Mintegy három milliárd forintnak megfelelő dollár állt szembe hárommillió szavazóval az idei választásokon – fogalmazott évértékelő beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök hozzátette: a magyarok mégis egy cselekvőképes, stabil kormányzatot választottak, annak ellenére, hogy soha ilyen súllyal nem próbáltak beavatkozni a választások kimenetelébe. Orbán Viktor úgy vélte, a 2022-es év a rendszerváltást követő legnehezebb éve volt Magyararországnak, ugyanakkor ennek ellenére sikeresen őrizte meg a rezsivédelem magját, ellenállt a migrációs nyomásnak.
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor arról beszélt, hogy a rendszerváltás óta a 2022-es volt Magyarország legnehezebb éve; az egész európai kontinens új korszakba, a veszélyek korszakába lépett, az ilyen időkben nyújtott teljesítmény ezért sokkal jelentősebb a békeidőben nyújtottaknál. Hozzátette: a 2022-es parlamenti választás nemcsak egy új kormány megalakulásáról szólt, hanem valódi szabadságharcot jelentett, hiszen nemzetközi szereplők soha ilyen súllyal nem próbáltak beavatkozni a választások kimenetelébe. Úgy fogalmazott:
mintegy három milliárd forintnak megfelelő dollár állt szembe hárommillió szavazóval az idei választásokon.
A miniszterelnök megjegyezte: egyértelmű, hogy Brüsszel is baloldali kormányt szeretett volna Magyarországon, ezért sem kötöttek szerződést hazánkkal már 2021 nyarán. Orbán Viktor ugyanakkor kiemelte: Magyarországot az is megkülönbözteti a többi uniós tagállamtól, hogy 1990 óta egyszer sem kellett előrehozott választásokat tartani, azaz a magyarok az erős politikai stabilitás hívei.
A miniszterelnök megerősítette, hogy Magyarország és egész Európa érdeke egy szuverén és független Ukrajna létrejötte. Hozzátette: bár nem hazánk feladata tanácsot adni, de az első és legfontosabb a konfliktus kezelésében a tűzszünet megvalósítása, hogy álljon meg a háború és ne halljon meg több ember. Ezt követően fontos lenne felállítani a tárgyalódelegációkat, és tisztázni kell a felek álláspontját. Orbán Viktor kiemelte, hogy Magyarország továbbra is kiáll Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, ugyanakkor a tárgyalások kimenetele tudja egyedül meghatározni Ukrajna jövőjét.
Európa már majdnem nyakig belesodródott a háborús konfliktusba
Orbán Viktor beszédében arról is szólt, hogy az orosz–ukrán háborúnak eddig csak vesztesei vannak, az unió tagállamai szankciós felárat fizetnek, és eközben küzdenek a gazdasági visszaesés elkerülése érdekében. Hozzátette: a magyar felfogás szerint úgy lehet elkerülni, hogy belesodródjunk a háborúba, ha a harci cselekmények támogatásában nem veszünk részt. Úgy vélte, ilyen tekintetben a legtöbb európai ország már belesodródott a háborúba – „akik fegyvereket küldtek Ukrajnának, azok bokáig, akik harcosokat képeznek ki, azok térdig, az EU, amely 18 milliárd euróval finanszírozza a háborút, az szügyig” –, így már csak azt lehet elkerülni, hogy Európa nyakig el ne merüljön a konfliktusban. Mint megjegyezte,
mindenki számára egyértelmű, hogy a 18 milliárdos uniós támogatás nem lesz elég Ukrajnának, az ukránok ezt a pénzt sosem fogják tudni visszafizetni, az EU tehát olyan úton indult el, amelyből nehéz lesz visszafordulni.
Ugyanakkor megerősítette, hogy Magyarország álláspontja változatlan: azonnali tűzszünetre és békére van szükség. Orbán Viktor megismételte: ez „nem a mi háborúnk”, ugyanakkor Magyarország eddigi legnagyobb humanitárius segélyprogramját hajtja végre.
A válság ellenére sikereket is hozott a 2022-es év
A miniszterelnök szólt arról is, hogy a 2022-es évben a kihívások ellenére Magyarország állta a sarat, ellenállt a migrációs nyomásnak; csak az idén eddig 250 ezer illegális határátlépési kísérletet hiúsítottak meg a határvédelmi szervek. Orbán Viktor hozzátette, hogy Magyarország sikerrel szállt szembe a megnövekedett energiaárakkal is, amely 10 milliárd eurós többletet jelentett az idei költségvetésnek; ennek köszönhetően a rezsivédelmi rendszer lényegét meg lehetett őrizni, és Varga Mihály pénzügyminiszter legutóbbi álláspontja szerint ez 2023-ban is tartható lesz. A miniszterelnök sikerként értékelte a munka alapú gazdaság fenntartását, mivel a válság ellenére 30 éves csúcson van a hazai foglalkoztatás; emellett a kormány visszavezette a 13. havi nyugdíjat és megvalósította a családi adóvisszatérítést és a fiatalok adómentességét. Orbán Viktor hasonlóképpen sikerként értékelte, hogy sikerült az EU-val megállapodni az uniós források folyósításáról,
ezt megelőzően ugyanis le kellett küzdeni azt a súlyos hungarofóbiát, amely Brüsszelben uralkodik.
A 2023-as év kihívásairól szólva Orbán Viktor elmondta, hogy a legfontosabb feladat kimaradni a háborúból, hasonlóképpen kimaradni az európai recesszióból, az inflációt pedig egy számjegyen tartani. Hozzátette: a kormány célja, hogy a gyermeket vállaló nők esetében az adómentességet a 30 éves korhatárig kitolják.
Vezetőkép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS