Évek óta jelen van a magyar politikában az amerikai National Endowment for Democracy (NED) nevű, CIA-közeli szervezet – erről írt az Origo. A portál szerint a NED-re bátran számíthatott a magyar baloldal, különösen az utóbbi években. A hazai titkosszolgálat amiatt kezdett vizsgálatot, mert az idei választási kampány időszakában a baloldal többmilliárdos támogatást kapott Amerikából. Ebben az ügyben pedig érintett lehet az amerikai titkosszolgálatokhoz köthető szervezet is – hangzott el az M1 Híradóban vasárnap este.
„A NED lényegében a CIA hivatalossá tett megjelenése külföldön”
– fogalmaz cikkében az Origo. A portál írásában bemutatta, hogy
a National Endowment for Democracy az amerikai titkosszolgálat meghosszabbított kezeként, hogyan próbált már a 90-es évek óta kormányokat megbuktatni, különböző országok belügyeibe beavatkozni.
A cikk idézi a Magyar Demokrata egy korábbi írását, amely szerint
Soros György szorosan együttműködött a CIA-val és a CIA által irányított nem kormányzati szervezetekkel, mint például a NED-del, hogy kormányokat döntsenek meg, amelyek nem akarnak „Washington kedve szerint politizálni”.
Ezen állításukra példaként hozzák fel be a 2003-as grúziai rózsás forradalmat. Az Origo szerint beszédes ugyanakkor az is, hogy a NED a magyar médiatörvényt Soros György szervezetével, a Nyílt Társadalom Alapítványokkal együtt kritzálta egy washingtoni konferencián. Egy négy évvel ezelőtti kisfilmben pedig a magyar demokrácia szerintük romló helyzete a téma. A NED idén áprilisban ismét megjelent Magyarországon. Az Origo úgy fogalmaz:
A NED az utóbbi időszakban legalább egy tucat alkalommal küldött támogatást Magyarországra különböző projektekhez.
A Nemzetbiztonsági Bizottság szerdán nyilvánosságra került jelentéséből kiderült, hogy Márki-Zay Péter mozgalma 1,8 milliárd forintot kapott több részletben a tengerentúlról a Korányi Dávid vezette Action for Democracyn keresztül. A pénz nagy része azonban nem maradt náluk, több mint 1,4 milliárd forint ugyanis a Mindenki Magyarországa Mozgalomtól tovább vándorolt a DatAdat-csoport számláira.
Azonban az Action for Democracy ezen felül még közvetlenül is pénzelte a Bajnai Gordon exkormányfő nevével fémjelzett DatAdatot, de az Oraculum 2020 Kft-hez is érkezett az amerikai pénzből. Ez a cég működteti az Ezalényeg nevű lejáratóportált, amely fizetett hirdetésekben próbálta már 2019-ben és idén is befolyásolni a választókat, többek között agresszív lejárató kampányokat indított fideszes politikusok ellen. Az Oraculum 1 milliárd forintot kapott Korányi Dávidéktól. A Datadat és az Oraculum 2020 kft.-hez érkező 3 milliárd forintnyi összeggel pedig a NED nevű NGO hozható kapcsolatba – vagyis lényegében tehát az aktuális amerikai kormányzat.
Márki-Zay Péter korábban többször tagadta, hogy a guruló dollárokért cserébe kértek volna bármit az Egyesült Államokból. Később kiderült, hogy ez sem volt igaz és az MMM több politikai vállalást is tett. Márki Zay Péter, a baloldal volt miniszterelnök-jelöltje csütörtökön az ATV-ben már úgy fogalmazott: a kitűzött célokat nem kérték, hanem az MMM maga ajánlott fel vállalásokat a pénzért.
Ez teljesen publikus volt. Mi elmondtuk, hogy mit akarunk csinálni, és azok az emberek, akik nekünk pénzt adtak, azok ezt támogatták, hiszen tudták, hogy mi a célunk
– mondta Márki-Zay Péter. Közben a baloldali pártvezetők a botrány kirobbanása óta tagadják, hogy tudtak volna a külföldi támogatásról. A guruló dollárok ügyben a rendőrség pénzmosás és sikkasztás gyanúja miatt nyomoz, de már az Állami Számvevőszék is vizsgálja a Márki-Zay Péter mozgalmának nyújtott amerikai támogatást.
Forrás: hirado.hu/Origo; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS