A parlamenti tavaszi szezon első ülése egyből parázs vitával indul: az országgyűlés elé kerül a névleg zöld baloldal által össztűz alá került akkumulátorgyárak ügyét. Bár a napirendi vita csak este nyolc óra után kezdődött, a baloldali politikusok egész nap – változó intenzitással és jelenléttel – agitáltak a zöld beruházások ellen. A kormány részéről azonban többek között Koncz Zsófia emlékeztette a baloldali képviselőket, hogy korábban az LMP több politikusa is az elektromobilitás mellett és az elektromos autók mellett érvelt, de tartottak közös sajtótájékoztatót azügyben is, hogy Dunaújvárosban legyen akkumulátorgyár. 2035-ben pedig az EU szabálya szerint csak elektromos autót gyártanak majd, ezért is fontos, hogy ebben a versenyben részt vegyünk. Az ellenzék ezzel szemben egy posztapokaliptikus sci-fit vizionált elsivatagosodott városokkal, 100 hektár termőföld kiesése miatti éhínségekkel, majd jött a baloldal okleveletlen közgazdásza, Csárdi Antal, aki a narancstermelésről értekezett. Mondjuk a suszter maradjon a kaptafánál– a zöldséges kofa meg a gyümölcsöknél. Az igazi megoldást azonban a DK alufólia sapkás képviselője adta meg, aki szerint a debreceni akkumulátorgyár mögött is Putyin áll.
Szabó Rebeka sem bírta idegekkel a napirendi vitáig és kisgazdapárti szónoklatban rohant ki a a zöld politikus, aki szerint nem az akkumulátorgyárak, hanem a természetes vizek és a termőföldek jelentik gyermekeink jövőjét. Az akku-holokauszt végzetes vízióját érzékeltetve felvázolta az elsivatagosodott Debrecen képét, ahol az utolsó csepp ivóvizet is akkumulátor gyártásra fordítják.
Válaszában Orbán Viktor arról világosította fel a termőföldekért hirtelen aggódó – de a természetvédelmi övezeteket kevésbé féltő– Párbeszéd politikusát, hogy Magyarországon léteznek bizonyos jogszabályok, amelyeket az uniós joggal harmonizáltak, és amelyek erőteljes környezetvédelmi előírásokat tartalmaznak. A kormányfő aláhúzta, csak ezek betartásával lehetséges beruházásokat véghez vinni Magyarországon.
Ezek nem igazak
– summázta a beruházást érintő vádakat Orbán Viktor hozzátéve, hogy jogos kérésnek tartja, hogy az emberek higgadt, nyugodt válaszokat kapjanak és ígéretet tett, hogy ezt meg is kapják.
Csárdi Antal szintén mezőgazdasági szakemberré avanzsált már az azonnali kérdések és válaszok órájában, amikor is elmondta, a debreceni akkumulátor gyár helyén lévő termőföld beépítése generációkat taszít nyomorba.
A termőföld védelmében egyetértek Önnel
– reagált Orbán Viktor az LMP-s Csárdi Antalnak, ugyanakkor ismertette azt az egyszerű tényt, hogy valahova utakat, gyárakat, vasutat is kell építeni.
Meg kell védeni mindent, ami megvédhető, egyetlen négyzetmétert sem lehet feleslegesen feláldozni
– fogalmazott. A miniszterelnök megjegyezte azt is, nem osztozik az akkumulátormániában, mert az Európai Unió majd minden országában épül akkumulátorgyár.
A napirendhez kötődő kormánypárti nyilatkozat első felét Dömötör Csaba ismertette, aki kijelentette, a világ járműpiaca átalakulóban van, három év alatt 10 százalékponttal, 3-ról 12 százalékosra nőtt a villanyautók aránya a teljes járműpiacon. Az államtitkár szerint a tendencia arra mutat, hogy a következő években megtízszereződhet a villanyautók piaci részesedése, az EU pedig nem követni, hanem alakítani kívánja a trendet. Ismertette továbbá, az Unió elfogadott egy olyan irányelvet, amelynek értelmében 2035 után Európában nem lehet belsőégésű járművet gyártani.
