A katás vállalkozókért szervezett “spontán” tüntetés este tíz után szemmel láthatóan elvesztette civil jellegét, főleg Jakab Péter felbukkanását követően. Eltűntek a szívszorító beszédek, a pityergő filmesztéták könnyei felszáradtak a forró aszfaltról és csak annyit lehetett hallani: mocskos Fidesz! Ezzel a csatakiáltással menetelt a tömeg a Vár felé, hogy elfoglalja azt, mivel… hát… ilyenkor ez a szokás vagy mi.
Azok kedvéért, akik egészen mostanáig egy kő alatt rejtőztek volna: a kormány komoly módosításokat vezetett be a katával szemben, amelyek a visszaéléseket hivatottak kiküszöbölni. Erről bővebben itt olvashattok: https://pestisracok.hu/a-parlament-elfogadta-a-kata-modositast-az-ellenzek-szabadjara-engedte-a-fantaziajat/.
A hír hallatán a katás vállalkozók éktelen haragra gerjedtek és spontán tüntetést szerveztek az Országház előtt (igen, civil tüntetés volt, amelyet véletlenül a Momentum koordinált). Ezt követően a tüntetők elindultak a Nyugati tér felé, át az Oktogonon, egészen a Lendvay utcáig, ahol a Fidesz-székház előtt is tüntettek egy kicsit. Itt már érezhető volt, hogy ennyivel nem érik be és elindultak a budai Vár irányába. A pár ezer fős tömeghez turisták is csatlakoztak, akik azt hitték, hogy valamiféle helyi fesztivál közepébe csöppentek. A kultúránk és szokásaink tisztelete jeléül némelyikük még a csatakiáltásokat is megpróbálta leutánozni, több-kevesebb sikerrel.
A vár felé vezető úton találkoztunk egy kedves fiatalemberrel, aki határozottan, ugyanakkor biztonságos távolságból mutogatta nekünk a szebbik felét:
Miután elbüszkélkedett testének azon részével, amelyikre pont nem voltunk kíváncsiak, elárulta nekünk, hogy mi a véleménye rólunk (fideszesekről):
Ez sokakat meglepetésként érhet, de én őszintén kíváncsi vagyok, hogy mi járhat egy olyan ember fejében, aki egy országos hírportál újságírójának mutogatja a seggét egy tüntetésen, ezért beszélgetést kezdeményeztem a fiatalemberrel. A rövid diskurzust követően kiderült, hogy ő is hatósági áras benzint vásárol. Elmondása szerint ettől még tudja, hogy ez a rendszer nem fenntartható, ezért minimalizálja az autóhasználatot.
Szalai Szilárd kollégámmal tovább követtük a Vár felé masírozó tömeget. A stratégiailag fontos pontokat rendőrök védték a tüntetőktől, akikben túltengett a tettvágy. Ezt a mellékelt ábra is mutatja:
Az Aranybástya lépcsőjénél a tüntetők rendőrsorfalba ütköztek. Amikor egy férfi megpróbált átmászni a betonfalon, a rendőrök kegyesen átengedték, mivel félő, hogy 6 métert zuhant volna. Mások nem próbálkoztak hasonló mutatványokkal, viszont egy ideig még követelték az átjutáshoz való jogot. Az Aranybástya lépcsőjén álló tömeg akkor kezdett el igazán zúgolódni, amikor Jakab “Civil” Péter megint feltűnt a színen. Amikor a tüntetők meglátták, hangos fújolással fogadták, majd feladták az ostromot. Úgy tűnt, már kormányt buktatni sem kívánnak a Jobbik bukott elnökével (aminek azért érthető okai vannak). Csak néhányan álltak a lépcsőn, amikor a Momentum arra járó (civil) elnöke bejelentette, hogy nem tudják átjuttatni az embereket, körbe kell menniük.
A tömeg elfogadta az utasítást és elindult a kerülőút irányába. Hosszas séta után meg is érkeztünk a tüntetés végállomásához, ahol a rendőrsorfal aurája megakadályozta a tüntetőket a továbbhaladásban. A sisakos urak nem mondtak semmit, nem lökdösődtek, csak álltak a helyükön, de már ez is elég volt. Húsz perc karneváli hangulat, legalább ugyanennyi füves cigaretta és néhány (máig ismeretlen okból előadott) Nagy Feró-dal után a tüntetők bejelentették, hogy elfoglalják a Margit hidat.
Itt a vége…
A Margit híd elfoglalása egy logikus lépés lenne a tüntetők szempontjából, ha mindezt nem az éjszaka közepén teszik. A több ezer fős tömeg a hídhoz érve elpárolgott, pár százan maradtak csupán, de ez pont elég volt ahhoz, hogy létrehozzanak a híd közepén egy teljesen diszfunkcionális hippi kommunára hasonlító dobos kört. Ültek, cigiztek, dünnyögtek, a független sajtó megfáradt munkatársai pedig próbálták előnyös szögből videózni a rongybabaként összerogyó puha kis testüket.
Így ért véget a katásokért folytatott tüntetés második hulláma. Tettek egy hatalmas kört a város körül. Némelyikük soha nem mozgott még ennyit, vélhetően nem is fog. Nem egyszerű műfaj ám a kormányváltás – főleg, ha már sokadszorra sülnek fel vele.
Műszakváltás
Érdemes azonban megfigyelni, hogy kik tüntettek délután és kik azok, akik az éjszaka közepén verték a tamtamot. Nyilván van valamiféle átfedés a két csoport között, ugyanakkor nappal többnyire a kata-módosítás ellen tüntettek. Számtalan tüntetővel beszélgettünk. A többség elégedett volt a kormánnyal, őket ez az intézkedés zavarta. Sokan konkrét javaslatokkal álltak elő. Volt, aki szerint nem a munkavállalókat, hanem a cégeket kellene szabályozni, hogy hány katást alkalmaznak. Ezek az emberek kompromisszumkészek voltak.
Ezzel szemben az éjszakai műszak akasztást, kormányváltást követelt és a fenekét mutogatta. Többnyire olyan emberek tüntettek éjjel kettőkor, akiknek másnap reggel nem kell munkába menniük. Sem katásként, sem hagyományos munkavállalóként.
Köszönjük, hogy olvasod az írásainkat!
Segítsd munkánkat és oszd meg a cikkünket másokkal is!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS