Még mindig áll a bál az V. kerületben található Vörösmarty, Podmaniczky és Széchenyi tér ügyében, amelyek karbantartási feladatait átvenné a Belvárosi Önkormányzat, hiszen annak idején a felújításukat is ők intézték kományzati segítséggel. A Fővárosi Önkormányzat viszont most foggal-körömmel ragaszkodik a területekhez, annak tulajdonjogát nem akarják átadni az államnak, pedig egyáltalán nem gondozzák a területeket, csak a belőlük származó bevételi forrásokat teszik zsebre, amit aztán nem karbantartásra, hanem kulturális feladatokra fordítottak. Beszédes az is, hogy annak idején nem voltak Karácsonyék olyan érzékenyek a terek üzemeltetésének ellentételezés nélküli átadásakor, amivel az V. kerületet bízták meg, mint most, hogy a tulajdonjog-átadás szintén ellentételezés nélküli átvételéről esett szó. Nyilván, hiszen akkor a “terheket” kiszervezték, a nyereséget pedig lenyelték. Bár fel vannak háborodva Karácsonyék, hogy a jól fialó terek kikerülhetnek gondatlan kezeik közül, anyagi okokra hivatkozva azért másik három, V. kerületi utcát is átadnának a Belvárosnak, mert nem tudják karbantartani ezeket sem, amiről ki más tehetne, mint a kormány.
Nyilván a kedves olvasó sem lepődik meg azon, hogy Karácsony Gergely és éhes csapata nem azért ragaszkodik az V. kerületben található Podmaniczky, Vörösmarty és Széchenyi térhez, mert valami különleges kötődésük lenne, hanem azért, mert annak idején e terek karbantartását a Belvárosra hagyták, jelentsen nekik anyagi terheket, de a belőlük származó bevételekre – mint például a Vörösmarty téri karácsonyi vásár – azért igényt tartottak. Ám sajnos azokat a bevételeket sem a terek karbantartására fordították, hanem kulturális célokra. Ezeket a tereket viszont kormányzati segítséggel korábban az V. kerület kezdeményezésére újították fel, de amióta Karácsonyék vezetik a fővárost, gondozatlanok. Emiatt a kerület kormánypárti polgármestere, Szentgyörgyvölgyi Péter levélben fordult a főpolgármesterhez annak érdekében, hogy ne vesszenek kárba a felújítás által elért eredmények, ne menjen tönkre például a növényzet. Azzal pedig, hogy a terek tulajdonjogát átadja a főváros az államnak, az V. kerület gondozhatja a tereket. A terek tulajdonviszonyainak rendezése tehát nem a vagyonátruházást, hanem a gondos üzemeltetés biztosítását szolgálja.
Korábban egyébként volt rá példa, hogy a Fővárosi Önkormányzat cége, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. a saját felelősségét hárítva az V. kerületi önkormányzatra fogta, hogy a terek gondozatlanok, pedig akkor még semmilyen megállapodás nem volt a főváros és az önkormányzat között a tekintetben, hogy a tereket a belvárosnak feladata takarítani.
Nem ragaszkodtak Karácsonyék a takarításhoz
Beszédes, hogy 2021 októberében a Fővárosi Önkormányzat cége, a Budapesti Közművek Nonprofit (BKM) Zrt. és Belváros Önkormányzatának cége, a Belváros-Lipótváros Városüzemeltető Kft. között létrejött egy megállapodás arról, hogy a fővárosi cég mindent megtesz annak érdekében, hogy ne nekik kelljen a terek zöldterületeivel foglalkozni, és a közelben lévő gyalogátjárók és sétányok tisztán tartása se az ő feladatuk legyen, hanem a Belvárosé. Természetesen ellentételezés nélkül, tehát az V. kerület saját kontójára karban tarthatja ezeket a területeket és környékét. Micsoda nagyvonalúság…
Pedig a fővárosnak lett volna pénze a karbantartásra, hiszen tulajdonosként részesül a közterület-használati díjakból, mint például a Vörösmarty téren rendezett karácsonyi vásár bevételéből, csakhogy ezt saját bevallásuk szerint inkább kulturális célokra költötték: ebből finanszírozzák többek között a Budapesti Tavaszi Fesztivált.
Ne lógjanak ki a terek a kerület arculatából
Mivel ezek a terek az V. kerületben találhatóak, célszerű, ha az arculatuk is megfelel a kerület arculatának, eszerint fejlesztenék azokat, de fontos, hogy például azok a közterület-használati szabályok, engedélyek vonatkozzanak rájuk is, amit a Belváros előír – legalábbis ez lenne a logikus.
Vigyék a József Attila, a Nádor és a Balassi Bálint utcát is
A hab a tortán, hogy volt olyan ellenzéki az V. kerületben, aki annyira berágott a terek átvételén, hogy további utcákat ajánlott. Kovács Alex Gábor, a Tiéd a Belváros-frakció tagja azt javasolta, hogy a Nádor utca, Balassi Bálint utca és a József Attila utca üzemeltetését is vegye át a Belváros, ne csak a szépen felújított terekét. A “kivéreztetett” fővárosnak ugyanis ezeknek a karbantartása is terhet jelent és ugyanúgy az V. kerület részét képezik.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS