Miután az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága törölte az abortuszt legalizáló törvényt, és visszaadta a tagállamoknak az abortuszszabályozás jogát, az Európai Parlament az Európai Unió Alapjogi Chartájában és az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában is rögzítené a művi terhességmegszakításhoz való jogot. A nagy többséggel elfogadott abortuszpárti javaslatot a várandóssága hetedik hónapjában lévő momentumos Donáth Anna és párttársa, a korábban az abortuszon nevetgélő Cseh Katalin is támogatta.
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság konzervatív többségű testületének döntésére reagálva, amely az abortuszszabályozás jogát ismét a tagállamok kezébe adta, az Európai Parlament is komoly válaszlépéseket tett. Az uniós intézmény a napokban ugyanis 324 igen, 115 nem szavazat és 38 tartózkodás mellett olyan javaslatot fogadott el, amely az alapjogi charta 7. cikkének módosítását szorgalmazta, azzal a szöveggel kiegészítve, hogy
mindenkinek joga van a biztonságos és legális abortuszhoz.
A határozat ráadásul időbeli korlát nélkül, tehát egészen a kilencedik hónapig beszél a terhességmegszakításról. Ezen felül az Európai Parlament képviselői a dokumentumban kijelentették, hogy az uniós tagországoknak mindenfajta hátrányos megkülönböztetés nélkül kell szavatolniuk a biztonságos, legális és ingyenes abortuszt, a szülés előtti és az anyasági egészségügyi szolgáltatásokat, valamint a HIV-megelőzéshez és kezeléshez való hozzáférést. Nem utolsó sorban pedig felhívták az uniót, hogy lépjen fel szószólóként, és tegye az abortusz jogának elismerését kulcsfontosságú prioritássá a nemzetközi intézményeken belüli tárgyalásokon és más többoldalú fórumokon, például az Európa Tanácsban, valamint támogassa annak felvételét az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatába is.
Donáth Anna szíve alatt első gyerekével az abortusz mellett állt ki
Mint a szavazást követően a CitizenGO tájékoztatójából kiderült, az abortuszpárti javaslat az európai konzervatív csoportokat – legfőképp az Európai Néppártot – is megosztotta. Véleményük szerint ez azt mutatja, hogy liberális, életellenes irányba tolódott a konzervatívok egy jelentős része is. A szavazáson jelenlévő fideszes EP-képviselők azonban mind, így Győri Enikő, Járóka Lívia, Tóth Edina, Deli Andor és Hidvéghi Balázs is leszavazta a javaslatot. Ezzel szemben viszont a várandóssága hetedik hónapjában lévő momentumos Donáth Anna és párttársa, Cseh Katalin – akinek abortuszos megnyilvánulása már korábban is felháborodást keltett – is támogatta az indítványt.
Cseh Katalintól nem vártunk mást
Emlékezetes: a szülész-nőgyógyász végzettségű Cseh Katalin még 2015-ben, a Klubrádió műsorában a feminista újságíró, Papp Réka Kinga beszélgetőtársa volt. A két nő arról értekezett, hogy a nem kívánt terhességnek milyen megoldásai lehetnek. A beszélgetés egy pontján Papp Réka Kinga botmixerhez hasonlította a műtéti abortuszt. Válaszul Cseh nevetve közölte:
Ezt még nem hallottam […] Majd elterjesztem én is a kis körömben.
Sokakat felháborító megnyilvánulása miatt a képviselő egyébként a mai napig sem kért bocsánatot, sőt mi több, attól a Momentum Mozgalom sem határolódott el.
Cseh abortuszpártiságát igazolhatja továbbá az is, hogy 2019-ben – nem sokkal a botmixeres botrány után – éppen születésnapja alkalmából szervezett gyűjtést egy olyan szervezetnek a közösségi oldalán, amely – az elérhető fogamzásgátlás és szexuális felvilágosítás mellett – még születés közben is engedélyezné az abortuszt – vagyis azt a gyakorlatot, hogy még akkor is beadható legyen a halálinjekció a gyermeknek, amikor már kidugta a fejét. A Planned Parenthood nevű szervezetet és partnereit 2015-ben egyébként azzal gyanúsították meg, hogy illegális módon kereskednek az abortált magzatok szöveteivel. A történekkel kapcsolatban a momentumos politikus akkor úgy reagált: ezt az álhírt az amerikai fundamentalista szélsőjobboldali média terjeszti.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS