Egy különös időszakba csöppentünk, amikor rengeteg kérdést kell feltennünk magunknak, egymásnak, ezek pedig a következők: a Balkán, Kelet-Közép-Európa mint tűzfészek milyen szerepet kap a közeljövőben? Milyen szerepe volt a liberalizmusnak, a globalizmusnak, a háttérhatalomnak a világháborúk kitörésében? Ebben mi volt a magyarság jelentősége? Vajon a történelmi Magyarország számára tévút lehetett-e a szabadelvűséget túllépő neoliberalizmus a reformkortól, de főleg a kiegyezés után? Megírták a ,,megsemmisítésünket”? Milyen szerepük volt, van hazánk árulóinak a véres kommüntől napjainkig? Az R56 Sörözőben ezekre a fontos kérdésekre kereste a választ Stefka István és Dezse Balázs Domonkos Lászlóval és Szidiropulosz Archimédesszel, akikkel egyetértettünk abban, hogy a lényeg továbbra is a káosz, úgy, ahogy az már az I. világháború idején is volt, amit hasonló okok miatt robbantottak ki. Természetesen a nagyhatalmak sem tévedhetetlenek, szinte mindig kerül egy gikszer, egy hajszál a gépezetbe, ami megakadályozza a törekvéseik hosszú távú sikerét.
Vajon mi másból indulhatna ki egy ilyen beszélgetés, mint a liberalizmus történetének elemzéséből..? Domonkos László szerint a kiegyezés után a liberalizmus címszó alatt “elképesztő balfácánságok özöne zúdult ránk”, akkor engedtük át Erdélyt igazán a románoknak. Elmondta azt is, hogy alapvetően pedig a liberalizmus egy gyönyörű eszme, legalábbis annak kellene lennie, mert a szabadságot tartja a legfontosabb értéknek, ezzel pedig azonosulni kell.
Bármifajta nem korlátozásnak a mindhatóságaként értelmezték.
– fogalmazott. Vendégeink a háború kapcsán elmondták, generációjuk abban a hitben nőtt fel, hogy minden háborún túl van már a világ, és többé nem kell ilyentől tartani, majd ezt az álmot tette tönkre a délszláv háború, amelynek lényege a zavarkeltés volt, és ez igaz az orosz-ukrán konfliktusra is. Domonkos László ezzel kapcsolatban elmondta, nem is a háború a lényeg, mert “nem feltétlenül azt akarnak, nekik a káosz a lényeg”. Természetesen szóba került az I. világháború is, melyet vendégeink szerint azok a szabadkőművesek robbantották ki, akik egy darabig a nemzeti oldalon álltak, majd az internacionalizmus felé hajlottak el. Ennek az eszmének az a lényege, hogy a nemzeteket egy zászló alatt kell egyesíteni. Ez ugyanaz, amit a szovjetek akartak, és ma pedig ezt Brüsszel képviseli az Egyesült Európa koncepciójával. A műsorban szakértőink arra is kitértek, hogy már az első világháború kitörésének oka is az volt, hogy a nagyhatalmak újra akarták szabni Európa térképét, vagyis egymás között felosztani a kontinenst, és ha odafigyelünk, akkor valami hasonló rajzolódik ki a jelenlegi konfliktussal kapcsolatban is, de most nem feltétlenül országhatárokban, hanem gazdasági befolyási övezetekben gondolkodnak.
Domonkos László szerint:
szerencsére mindig van egy gikszer, minidig kerül valami hiba a rendszerbe, ami miatt nem jönnek be véglegesen a számításaik, és Orbán Viktor, illetve Magyarország is egy ilyen hajszál a gépezetben, amivel nem kalkuláltak.
A műsorban szakértő vendégeinkkel egyéb más, izgalmas témákat is boncolgattunk, érdemes visszanézni a teljes beszélgetést!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS