választást és országos népszavazást. Ez komoly többletfeladatot jelentett, de a lebonyolítás zökkenőmentes volt.
- A szünet után bekullogtak a DK-sok is – legalább a Himnuszt nem kellett elénekelniük.
- Igazolták az országgyűlési mandátumokat.
- Az Országgyűlés határozatképes.
- Bevonulnak a történelmi zászlók.
- Esküt tettek az Alaptörvényre, annak védelmére a képviselők – igen, az ellenzékiek is!
- Megalakult az Országgyűlés.
- A DK-sok megint kimentek, és vitték magukkal a Momentum Mozgalmat.
- Áder János felkérte Orbán Viktort miniszterelnöknek.
Áder János: a fővárosiak látogassanak többet vidékre és a határon túli magyarsághoz
Áder János leköszönő köztársasági elnök az Országgyűlésben elhangzott beszédében elmondta: a magyar választók döntése világos és egyértelmű, “azt félreérteni, félreértelmezni, félremagyarázni, kétségbe vonni nem lehet”.
A választók április 3-ai döntése politikailag és jogilag megkérdőjelezhetetlen, és mindenkinek tiszteletben kell tartania
– hangsúlyozta, hozzátéve: pénteki megbeszélésükön felkérte Orbán Viktort az új kormány megalakítására, aki a felkérést elfogadta, ezért őt javasolja az Országgyűlés számára Magyarország miniszterelnökének. Áder János, arról is szólt: az új kormánynak minden válságkezelési tapasztalatára szüksége lesz, hogy az orosz–ukrán háború miatti világgazdasági bizonytalanság közepette stabilitást biztosítsanak Magyarországon. Majd kitért arra: a társadalmi megbékélés érdekében a vidékieknek többet kellene Budapestre látogatni, például a frissen megnyílt Magyar Zene Házába, ugyanakkor a fővárosiaknak sem ártana vidékre, illetve a határon túli magyarsághoz elmenniük, hogy megismerjék, milyenek is a vidéki, vagy kisebbségi sorban élő emberek valójában.
Fontosabb dolgok is vannak, mint néhány képviselő háborgó lelkével foglalkozni
Áder János arról is beszélt: a választást követő napokban azt tervezte, hogy a választás tanulságaival fog beszédében foglalkozni, ugyanakkor rájött, hogy
sokkal fontosabbak a teendőink, semhogy néhány képviselő háborgó lelkével, minősíthetetlen stílusával, vagy a “vesztes csapaton ne változtass” stratégia értelmezésével foglalkozzunk.
Kiemelte: az országot építeni csak igenekből lehet, ehhez azonban elsőként nemet kell mondani a kettős mérce alkalmazására, az öncélú, rövidlátó politikára, az idegen érdekek kiszolgálására, az alkotmányellenes szándékokra, a társadalom nyugalmának megzavarására, a békétlenségre.
Nemet kell mondani a hazugságra, a demagógiára, a jellemtelenségre, az elvtelenségre és az alpári beszédre
– fogalmazott. A köztársasági elnök arra biztatta a képviselőket, hogy a következő években mondjanak igeneket, különösen
a nemzeti érdekek képviseletére, az ország gyarapodására, a magyarok biztonságára. Igent, az érveket érvekkel ütköztető tényekre, építő vitákra. De legfőképp mondjanak igent közös sikereinkre, mert azoknak mindannyian örülhetünk.
- Kivonulnak a történelmi zászlók.
- Mivel Hadházy Ákos nem vett részt az eskütételen, ezért nem vehet részt az Országgyűlés munkájában, nem szavazhat, indítványt nem tehet, javadalmazásra sem jogosult.
Megalakultak a képviselőcsoportok
- A Fidesz 117 fős frakciójának vezetője Kocsis Máté;
- a KDNP 18 fős frakciójának vezetője Simicskó István;
- a DK 15 fős frakciójának vezetője Gyurcsány Ferenc;
- a Jobbik 10 fős frakciójának vezetője Jakab Péter;
- a Momentum Mozgalom 10 fős frakciójának vezetője Fekete-Győr András;
- az MSZP 10 fős frakciójának vezetője Tóth Bertalan;
- a Párbeszéd 6 fős frakciójának vezetője Tordai Bence;
- a Mi Hazánk 6 fős frakciójának vezetője Toroczkai László;
- az LMP 5 fős frakciójának vezetője Ungár Péter.
- Az Országgyűlés titkos szavazáson Kövér Lászlót választotta házelnöknek, aki letette hivatali esküjét.
- Jakab István, Lezsák Sándor, Latorcai János, Oláh Lajos, Dúró Dóra lettek az Országgyűlés alelnökei.
- Hende Csaba lett az Országgyűlés törvényelkotásért felelős alelnöke.
- Gelencsér Attila (Fidesz), Szűcs Lajos (Fidesz), Tiba István (Fidesz), Vinnai Győző (Fidesz), Aradszki András (Fidesz), Földi László (KDNP), Móring József Attila (Fidesz), Z. Kárpát Dániel (Jobbik), Hiszékeny Dezső (MSZP), Szabó Sándor (MSZP), Dócs Dávid (Mi Hazánk) és Bakos Bernadett (LMP) lettek az Országgyűlés jegyzői.
- Kövér László átvette az Országgyűlés ülésének vezetését.
Kövér László: Magyarország egyre erősödő, tekintéllyel rendelkező ország
Kövér László újonnan megválasztott házelnök felidézte: érdemes felidézni az eltelt 32 évet, és hogy az akkor a szárnyait bontogató magyar demokrácia első képviselői vajon hová szerettek volna eljutni. Mint kifejtette, az akkori képviselők egyetértettek
egy önálló, független, szomszédaival békében élő, az európai együttműködésben egyenrangú társként visszailleszkedő, az országhatárokra tekintet nélkül egységesnek felfogott nemzet gyarapodását biztosító erős magyar állam felépítésének szándékában.
Kövér László úgy értékelte, hogy jelenleg “nemzetünk, társadalmunk és benne családjaink állapota, helyzete, boldogulási esélyei jobbak, mint a rendszerváltozás kezdete óta bármikor”. Kiemelte:
Magyarország ma egy erős, emelkedő pályán mozgó, tekintéllyel bíró ország, amely minden polgárának élhető otthont kínál és amelyet az európai politikában senki nem hagyhat számításon kívül.
A házelnök ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a “veszélyek korát éljük”, veszély fenyegeti 32 év eredményeit.
Pénzügyi-gazdasági válság, illegális migráció, világjárvány és most egy, a szomszédunkban dúló újabb, de a korábbiakhoz nem fogható kockázatokat hordozó háború, mindez egy önbizalmát és önazonosságát vesztett, gazdaságilag és demográfiailag hanyatlásnak indult európai közösség, ránk uszuló, zöld és szivárványos köntösben tetszelgő, de barna és vörös színt visszaidéző új totalitarizmusok fenyegetése és a szuverenitásunkat egyre agresszívebben megkérdőjelező új birodalomépítési törekvések közegében
– fogalmazott, hozzátéve:
erőnk és képességeink minden eddigieknél nagyobb mértékű latba vetése minden eddiginél nagyobb fegyelem mellett lehet csak elégséges, hogy a készülő viharban helytállhassunk.
Kövér László beszéde végén megjegyezte: a történelmi helyzetre tekintettel fontos lenne, hogy minden képviselő szeme előtt a közösség segítése lebegjen, “ha pedig valaki segíteni nem tud vagy nem akar, akkor legalább ne ártson”.
- Mátrai Márta (Fidesz) az Országgyűlés háznagya.
- A DK-s Kálmán Olga úgy lett a mentelmi bizottság alelnöke, hogy egyetlen párttársa sem szavazott rá.
- Az alakuló ülés véget ért, a képviselők eléneklik a Szózatot (kivéve természetesen a DK-t és famulusát, a Momentum Mozgalmat).
Az Országgyűlés alakuló ülésén a házelnök megválasztása után szavaztak a parlamenti bizottságokról is:
- Európai ügyek bizottsága – Elnök: Hörcsik Richárd (Fidesz)
- Fenntarthatófejlődés bizottsága – Elnök: Keresztes László Lóránt (LMP)
- Gazdasági bizottság – Elnök: Bánki Erik (Fidesz)
- Honvédelmi és rendészeti bizottság – Elnök: Kósa Lajos (Fidesz)
- Igazságügyi bizottság – Elnök: Vejkey Imre (KDNP)
- Költségvetési bizottság – Elnök: Vajda Zoltán (MSZP)
- Kulturális bizottság – Elnök: Pósán László (Fidesz)
- Külügyi bizottság – Elnök: Németh Zsolt (Fidesz)
- Mentelmi bizottság – Elnök: Hargitai János (KDNP)
- Mezőgazdasági bizottság – Elnök: Font Sándor (Fidesz)
- Nemzetbiztonsági bizottság – Elnök: Sas Zoltán (Jobbik)
- Nemzeti összetartozás bizottsága – Elnök: Pánczél Károly (Fidesz)
- Vállalkozásfejlesztési bizottság – Elnök: Apáti István (Mi Hazánk)
- Törvényalkotási bizottság – Elnök: Hende Csaba (Fidesz)
- Magyarországi nemzetiségek bizottsága – Elnök: Ritter Imre (nemzetiségi képviselő)
Forrás/vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS