Magyarország veszi át a Genfi Konszenzus Nyilatkozat titkársági feladatait Brazíliától – jelentették be a nemzetközi családügyi együttműködés megalakításának második évfordulóján tartott nemzetközi konferencián Washingtonban, az amerikai szenátus épületében.
A 2020 októberében elfogadott, a családok védelméről szóló nyilatkozathoz az elmúlt két évben 37 ország csatlakozott; igaz, az Egyesült Államok, amely egyik kezdeményezője volt Donald Trump elnöksége alatt, Joe Biden hivatalba lépése után visszavonta aláírását. Az egyezmény aláírásának évfordulóján Brazília családokért felelős államtitkára – az ország két éve létrejött nő-, család- és emberi jogi minisztériumának miniszterhelyettese – folytatásra biztatta a résztvevőket.
A magyar közmédiának adott interjúban az államtitkár elmondta, hogy Brazília számára az elmúlt két évben a titkársági pozíció lehetőséget adott arra, hogy az országon belül erősítsék a családokat, a családi kötelékeket. Emellett nemzetközi eseményeket szerveztek – részben Magyarországgal közösen -, annak érdekében, hogy bemutassák azt a négy célt, amelyért a globális nyilatkozat aláírói harcolnak: ezek az élet, a család, a nők és a jogállam, azaz minden egyes ország szuverenitásának tiszteletben tartása.
Takács Szabolcs, Magyarország washingtoni nagykövete felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy Magyarország két éve büszkén csatlakozott a kezdeményezéshez, amely az egyik legfontosabb értéket képviseli. Kiemelte, hogy a 2011-ben elfogadott magyar Alaptörvény központi elemei az élet, a család és a nemzet védelme, a családra és a házasságra a nemzet túlélésének alapjaként tekint. A magyar nagykövet arra is rámutatott, hogy ma az Egyesült Államokban is a családpolitikát övezi az egyik legnagyobb érdeklődés, az amerikai konzervatívok közül pedig egyre többen tekintenek a magyar családpolitika modelljére mint követendő mintára.
Valerie Huber, az ünnepi konferenciát szervező Intézet a Női Egészségért nevű, washingtoni központú jog- és érdekvédő intézmény elnöke úgy fogalmazott, hogy a család adja minden egészséges társadalom gerincét, és ha a civilizáció túl akar élni, akkor az életet értéknek kell tekintenie, annak minden szakaszában. Az eseményen felszólalt Steve Daines, Montana állam szenátora, aki azt mondta, hogy a csendes többség a deklaráció mögött áll. Hozzátette: nem az amerikai emberek véleményét tükrözi az, hogy az Egyesült Államok 2021 februárjában, a Biden-adminisztráció hivatalba lépése után kilépett a nyilatkozat támogatói közül.
James Lankford, Oklahoma állam szenátora a Genfi Konszenzus Nyilatkozatról kijelentette, hogy az élet, a gyerekek, a családok, a nők, az egészség és a nemzeti szuverenitás számítanak.
(MTI / Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS