Az Origón megjelent elemzés szerint kettős mércét alkalmaz bírálatánál a Bankszövetség, amely kifogásolja a kormány által immár a kis- és középvállalkozói körre is bevezetett kamatstop intézkedését, de nem veszi figyelembe, hogy a kormány nemcsak elvesz, de ad is a bankoknak.
A hazai bankok – azon túl, hogy hangsúlyozzák, hogy nekik is érdekük, hogy magánszemély vagy vállalati ügyfeleik fizetőképessége fennmaradjon, és teljesíteni tudják szerződéses kötelezettségeiket, fejlődni tudjanak –, úgy vélik, hogy a legutóbbi döntés jelenlegi formájában sem nem arányos, sem nem célirányos – emlékeztet az Origo. A portál emlékeztetett, hogy a kabinet döntése értelmében azon állami támogatással nem érintett vállalati forint hitelek kerülnek 2023. június 30-ig a kamatstopba, amelyek változó kamatozásúak. Nagyjából 60 ezer hazai kis- és középvállalkozás 100 ezer hitele lehet érintett, amelyek állománya 2000 milliárd forint körül lehet.
A kormány döntése az internetes lap szerint abból a szempontból célirányos, hogy ezeknek a vállalkozásoknak az elmúlt hetek drasztikus jegybanki kamatemelései nyomán a mai adatok szerint immár 18–20 százalékos kamatot kellene fizetniük azon hitelük után, amelyet egy évvel ezelőtt még 3–5 százalékos szinten vettek fel. Ilyen mértékű drágulást normál piacon sem tud kigazdálkodni egy vállalkozás, nemhogy olyan piaci körülmények között, amit az infláció, a bérek és az energiaárak emelkedése jelent a cégeknek, az intézkedés így egész biztosan a rászorulókat éri majd el.
A kormány azzal, hogy a június 28-i 7,77 százalékos szinten húzta meg a leggyakoribb pénzpiaci kamathoz, a 3 havi Bubor-hoz kötött hitelek kamatbázisát – amin felül a bankok saját költségeiket és nyereségüket biztosító 1–2 százalékos kamatfelárat továbbra is felszámolhatnak –, lényegében megfelezte a kamatemelkedés terhét az ügyfelek és a bankok között; ez arányosnak mondható – mutatnak rá a cikkben.
A cikk szerint a bankok jogosan mondják azt, hogy a kamatemelkedésről nem ők tehetnek, a piaci kamatszinteket a jegybank kamatpolitikája alakítja. A bankszövetségi közleményben ugyanakkor egyetlen pont sem bírálja a jegybank intézkedéseit – így a legutóbbi, az egynapos betét szintjét 18 százalékra emelő monetáris tanács döntést sem, holott az az 5 százalékos kamatemelés volt az, amely olyan szintre ugrasztotta a változó kamatozású hitelek árazását, amely a cégeknek már kigazdálkodhatatlan.
Az Origo szerint természetesen lehet bírálni bármilyen kormányzati döntést, de nem lehet kettős mércét alkalmazni. A bankok számára ugyanis a megemelkedett jegybanki kamatszint továbbra is stabil, ráadásul egyre komolyabb jövedelmet biztosít akkor is, ha – miként azt helyesen jelzik – ilyen piaci kamatszintek mellett a piaci hitelezés drasztikusan lelassul majd.
Forrás: Origo; Fotó: MTVA/Bizományosi/Balaton József
Facebook
Twitter
YouTube
RSS