Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes kedden, az ATV-ben ismét azzal fenyegetőzött, hogy Budapest hamarosan működésképtelenné válhat, mert 17 milliárd forint hiányzik a költségvetésből. A hiányzó összeget természetesen a kormánnyal szeretnék kipótoltatni. Pedig a főváros vezetése ennél jóval nagyobb összegeket csorgatott ki kezei közül. A teljesség igénye nélkül most összeszedtük azokat a forrásokat, amelyek Karácsonyék gyakorlatilag az ablakon dobtak ki, és amelyek bőven befednék a 17 milliárdos lyukat.
Nem jutott megállapodásra a főváros a kormánnyal Budapest rezsitámogatásának ügyében
– számolt be Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes az ATV Egyenes Beszéd című műsorában, majd gyakorlatilag csődközeli állapotokat vázolt, kifejtve:
a főváros egyenlege jelenleg közel 17 milliárd forintos mínuszban van, feladatai ellátásához mindenképpen szükséges állami támogatás.
Márpedig az említett 17 milliárd forint akár a főváros számláján is pihenhetne, azonban az elmúlt három évben minden nagyobb projekt, amelyben a Karácsony-féle vezetés valamilyen szerepet vállalt, hirtelen jelentősen megdrágult, illetve forrásoktól is elesett Budapest a városvezetés tevékenysége következtében.
Lánchíd
Bár Karácsonyék azt állították, hogy alacsonyabb árat sikerült kialkudni a híd felújítására, mint az előző városvezetésnek, hamar kiderült, hogy ez óriási csúsztatás. Bár a korábbi városvezetés által megálmodott teljes projekt 35 milliárd forintba került volna, addig most valóban „csak” 27 milliárdért végzik el a híd felújítását. Csakhogy a korábbi közbeszerzés tartalma jóval túlmutatott a Karácsony-féle műszaki projekten; tartalmazta például a Széchenyi tér felújítását is. Így végül is – Tarlós István korábbi főpolgármester tájékoztatása szerint – nemhogy olcsóbb lett a Karácsonyék által megvalósított hídfelújítás, hanem jelentősen drágult: a korábbi tenderben erre a részre 21,8 milliárd forint volt előirányozva, míg Karácsonyék 26,7 milliárdos árban tudtak megegyezni. Bár a felújításra szánt pénz megvolt a főváros kasszájában, Karácsonyék nem léptek; késlekedésüknek eredménye a jelentős drágulás, valamint hogy a munka végül csak másfél éves csúszással, 2021 júniusában indult el.
Széna tér
Nemcsak a valódi gigaprojektek okoznak komoly fejtörést a főváros vezetésének: a Széna tér felújítása egy fontos, de a Lánchídnál jóval egyszerűbb projekt – lett volna. Ahogy a Lánchíd-, illetve a Blaha Lujza téri projektekben, úgy a Széna tér rekonstrukciójának költségnövekedésében is szerepet játszott, hogy a 2019-es októberi önkormányzati választást követően a Karácsony Gergely-féle városvezetés megakasztotta a korábban induló munkálatokat. Ráadásul itt is hasonló forgatókönyv valósult meg, mint a Lánchíd esetén: majdnem kétszer annyi pénzért, alacsonyabb műszaki tartalommal készülhet el a tér. A Fővárosi Önkormányzat először 750 millió forintnyi fejlesztési forrás biztosítását ígérte meg. A felújításnak a főváros és a kivitelezéssel megbízott II. kerület megállapodása szerint 2021. december 31-én be kellett volna fejeződnie. Ehhez képest a Fővárosi Közgyűlés szeptemberben elfogadott egy, a főváros és a II. kerület között létrejövő megállapodást, amiben a beruházás lezárását október 22-ére jelölték ki, a projekt összköltsége pedig bruttó 1 milliárd 339 millió forintra módosult – vagyis az eredeti összeg közel duplájára.
Biodóm–Hermina-garázs
A biodóm és általában a Liget-projekt harcos ellenzéke volt Karácsony Gergely, aki a főváros kontójára is hergel a Városliget fejlesztése ellen. A projekttel kapcsolatban korábban többször is elhangzott, hogy a főváros kormányzati forrás híján január 1-jével magára hagyja az építményt. Kiss Ambrus legutóbb novemberben jelezte, hogy még vizsgálják e lépés lehetőségét. A felvetésre, miszerint nem a főváros ötlete volt a biodóm, Tarlós István is reagált: szerinte a biodóm az állatkert ötlete volt, és a Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyva kapta meg a teljes feladatot.
Tekintsünk el attól, hogy a biodóm lebonyolítását az ajánlatkéréstől a szerződéskötésen át, a tervezéstől a kivitelezésig és a számlák rendezéséig az állatkert mint ötletgazda saját kérésére vállalta, és senki sem erőltette rá! Az állatkert a Fővárosi Közgyűlés által tárgyalt, jóváhagyott és aláírt megállapodásban részletesen taglalva kapta meg a teljes feladatot, jogokkal, kötelezettségekkel, felelősséggel
– fogalmazott a korábbi főpolgármester. A Karácsonyék által nehezményezett költségnövekedések kapcsán Tarlós felidézte: lett volna hol fognia a költségvetésen az új vezetésnek, hiszen az önkormányzati választásokat követően a beruházásra ott volt még hatmilliárd forint maradvány, továbbá a kormány felajánlotta az elhagyható Hermina-garázs forrását is, ami hétmilliárd forint volt.
19 milliárd ki az ablakon
Mindez azt jelenti, hogy ha a Lánchíd felújításával nem állnak le másfél évre aligha indokolható módon, és az utolsó ajánlatnak megfelelően elkezdik, ott maradt volna ötmilliárd. A biodóm és a Hermina-garázs forrásai együtt már 18 milliárd forintnál is többet tesznek ki, míg a Széna tér felújítása szintén több mint félmilliárddal drágult. Ez az összeg pedig már önmagában alkalmas lenne a költségvetésen tátongó rés betömésére. Arról a 180 milliárdról nem is beszélve, amivel Karácsonyék átvették a fővárost 2019-ben.
Fotó: MTI/Kovács Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS