Az amerikai író szerint a miniszterelnök feltűnése a CPAC-en a magyar konzervativizmus egyre nagyobb befolyására utal az amerikai jobboldalon. Rod Dreher mások mellett azért is utazott Dallasba a héten, hogy meghallgassa a magyar miniszterelnök beszédét az amerikai jobboldal nagy rendezvényén – írja a Mandiner.
Dreher leszögezi: létfontosságú, hogy a konzervatívok jobban értsék a magyar helyzetet, mint a kritikusok, hozzátéve, hogy Orbán sok bírálója szándékosan hazudik és ferdíti el a tényeket Magyarországról és a magyar miniszterelnökről. Egykori munkahelye, a The Dallas Morning News sem kivétel ez alól – állapítja meg szomorúan Dreher, aki szerint Amerikában egyébként nem olyan rossz a helyzet, mint Európában, de azért nem is túl rózsás.
Amit az amerikai olvasóknak meg kell érteniük, az az, hogy Európát egy olyan politikai osztály kormányozza, amelyik mélyen magába szívta azokat az értékeket, amelyek Amerikában csak az egyetemeken, nagyvállalatoknál és más woke intézményeknél érvényesülnek
– írja Rod Dreher, majd hozzáteszi:
Orbán Viktor azon kevés nyugati vezető egyike, aki érti, hogy a posztkeresztény, posztnemzeti Európa önmagát pusztítja el.
Dreher felidézi, hogy Magyarország milyen sokat segít az üldözött keresztényeken. A szerző emlékeztet, hogy Magyarország menedéket adott például Nikodémusz iraki keresztény püspöknek. Dreher szerint bizonyos értelemben még az iraki püspök is beletartozik Orbán „nemzetről” alkotott elképzelésébe, máskülönben nem engedte volna meg, hogy Magyarországon telepedjen le. De ez persze nem zavarja azokat, akik szerint Orbán rasszista, mint ahogy az sem zavarja a miniszterelnököt antiszemitizmussal vádlókat, hogy Budapestnél ma aligha van biztonságosabb város Európában a zsidók számára – jelenti ki Dreher. Az amerikai író szerint nem utolsó sorban azért olyan torz a nyugati médiakép Magyarországról, mert az ottani szerzők rendszeresen kihagyják cikkeikből azokat a dolgokat, amik nem illenek bele „a Narratívába”.
Például azt, hogy Márki-Zay Péter tavasszal felvállalta, hogy fasisztákkal van egy koalícióban
– véli Dreher. Esszéjében azzal az elterjedt állásponttal is vitába száll, hogy Orbán az ukrajnai háború ügyében Putyin oldalára állt. A szerző szerint a magyar miniszterelnök megértette, hogy a NATO „nyitott ajtók”-politikája igenis problémákat okozhat, és hogy Oroszország joggal ellenkezik.
Ez nem indokolhatja Putyin invázióját, de megismétlem, a narcisztikus amerikaiaknak meg kell érteniük, hogy nem mindenki ért egyet mindenben Amerikával
– húzza alá Rod Dreher. Hozzáteszi: Magyarországnak vannak sérelmei Ukrajnával szemben, amik jelentős részben abból következnek, hogy itt más számít „nemzetnek”, mint a tengerentúlon.
Zelenszkij bátran áll ellen az orosz inváziónak, de ez nem állítja vissza Ukrajna szüzességét
– jelenti ki. Végső soron Rod Dreher arra jut, hogy Európának mindenképpen meg kell majd küzdenie a migráció kérdésével, és ebben nem lehet középutat keresni. Hozzáteszi: jót tenne az amerikaiaknak – bármennyire is védik őket az óceánok –, ha megértenék, hogy mi forog itt kockán, a való világban.
Ha nem tetszik, ahogy Orbán Viktor csinálja a dolgokat, akkor mi a javaslatod?
– teszi fel a végső kérdést Dreher Európa, Amerika és a szubszaharai Afrika népesedési kilátásaira mutatva.
Forrás: Mandiner; Fotó: Dósa Győző/Hetek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS