A Bundeswehrnek sürgősen fel kell töltenie a muníciókészleteit, mert most arról szólnak a hírek, hogy háború esetén órák, jobb esetben napok alatt kifogynának a lőszerből. A lőpor egyik fontos alapanyaga is hiánycikk a piacon és ennek politikai okai vannak. Németország lőszerkészletének mennyisége titkos, ahogy más országokban sem publikus, hogy mennyi hadianyagot tartanak a bunkerekben. A Bundeswehrnél azonban ez a mennyiség különösen csekély. Jelenleg arról megy a spekuláció, hogy háborús helyzetben a lőszer kaliberétől függően órákra, jó esetben napokra lenne elegendő muníciója a hadseregnek. Az orosz támadás árnyékában és a NATO-kötelezettség miatt most sok milliárd euró értékben kell lőszereket rendelni. Az, hogy ez milyen gyorsan tud megtörténni, Kínától is függ.
Hétfőn egy fontos találkozót tartottak a kancelláriahivatalban, ahová a hadiipar képviselőit is meghívták. A cél az volt, hogy megállapítsák, hogyan tudnák felgyorsítani a termelést. Ez nem lesz túl egyszerű művelet, és a hadseregnek türelemre lesz szüksége, amíg megtörténik az első szállítás. A közelmúltban a CSU (Keresztényszociális Unió) által megtartott hadiipari kongresszuson a szakértők azt mondták, hogy a berlini kormány tétovázása miatt az amúgy sem túl nagy gyártókapacitást más országok már lefoglalták. Ez is azt mutatja, hogy mennyire fontos az úgynevezett „lőszer-csúcstalálkozó” Berlinben. Hermann Mayer, a MEN (Metallwerk Eisenhütte Nassau) lőszergyártó cég vezetője elmondta, hogy szövetséges országok már az idén szerződést kötöttek a jövő évi gyártókapacitásra. „Ez fontos lenne a német fegyveres erők számára is, hiszen csak így tudják biztosítani a gyártáshoz szükséges összetevők a szállítási láncának folytonosságát. Ezt el kell dönteni a csúcstalálkozón” – tette hozzá Mayer.
Az idén tavasszal az olasz Beretta cég által megvásárolt német RWS lőszergyár (Rheinisch Westfälische Sprengstoff Actien-Gesellschaft) mellett a MEN rendelkezik a Bundeswehr számára szükséges kiskaliberű lőszerek gyártási engedélyével. Ide tartozik például a G36-os gépkarabélyhoz való muníció. Nagyobb kaliber és tüzérségi lőszerek gyártásában a Rheinmetall dominál. A düsseldorfi konszern nemrég bejelentette, hogy felvásárolja a spanyol Expal System lőszergyárat 1,2 milliárd euróért. A fókuszban a lőszergyártás kapacitásának növelése fog állni. Ehhez viszont szükségük van alapanyagokra. A Rheinmetall beismerte, hogy a felvásárlásban az is szerepet játszott, hogy hozzáférjenek a lőporgyártáshoz is. Ezen a területen komoly anyaghiány uralkodik Európában. A lőszerekben alkalmazott lőpor egyik alapanyaga a pamutgyártás egyik mellékterméke, ennek pedig a legnagyobb beszállítója Kína. Szinte az összes európai gyártó onnan szerzi be a terméket, így a svájci Rheinmetall-leányvállalat, a Nitrochemie Wimmis.
A szállítás már nem megy olyan gördülékenyen, mint régen – ennek oka a koronavírus-járvány. A lőpor szállítását jelenleg 14 hónapos határidővel vállalják a cégek, mivel Kína hat hónapos határidővel szállítja az alapanyagot; ez a járvány előtt három hónap volt. Ez pedig meghosszabbítja a gyártás folyamatát. A berlini „Security Table” elemzői csoport szerint a lőpor- és robbanóanyag-gyártás terén egy verseny folyik Kína és a Nyugat között. Állítólag fél éve nem szállítanak a kínaiak nyugati lőszergyártóknak szükséges alapanyagokat, ám ezt még senki nem erősítette meg. Az viszont tény, hogy az Ukrajnában zajló háború egy extrém nagy lőszerfelhasználáshoz vezetett, és most a NATO-hadseregeknek újra fel kell tölteniük raktáraikat. A Rheinmetall rámutatott, hogy az ukránok napi szinten 6–10 ezer nagy- és középkaliberű lőszert használnak fel, az oroszok pedig 20 ezer darabot. Kiskaliberű lőszerből ez a szám ennek a sokszorosa.
A Bundeswehr számára lőszert gyártani nem éppen egyszerű. Speciális NATO-standardoknak kell megfelelniük, így funkcionálniuk kell –54 és +52 Celsius fokon. Azonban az afganisztáni misszió megmutatta, hogy a lőszerek akár 63 fokra is felhevülhetnek és akkor is használhatónak kell lenniük. A kilencvenes évek óta a Bundeswehr környezetbarát lőszereket használ, legfőképpen azért, hogy a kiképzők és a katonák egészségét védjék. „A Bundeswehr felismerte, hogy békeidőben is fontos a katonák egészségvédelme, hasonló a gyakorlat a svéd hadseregben is” – nyilatkozta a MEN lőszergyártó cég vezetője.
Fotó: MTI/EPA/Focke Strangmann
Facebook
Twitter
YouTube
RSS