Elfogadta az Európai Parlament LIBE-bizottsága a Magyarország elleni újabb jogállamisági jelentést, amit a Judith Sargentini helyét átvevő baloldali, zöldpárti francia Gwendoline Delbos-Corfield terjesztett elő. Hidvéghi Balázs EP-képviselő határozottan visszautasította a jelentésben szereplő állításokat, hazugságokat. Szavai szerint felháborító, hogy ismét Magyarország ellen indítottak támadást Brüsszelből. Az újabb boszorkányüldözés nem titkolt célja, hogy Magyarország ne jusson hozzá a Helyreállítási Alapból neki járó uniós forrásokhoz, mindezt egy olyan háborús helyzetben, és olyan gazdasági körülmények között, amikor az Európai Unióban a legnagyobb szükség lenne az egységre.
Az európai értékek rendszerszintű veszélynek vannak kitéve Magyarországon – mutat rá az ország legújabb fejleményeire az Állampolgári Jogi Bizottság. A szerdán 47 igen szavazattal, 10 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett elfogadott jelentéstervezetben a képviselők részletezik Magyarországgal kapcsolatos aggályaikat, többek között:
- alkotmányos és választási rendszerének működése;
- az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége, valamint a bírák jogai;
- korrupció és összeférhetetlenség;
- magánélet és adatvédelem;
- a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust;
- akadémiai szabadság;
- vallás szabadság;
- az egyesülési szabadság;
- az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LGBTIQ-jogokat is;
- a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az e kisebbségekkel szembeni gyűlöletkeltő kijelentések elleni védelem;
- a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai; és
- gazdasági és szociális jogok.
A helyzet 2018 óta romlott, részben az EU tétlensége miatt
– fogalmaznak.
Magyarország „a választási autokrácia hibrid rezsimjévé” vált
Az Állampolgári Jogi Bizottság elítéli a „magyar kormány szándékos és szisztematikus erőfeszítéseit” az EUSZ 2. cikkében foglalt európai értékek aláásására , amely helyzet jelentősen romlott azóta, hogy a Parlament 2018-ban elindította a 7. cikk szerinti eljárást . A határozott uniós fellépés hiánya hozzájárult a „választási autokrácia hibrid rezsimjének” kialakulásához – mondják a képviselők.
Elítélik, hogy a Tanács képtelen érdemi előrelépést elérni a demokratikus visszaesés ellen, és hangsúlyozzák, hogy a 7. cikk (1) bekezdése nem követeli meg az egyhangú döntést az uniós értékek súlyos megsértésének egyértelmű kockázatának azonosításához, sem pedig konkrét ajánlások és határidők megfogalmazásához. A szöveg arra figyelmeztet, hogy a 7. cikkelyben foglalt szabályok alapján történő fellépés bármely további késedelme a magyarországi uniós értékek védelmében a Tanács részéről a jogállamiság elvének megsértését jelentené.
A képviselők sürgetik a Bizottságot, hogy teljes mértékben használja ki a rendelkezésére álló összes eszközt, és különösen a költségvetési feltételeket. Az Ukrajna elleni orosz háború és EU-ellenes fellépései fényében a Bizottságot is felszólítják, hogy:
- tartózkodjon a magyar RRF-terv jóváhagyásától mindaddig, amíg Magyarország maradéktalanul eleget nem tesz az európai szemeszterre vonatkozó valamennyi ajánlásnak, és végrehajtja az EU Bírósága és az Emberi Jogok Európai Bírósága valamennyi vonatkozó ítéletét;
- zárja ki a finanszírozásból azokat a kohéziós programokat, amelyek hozzájárulnak az uniós alapokkal való visszaéléshez vagy a jogállamiság megsértéséhez; és
- szigorúbban alkalmazza a közös rendelkezésekről szóló rendeletet és a költségvetési rendeletet az uniós alapokkal politikai okokból történő visszaélések kezelése érdekében.
-olvasható a hivatalos jelentésben.
Gwendoline Delbos-Corfield (Zöldek/EFA, FR) , a parlament magyarországi helyzettel foglalkozó előadója a következőket mondta: „A 2018 óta zajló számos aggasztó magyarországi fejlemény után sürgős volt a Sargentini-jelentés aktualizálása. A következtetések a politikai csoportok többségének határozott felszólítása; Magyarország a választási autokrácia hibrid rezsimjévé változott, és az uniós fellépés hiánya hozzájárult a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok összeomlásához .”
Gwendoline Delbos-Corfield egyébként a magyarországi jogállamiság vizsgálatakor kizárólag olyan politikai NGO-kkal egyeztetett, melyek rendszeresen kapnak támogatást a Soros Györgyhöz köthető Open Society Foundationtől.
A jelentéstervezetet a Parlament következő plenáris ülésén, szeptember 12–15-én, Strasbourgban vitatják meg és szavazzák meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS