Miközben Putyin fegyverszünetet hirdetett a pravoszláv karácsony idejére, az ukrán vezetés éppen azon fáradozik, hogyan tud még több hadkötelest a frontra vinni és gyűjthet be olyanokat, akik valamilyen módon megpróbálják elkerülni a sorozást. Kárpátaljai magyarok is vannak, akik hónapok óta bujkálnak otthon; az új kormányrendelet hatályba lépésével őket is könnyen megtalálhatják. A katonai nyilvántartásba vételhez a helyi toborzók úgynevezett adategyeztetés céljából magánterületre is bemehetnek, a portákat, udvarokat is bejárhatják. De nem ez az egyetlen újítás. Arról is rendelkeztek, hogy sem tanulni, sem felvételizni, de még dolgozni sem lehet katonaigazolvány, vagy nyilvántartásba vételt igazoló dokumentum nélkül. A vállalkozásoknak, de még a munkaügyi központoknak is jelenteniük kell, ha a hadköteles munkára jelentkezik. Annak érdekében, hogy legyen is elég besorozható ember, a katonai nyilvántartásba vétel korhatárát már korábban 17 évről 16 évre szállították le.
Új eljárásrendet fogadott el az ukrán kormány a sorkötelesek, hadkötelesek és tartalékos katonák katonai nyilvántartásának vezetéséről még december 30-án. Az új szabályozást, amely számtalan szigorítást tartalmaz, a minap hozták nyilvánosságra és azonnal hatályba is lépett.
A katonai nyilvántartásba vétel új rendje szerint gyakorlatilag ahol csak lehet, vadásznak a hadkötelezettekre, és az önkormányzatoktól a munkaügyi központokon, bíróságokon, cégeken át az oktatási intézményekig mindenkit a hadkötelesek bejelentésére köteleznek. Nem lehet tanulni, de még oktatási intézménybe felvételizni sem, ha valaki betöltötte a tizenhatodik életévét és nincs katonaigazolványa, vagy nincs még nyilvántartásba véve. Begyűjtik a munkanélkülieket és az elítélteket is. A munkaügyi központoknak és a bíróságoknak is kötelező innentől az adatszolgáltatás. A munkaügynek minden náluk jelentkező katonai szolgálatra köteles ember adatait le kell adják, míg a bíróságoknak, amennyiben hadköteles vagy tartalékos egyént szabadságvesztésre, illetve elzárásra ítéltek, azonnal jelenteniük kell az SZBU-nak és a toborzóközpontnak.
És itt még nem értünk a “vadászati területet” végére, ugyanis a cégeket, vállalkozásokat is kötelezi az új rendelet, hogy az alkalmazottaikat lejelentsék, ha hadkötelesek. Új dolgozót pedig már nem vehetnek fel, ha hadköteles és nincs még nyilvántartásba véve – ha ilyen ember állásra jelentkezne, hét napon belül le kell jelenteni. December elsejéig pedig minden évben listát kell leadni azokról a munkavállalókról, akik hadkötelesek; azt össze is vetik évente a ténylegesen nyilvántartásba vettek névsorával.
Jelentési, bejelentési kötelezettsége van a rendelet szerint nemcsak az oktatási intézményeknek, munkahelyeknek, munkaügyi központoknak és bíróságoknak, hanem az önkormányzatoknak is. A rendelet úgy szól, hogy a települési önkormányzatok kötelesek azonosítani a település területén élő, de náluk nem nyilvántartott hadköteleseket, és az ilyen állampolgárokat a toborzóközpontokba irányítani. Az adatokat egyeztetik is a toborzók, amely során innentől fogva magánterületekre is bemehetnek, körbejárhatják az otthonkat, ingatlanokat. Ehhez az önkormányzatoknak még engedélyt is ki kell adniuk. Az adatszolgáltatásra még korábban mobil applikációt is kifejlesztettek, amellyel a személyes adatok egyszerűen és gyorsan rögzíthetők és továbbíthatók.
Nemcsak az otthon maradt bujkálókat igyekeznek ilyen módon begyűjteni, hanem nyilvántartásba vennék azokat is, akik elhagyták Ukrajnát. A több mint három hónapja külföldön tartózkodó ukrán állampolgárok katonai nyilvántartását a konzulátusok kötelesek vezetni. Állítólag erre azért van szükség, hogy mozgósítás esetén megkönnyítsék a hazatérésüket. A december 30-án elfogadott rendelet magyarázata szerint az új nyilvántartási rend “az emberanyag-tartalék felhalmozása” érdekében történik. Célja a fegyveres erők és más katonai alakulatok teljes és minőségi feltöltése a békeidőben és a különleges időszakokban.
Vezető kép: MTI/AP/Roman Csop
Facebook
Twitter
YouTube
RSS