Nem a sertéstartók problémáinak megoldásain ügyködött, és nem az ágazat jövedelmezőségét javította, hanem a saját bankszámláját hizlalta éveken át Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke. A PestiSrácok.hu megszerezte a magára szerényen a hazai sertéstenyésztők patrónusaként tekintő Sákán Antal minisztériumi megbízási szerződését.
A korábban Gráf József agrárminiszter tanácsadójaként tevékenykedő Sákán két és fél év alatt 19 150 000 forintért „szakértett” a tárcának. Utánajártunk, a Sákánhoz, illetve feleségéhez köthető cégek jó része a felszámolás sorsára jutott. Gráf hűséges táskacipelője offshore cégben is érdekelt. Miközben a hazai tenyésztők vágóhídra terelték az állataikat, Sákánnak malaca volt az MSZP-vel.
EGRESSY KÁROLY
Zsíros üzlet, jó buli volt az előző kormányzati ciklus Sákán Antalnak, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnökének. Sákán két és fél évig tevékenykedett Gráf József agrárminiszter tanácsadójaként, a bennfentesek már akkor pofátlan megbízási díjról suttogtak, a szerződés részleteibe azonban – az érintetteken kívül – sokáig csak az asztalfiók nyerhetett betekintést, meg persze a tárca korábbi államtitkára, Ángyán József. Aki már tavaly megszellőztette a megbízási díj nagyságát. A PestiSrácok.hu most megszerezte a magára szerényen a hazai sertéstenyésztők patrónusának tekintő Sákán Antal minisztériumi megbízási szerződését. Nyomozásunk alatt felszámolás sorsára jutott cégekre bukkantunk, mi több, a Sákán-birodalom Afrikáig ér: egy Seychelle-szigeteki offshore cégbe van bekötve az a kft., amelynek éppen az elnök az ügyvezetője.
A Sirman-Sákán kontraktus
Sákán Antal először 2008. januárjában írta alá azt a Sirman Ferenc, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium akkori kabinetfőnöke által ellenjegyzett megbízási szerződést, amely éveken át jól fialt az elnöknek. Sákán havi bruttó 650.000 forint összegű megbízási díjat markolt fel a tárcától az állattenyésztés, állati termék előállítás és az állattartók támogatása területéhez kapcsolódó tanácsadói feladatokért. A nem éppen megoldhatatlan feladatai ellátásához számítógépet is kapott, valamint gépkocsi- és telefonhasználatra, költségtérítésekre is jogosult volt. A szerződésben részletezett tevékenységeket Sákán Antalnak „elsősorban, de nem kizárólagosan” kellett ellátnia. A kontraktus mások mellett kapcsolattartásról, információszerzésről, javaslattételről, véleményezésről, jogszabály-módosítás kezdeményezéséről és az egyeztetéseken való részvételről szól, ezek voltak azok a feladatok, amelyeket Sákán Antaltól várt el a minisztérium a horribilis havi összeg fejében. Érdekesség, és egyben furcsa is, hogy a megbízási szerződés 7. pontja kimondja: „A megbízott a feladatai ellátása során birtokába jutott információkat köteles bizalmasan kezelni”.
Tovább hizlalt bankszámla
Sákán Antal tanácsadói munkája ugyanakkor olyan horderejű lehetett, hogy ő maga kevesellhette, a szaktárca pedig nem akarta tovább egy nevetségesen alacsony megbízási díjjal kiszúrni az elnök szemét, mert 2010. január 4-én a minisztérium módosította Sákán megbízási szerződését. Ekkor már Dékány András volt a tárca kabinetfőnöke, ő szignózta a módosítást, amelynek értelmében bruttó 650.000 forint helyett havonta 700.000 forintra emelkedett a megbízás díja. Érdekesség, hogy ebbe a feltuningolt szerződésbe már nem került bele, hogy bruttó, vagy nettó díjról van-e szó, mindössze a havi hétszázezer szerepel a módosításban. Ebben deklarálták azt is, hogy „amennyiben a megbízó gépkocsi használatot nem tud biztosítani, úgy a megbízott jogosult saját gépkocsi használatát a hatályos törvények szerint költségtérítéssel elszámolni.” Természetesen a céges számítógép továbbra is rendelkezésére állt Sákánnak. A két és fél éves időszak alatt tehát nem a sertéstenyésztők bevételeit tartotta szem előtt, és nem az ágazat jövedelmezőségét javította, hanem a saját bankszámláját hizlalta éveken át Sákán Antal.
Budai célkeresztjében
A megbízási szerződés, és annak módosításai ismeretében egyáltalán nem meglepő, hogy Sákán Antal tanácsadói munkája és annak ellentételezése a kormányváltás után Budai Gyulánál, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkáránál, és idén augusztusig elszámoltatási kormánybiztosnál is kiverte a biztosítékot. Budai Gyula egy hónappal ezelőtt kezdeményezett vizsgálatot Sákán Antallal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnökével szemben, s górcső alá veszik Sákán minisztériumi megbízási szerződéseit és teljesítési igazolásait. A PestiSrácok.hu megszerezte Budai Gyulának a témában készített feljegyzését is.
„Az eredeti megbízási szerződés, illetve annak meghosszabbításai alapján Sákán Antal úr, mint megbízott 2008. február elsejétől 2010. július elsejéig összesen bruttó 19. 850. 000 forint összegű megbízási díjban részesült. A megbízási szerződés tárgyára, valamint a megbízási szerződés alapján ellátandó feladatok jellegére és súlyára tekintettel úgy vélem, hogy a kifizetésre került bruttó 19. 850. 000 forint összegű megbízási díj túlzott mértékű. Mindezek alapján, a mai napon, azaz 2012. augusztus 15-én elrendelem az FVM, mint megbízó és Sákán Antal, mint megbízott által 2008. február elsejétől 2010. július elsejéig megkötött, illetve meghosszabbított megbízási szerződések kormánybiztosi vizsgálatát.” – írta feljegyzésében Budai Gyula.
A PestiSrácok.hu megkereste Sákán Antalt. Minisztériumi megbízási szerződésére annyit mondott, hogy külsős szerződési viszonyban állt a tárcával, határozott idejű szerződései voltak. “Az utolsó két havi díjamat éppen az új Fidesz kormány, és a minisztérium új vezetése fizette ki nekem. Ha Budai Gyula sokallja a két és fél évre felvett fizetésem nagyságrendjét, akkor előbb inkább nézzen tükörbe, és vegye számításba, hogy ő mennyi pénzt markol fel a tárcától a munkájáért, illetve korábban mennyit vett fel elszámoltatási kormánybiztosként” – mondta kérdésünkre Sákán Antal.
Ángyán kontra Sákán
A Vidékfejlesztési Minisztérium egy korábbi, 2011. március 30-i sajtóközleményében Sákán Antalt a sertéságazatot nagyrészt tönkretevő előző kormány tanácsadójának titulálta. Az akkori agrártárca és Sákán Antal akkori tevékenységét jól példázza, hogy amíg 2002-ben még több mint ötmillióra rúgott a magyarországi sertésállomány, addig 2010-re 3 millió 168 ezerre apadt az állatok létszáma.
Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium korábbi parlamenti államtitkára 2011-ben úgy fogalmazott, hogy a Sákán Antal nevéhez köthető cégek néhány hónap alatt (2010.07.01-től 2011.03.14-ig) több mint 45 ezer import élősertést hoztak be az országba, miközben a magyar sertésállomány tovább folytatta zuhanórepülését. Sákán Antal ezt a kijelentést cáfolta, és lejárató jellegű rágalmazásnak minősítette. Kijelentette, beperli a Vidékfejlesztési Minisztériumot, illetve Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert és Ángyán József parlamenti államtitkárt, ha a tárca nem vonja vissza korábbi állításait az érdekeltségébe tartozó cégek sertésbehozatalával kapcsolatban. Az elnök akkor úgy fogalmazott, hogy érdekeltségei – elsősorban a Magyar Minőségi Sertés Kft. – belföldön forgalmaztak sertéseket, illetve az amerikai Smithfield romániai feldolgozójába szállítottak hízókat.
A PestiSrácok.hu megkérdezte Sákánt, végül beperelte-e a Vidékfejlesztési Minisztériumot? “Azért nem tettem meg a feljelentésemet, mert a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal véletlenül összetévesztette az exportot az importtal, és emiatt kirúghatták volna az egyik barátomat, aki éppen az MgSzH-nál dolgozott akkoriban. Nem akartam bajt senkinek, így a kijelentés miatt nem tettem feljelentést.”– válaszolta Sákán.
Oda a biznisz?
Sákán Antal, miután az új agrártárca nem kért a szolgálataiból és mellőzte az elnököt, egyre élesebben kezdte bírálni egykori kenyéradója új vezetését. Legutóbb adózási kérdésekben fejezte ki nemtetszését a tárca terveivel kapcsolatban. Augusztusban kiderült, a minisztérium az élő sertésre és a sertéshúsra is kiterjesztené a fordított áfafizetés lehetőségét. Sákán Antal megdöbbent a kormány döntésén. Szerinte amellett, hogy a fordított áfa bevezetése súlyos finanszírozási gondokhoz vezetne – nemcsak a sertéstartóknál, hanem a húsiparban is –, a tervezettel épp ellentétes hatást érnének el: az ágazat kifehérítése helyett ugyanis bővülne a feketézők köre. Nem értettek egyet Sákán tiltakozásával a gabonapiaci szakértők. A fordított áfa fizetés ugyanis kiválóan működik a gabona termékpályánál. A gabonatermesztők szerint a fordított áfával veszélybe kerülne a sertéstartók feketézése, oda lenne a biznisz.
Felszámolások, offshore szálak
A PestiSrácok.hu utánajárt, nem feltétlenül etikus adózási ügyekben megszólalnia Sákán Antalnak. Kiderítettük, az eddigi, Sákánhoz, illetve feleségéhez köthető, sertéstenyésztéssel is foglalkozó cégek jó része a felszámolás sorsára jutott. A mellékelt cégjegyzékből jól látszik, hogy a “KORALL SA” Termelő, Szolgáltató, Tanácsadó és Kereskedő Korlátolt Felelősségű Társaság és a Bácska Pig Kft. is a felszámolás sorsára jutott. Előbbinek Sákán Antalné volt a tagja, tagtársa pedig a testvére volt. Legalábbis erre következtethetünk abból, hogy ifj. Lógó István édesanyjának a neve megegyezik Sákán Antalné édesanyjának a nevével.
Nyomozásunk szálai egészen Afrikáig vezettek. A Besnyő Pig Kft.-nek ugyanis Sákán Antal az ügyvezetője, tulajdonosa pedig az a HOSTMYER Invest & Trade Inc. nevű offshore cég, amely a Seychelle-szigetekre van bejegyezve. Ugyancsak érdekesség, hogy ennek a társaságnak a kapcsolatfelvételi lehetősége között a Magyar Sertéstartók Szövetségének elektronikus címe szerepel.
“Kérdezzék meg Csányit is”
A Seychelle-szigeteki kapcsolatra és információra vonatkozó kérdésünkre Sákán Antal mindössze annyit közölt, hogy nem őt, hanem a Besnyő Pig Kft. tulajdonosát kell erről megkérdezni. Hozzátette ugyanakkor, hogy Magyarországon bevett gyakorlat az, hogy külföldi tulajdonosok által biztosított tőkét vonnak be a magyar cégek a működésükhöz. “Miért külföldi a tulajdonosa a szóban forgó kft.-nek? Kérdezzék meg Csányit is, hogy miért külföldi tulajdonban vannak a cégei…”
„Minőségi” üzlet
Sákán Antal a Minőségi Magyar Sertés Kft. ügyvezetője volt, amely azt vállalta, hogy létrehoz egy közös értékesítő céget, és heti 25-30 ezer sertést képes beszállítani a megállapodásban résztvevő húsfeldolgozóknak. Gyakorlatilag egy közös értékesítő és beszerző szervezetről volt szó.
A PestiSrácok.hu a Pannon Sertés termelő szervezetet is megkereste, amely elsőként lépett ki a tizenkét termelői csoportot számláló társaságból. „Kiléptünk, mert nem kívántunk közösködni azzal a gondolkodással, amelyet Sákán ott meghonosított. Sákán Antal a Budapest Kft. nevű húsipari cégnek kezdett értékesíteni 2010-ben, de mi termelők egyáltalán nem láttuk, hogy a kft. mikor, hogy és mennyit fizet. Bizonytalan helyre szállították a sertéseket. A termelők pénzéből mintegy negyvenmillió forint tűnt el, amelyben a Budapest Kft. játszott közre. Nem kizárt, hogy fizetett a cég, de mi nem kaptuk meg a pénzünket” – mondta a PestiSrácok.hu-nak egy neve elhallgatását kérő tenyésztő. Neve mellőzését azért is kérte, mert állítása szerint amíg Sákán a minisztériumban dolgozott, és bizonyos tevékenységeivel szemben valamilyen ellenvéleményt fogalmaztak meg, akkor a cégét érintő hatósági, állat-egészségügyi vizsgálatok véletlenül mindig egybeestek a bírálatokkal. A Minőségi Magyarból egyébként a Pannon Sertés mellett a Katész, a kaposvári termelői csoport is kilépett hasonló okokból, majd a székesfehérvári csoport is abbahagyta a közös együttműködést a Minőségivel.
Informátorunk leszögezte, Sákán mindig is a hazai sertéságazat megmentőjének kiáltotta ki magát, miközben neki egy huncut malaca sem volt soha. „Egyszer közösködött a sógorával, de saját magának, regisztráltan sose volt sertése” – hangsúlyozta az informátorunk. Mindezek ellenére Sákán Antal továbbra is a Magyar Sertéstartók Szövetségének az elnöke.
Több százmillió forintos igény
Sákán Antal a PestiSrácok.hu-nak elismerte, jelenleg nem működik a Minőségi Magyar Sertés Kft. “A társaság él, de azt nem mondanám, hogy működik is. Jelenleg áfa-visszaigénylési időszakban vagyunk, ha visszakapjuk a forrásainkat, akkor újraindítjuk a céget, persze ehhez integrációs pénzekre is szükségünk lesz. Több százmillió forintos forgóeszközre lesz szükségünk, hogy a huszonhét százalékos áfát folyamatosan finanszírozni tudjuk” – magyarázta Sákán Antal. Kijelentette, a Minőségi Magyar négymilliárd forintos forgalmat produkált működésének első két évében, és éppen az áfa finanszírozása jelentette a legnagyobb problémát.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS