Már nem kell sokat várni, ugyanis csütörtökön startol el a Tranzit Közéleti Évadnyitó és Gondolatexpó, aminek idén is Tihany ad otthont. A rendezvényt nagy érdeklődés övezi, hiszen ez az a hely, ahol jobb- és baloldali politikusok vitáznak nagy plénum előtt egymással, illetve tartanak előadásokat az előttünk álló kihívásokról. A Tranzit Rendezvénysorozat szervezőbizottságának egyik tagjával beszélgettünk a háromnapos eseményről, amelynek lényege, hogy közösséget teremtsenek azoknak a cselekvőknek, akik akarnak és tudnak is tenni a köz érdekében. Hegedűs Zoltán szerint a jobboldalra nem úgy kell tekinteni, mint egy monolitra, hiszen a körön belül is vannak véleménykülönbségek, ahhoz pedig, hogy az álláspontok közeledjenek egymáshoz, vitára van szükség.
Idén tizenharmadik éve, hogy megrendezik a Tranzit Közéleti Évadnyitó és Gondolatexpót, amire évről-évre egyre többen jelentkeznek, a férőhelyek néhány óra alatt betelnek. Honnan indult a Tranzit?
A Fesztivál a Határon volt a Tranzit elődje, amit 1999-ben rendeztünk meg először, majd 2006-ban adtuk ki a Kommentár Alapítvánnyal a Kommentár folyóiratot és később döntöttünk úgy, hogy egy rendezvénysorozatot is teszünk mellé, ami eredendően őszi és tavaszi konferenciákról szólt, majd később a Tranzit Közéleti Gondolatexpóvá nőtte ki magát, amit minden év nyár végén rendezünk meg.
Milyen jelentősége van ennek a rendezvénynek?
A lényege a rendezvénynek, hogy közösséget teremtsünk a cselekvőknek, akik akarnak és tudnak is tenni a köz érdekében. Ahogyan Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója, a Kommentár folyóirat főszerkesztője megfogalmazta korábban: a szellem emberei és a cselekvés emberei így összetalálkozzanak.
Idén is Tihany ad otthont a rendezvénynek. Hány emberre számítanak?
A helyszín befogadóképessége korlátokat szab, de körülbelül 1000–1500 fővel számolunk. Viszont annak sem kell csüggednie, aki nem tud személyesen részt venni a rendezvényen, mert több platformon is közvetítünk vitákat és beszélgetéseket. A Hír TV bizonyos vitákat élőben közvetít, de a Tranzit YouTube-csatornájára is szemezgetünk majd ezekből.
Megszokhattuk már, hogy neves politikusok adnak elő a Tranziton, és éles vitákat is élvezhetünk a helyszínen és a tévé képernyőjén keresztül is. A héten például Deutsch Tamás veszi fel a kesztyűt Ujhelyi Istvánnal szemben, Dömötör Csaba feszül majd neki Hajnal Miklósnak, de Márki-Zay Péter és Rétvári Bence csörtéjét is láthatjuk. A parlamenti vitákon kívül máshol nem nagyon látjuk a politikai ellenfeleket vitázni. Presztízsértéke van ebből a szempontból a Tranzitnak?
Reméljük, hogy igen. Mi mindig is hittünk és hiszünk a vitákban. Nagyon örülünk annak, hogy jobb- és baloldali politikusok is vállalták a vitákat és eljönnek. Nekünk ez megtiszteltetés.
Mennyire nehéz meggyőzni egy-egy baloldali politikust, hogy jöjjön el vitázni a Tranzitra, amelynek a törzsközönsége a konzervatív, jobboldali fiatalság, magyarán nem éppen az ő szavazóbázisuk, de még csak nem is bizonytalanok? Tudnak a baloldali politikusok ebből profitálni?
A párbeszédre szükség van. A jobboldalt nem úgy kell elképzelni, mint egy monolitot. A konzervatív táboron belül is vannak különböző vélemények, körön belül is vannak viták bizonyos kérdésekben. Van, hogy inkább baloldali állásponthoz közelít egy jobboldali vélemény. Ezeket a vitákat szerintem nem kell elfojtani, pont ellenkezőleg. A tapasztalataim szerint a közönséget is főként a viták érdeklik, kíváncsiak a bal- és jobboldali álláspontra egyaránt.
Mik lesznek a fő témái a rendezvénynek?
A 2020-as évek a veszélyek kora, ennek a különböző rétegeit fogjuk megvizsgálni. Nyilván lesz szó az orosz–ukrán háborúról, az Egyesült Államok és Kína versenyfutásáról, az energiaválságról és olyan kérdésekről is, ami az új világrendhez kapcsolódik, és arról, hogy ebben nekünk, magyaroknak milyen szerepünk lesz. Tehát a veszélyek korát Magyarország hogyan fogja átélni és esetleg profitálni belőle.
Az évek során mennyire tudott hozzájárulni a Tranzit ahhoz, hogy a jobboldali közösség erősödni és gyarapodni tudjon?
A Tranzit a közösségek közössége. Ide olyan embereket várunk, akik helyi szinten vagy szakmai szinten már közösségeket alkotnak. Mi pedig egyfajta csomópont vagyunk, ahol ezek a közösségek össze tudnak kapcsolódni. Barátságok, kapcsolatok, szervezetek közötti kapcsolat született már itt. Egy valóságos találkozóhely a Tranzit a közösségben és a cselekvésben gondolkodó embereknek.
A politikai előadásokon és vitákon kívül milyen programokkal készülnek?
Az első nap mindig a nyüzsgésről szól, az emberek ülnek az asztaloknál és beszélgetnek. Természetesen azért lesznek kulturális programok, mint például Iván Szandra-koncert, de lesz diszkó és kocsmakvíz is. Fontos továbbá, hogy van egy nagy expóterületünk, ahova idén az eddiginél több kiállítót várunk. Jön a Szülők Háza, az Alapjogokért Központ, a Századvég, a Terror Háza Múzeum és a különböző médiumok (mint például a PestiSrácok.hu – a szerk.) is képviseltetik magukat.
Fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS