Együttműködési megállapodást írt alá Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára Hamood Uz Zaman Khan altábornaggyal, a pakisztáni Védelmi Minisztérium védelmi államtitkárával – olvasható a Honvédelem.hu portálon.
Egy esetleges kétoldalú katonai együttműködés továbbfejlesztéséről is tárgyaltak a Honvédelmi Minisztériumban a pakisztáni Védelmi Minisztérium delegációjával. A küldötteket – azaz Hamood Uz Zaman Khan altábornagyot, védelmi államtitkárt, Faisal Amin ellentengernagyot, nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkárt és Muhammad Saqib Khan ezredest, pakisztáni véderőattasét – Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára köszöntötte. A találkozón a felek bemutatták saját biztonsági környezetüket, az aktuális kihívásokat, illetve egyeztettek a kétoldalú katonai együttműködés lehetséges továbbfejlesztéséről is. A honvédelem.hu azt írja: a megbeszélés után a felek egy közös megállapodást is aláírtak, amelyben a két védelmi minisztérium közti jó kapcsolatok kiépítésére és fenntartására irányuló törekvéseket hangsúlyozták. A felek reményei szerint ez a létező bilaterális kapcsolatokat is erősítheti majd.
Fontos a két ország közötti együttműködés
Pakisztán hadereje három haderőnemből áll: a szárazföldi haderőből, a légierőből és a haditengerészetből. A Wikipédia adatai szerint a haderő létszáma 550 000 fő, állománya pedig:
- 2 páncélos hadosztály
- 19 gyalogos hadosztály
- 7 páncélos dandár
- 6 gépesített dandár
- 9 gyalog dandár
- 7 műszaki dandár
- 9 tüzér dandár
- 3 páncélos felderítő ezred
- 1 kisegítő csoport
- 8 légvédelmi dandár
- 17 repülő század (7 repülőgépes, 10 helikopteres)
Felszerelés
- 2300 db harckocsi (M-47, M-48, T-54/-55, kínai 59-es és 69-es típusú, T-80, Al-Khalid)
- 150 db páncélozott szállító jármű
- 1709 db tüzérségi löveg: 1467 db vontatásos, 240 db önjáró
- 20 db harci helikopter (AH-1F)
Légierő
Létszám: 45 000 fő
Repülési idő a pilótáknak: 210 óra
Állomány
- 6 közvetlen támogató század
- 12 vadászrepülő század
- 1 felderítő század
Felszerelés
- 366 db harci repülőgép (Mirage III, Mirage 5, Q–5, F–7, F–16 Fighting Falcon)
- 30 db szállító repülőgép
Haditengerészet
Létszám: 25 000 fő
Hadihajók
- 10 db tengeralattjáró
- 8 db fregatt
- 9 db járőrhajó
- 3 db aknarakó/szedő hajó
- 9 db vegyes feladatú hajó
Haditengerészeti légierő
- 6 db harci repülőgép
- 9 db harci helikopter
A Gyurcsány–Bajnai-kormányok okozta gazdasági válságból 2016-ra sikerült annyira visszahozni az országot, hogy akkor már a magyar kormány a beszerzésekkel el is indította a haderőfejlesztési programot. Maróth Gáspár korábban úgy fogalmazott: sokkoló volt a kabinetnek, hogy 2010-ben egy olyan országot vett át, amelynek hadseregét felszámolták, haditechnikáját eltékozolták, gazdaságát csődbe vitték. Az államtitkár szavai szerint “visszanézve felfoghatatlan, miként tudták valakik ilyen felelőtlenül, ilyen mértékben kiszolgáltatni az országot a történelem fordulatainak”. Kijelentette: a kormányzat elkötelezett, hogy mindent megtegyen egy méltó honvédelmi életpálya kialakításáért. Bíznak abban, hogy a tárcavezetés erőfeszítései meghozzák az eredményt a toborzásban és a megtartásban egyaránt. Maróth Gáspár arról is beszélt, hogy egy haderőfejlesztési program csak tízéves időtávokban értelmezhető. Amíg nem áll rendelkezésre a modern nyugati technológia, nem lehetséges a meglévő haditechnikai eszközök leselejtezése.
Mint arról korábban a PestiSrácok.hu részletesen írt: az évtized második felére a magyar honvédség komoly elrettentő erőt képvisel majd bármelyik potenciális ellenfél ellen, illetve a NATO egyik komoly hadserege lesz. Ennek tudatában különösen fontos lehet a Pakisztánnal kötött együttműködési megállapodás.
Forrás: honvédelem.hu/PS; Fotó: honvédelem.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS