Az ukrán elnöki hivatal megnevezte Ukrajna háborúval kapcsolatban kitűzött céljait. Elnézve a hét pontban összegyűjtött tervet, és figyelmen kívül hagyva a hadicselekményeket, az ember első gondolata az lehetne, hogy az ukrán csapatok már Moszkva alatt állnak. Annyi azonban biztos, hogy amíg ilyen valószerűtlen célkitűzésekről beszélnek a felek, addig hiába várjuk a békét.
Volodimir Zelenszkij államfői hivatala megnevezte a kilencedik hónapja zajló háború legfőbb ukrajnai céljait. Ezek között szerepel az ország 1991-es határainak a visszaállítása, valamint a NATO- és az EU-tagság mihamarabbi megszerzése is. Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője hét pontban foglalta össze az orosz–ukrán háború Kijev általi legfőbb prioritásait. Az alábbiakban a Kárpáti Igaz Szó fordításában megjelent célokat soroljuk fel:
- Az összes megszállt terület visszafoglalása, Ukrajna nemzetközileg elismert, 1991-es határainak a visszaállítása.
- Oroszország szankciós izolálása, az agresszor ország gazdaságának lerombolása.
- Az összes hadifogoly szabadon bocsájtása.
- Ukrajna nemzetközi biztonsági garanciáinak a megteremtése, beleértve a NATO-tagságot.
- Az Európai Unióba való belépés.
- Nemzetközi hadbíróság felállítása az orosz háborús bűnösök elítélése céljából, Oroszország felelősségének a megállapítása, kártérítésre kötelezése az elkövetett bűnökért és népirtásért, amit még generációkkal később is fizetni fognak.
- Történelmi igazságtétel. Cáfolata és elfelejtése az orosz történelmi hiedelmeknek, amelyek Ukrajnát és az ukrán népet érintik. Az ukrán történelem hatalmasságának terjesztése az apró orosz történelmi múlttal szemben.
A fenti célkitűzések finoman szólva is meglehetősen egyoldalúnak tűnnek. Abban biztosak lehetünk, hogy Moszkva valószínűleg válaszra sem méltatja ezeket a pontokat, vagy ha mégis, az csak még távolabbra teszi a háború végét. Egy biztos: amíg a felek nem ülnek asztalhoz, hogy kompromisszumra jussanak, addig szóba sem kerülhet a béke.
Forrás: Kárpáti Igaz Szó.; Fotó: MTI/AP/Ukrán elnöki hivatal sajtóosztálya
Facebook
Twitter
YouTube
RSS