Az akkumulátor gyártásért óriási verseny indult Európában
–húzta alá Dömötör kiemelve, most dől el, hogy hol épülnek a jövőben az autógyárak. Amerikában és Németországban is beruházásokat hajtott végre a Debrecenben építkező CATL– folytatta Dömötör–, aki felidézte, a német zöldpárti miniszter a kínai cég gyárépítésekor úgy vélekedett,
szükség van olyan cégekre, amelyek elkötelezettek a zöld jövő felé.
Dömötör szerint a jövő, magas hozzáadott értékű munkahelyeit az innovatív beruházások garantálják, ebben pedig Magyarország jól áll. Hozzátette ugyanakkor, a gazdasági mutatók mellett a környezetvédelmi szempontok is fontosak.
Ha egy cég Magyarországra jön, kutya kötelessége betartani az előírásokat, amelyek sok esetben szigorúbbak, mint az uniós szabályok
–húzta alá. Kiemelte továbbá, Debrecenben nem lesz használt akkumulátor feldolgozás.
A kormánypárti nyilatkozat második felét ismertetve Magyar Levente miniszterhelyettes úgy vélekedett, az ellenzék egy évek óta működő iparág ellen indított hadjáratot, amelyből senki sem akar kimaradni. Szintén megjegyezte, a német zöldek is üdvözölték a CATL beruházását megjegyezve, már most is komoly kapacitással termelnek akkumulátort uniós tagállamok, a jövőben pedig minden tagállam kiveszi ebből a részét.
A kontinensen találhatunk működő akkumulátorgyárakat Franciaországban, Spanyolországban, Nagy- Britanniában, Németországban, de még Svédországban is
– ismertette Magyar Levente.
A termőföldekért hirtelen aggódni kezdő baloldali politikusoknak Magyar elmondta, a BMW négyszer nagyobb területen épül, akkor mégsem aggódtak emiatt. Hozzátette, az akkumulátorgyárak nem az egyetlen lábát jelentik a magyar iparnak, hanem éppen a hasonló beruházások segítik a gazdaság diverzifikálást.
Apokaliptikus sci-fi az ellenzéktől
Ahol akkumulátorgyár volt, ott évszázadokig nem lesz sem kert, sem lakóház, sem szántó
–vázolta fel elképzeléseit Szabó Rebeka. A Párbeszéd éppen aktuális társelnöke az üzemeltetéshez szükséges víz mellett az olcsó energiát emelte ki, ami igencsak meglepő annak a pártnak a politikusától, amely igyekszik megvétózni Paks2 kivitelezését.
Én azt hiszem, hogy az energiaellátás sem biztosított
–tette hozzá Szabó Rebeka, aki szerint egy negyed Paks is lehet az erőmű energiaigénye. De nemcsak emiatt, hanem a „következő generációk ételének megtermelése” miatt aggódik a mindösszesen száz hektárnyi terület termelésből való kiesése miatt. Hogy ez a Magyarországon jelenleg rendelkezésre álló 7,2 millió hektár termelését mennyiben veti vissza, azt már nem tette hozzá.
Nincsen korlátlan és tiszta energia, nagyon kockázat egy ilyen kis országot telezsúfolni ezekkel a víz-, áram- és földpazarló és mérgező gyárakkal
– vélekedett a korábban a fosszilis energiahordozók ellen kampányoló párt társelnöke.
Narancs termelésre sem alkalmas hazánk, ahogy akkumulátor termelésre sem
– osztotta meg korszakos bölcsességét Csárdi Antal, aki szerint a szocializmust idézi, hogy a kormány gazdasági mutatók emlegetésével próbálja igazolni a gyár hasznosságát. A képviselő párbeszédes kollégájához hasonlóan egy akku-holokausztot vizionált kifejtve, generációkra ellehetetlenül az ország a befektetések nyomán.
Esküszöm úgy érzem magam, mintha egy Mad Max filmben lennék
– reagált Bánki Erik az ellenzék elsivatagosodásról és élhetetlenné váló környezetről szóló aggályairól. A képviselő gyárlátogatásra invitálta az ellenzék leghangosabb szószólóját, Szabó Rebekát, akivel közölte, semmiféle környezeti hatása nincs a gyárnak, a termelés ugyanis zárt láncban működik.
Ha hoz egy fehér vászon rongyot és megtörli a padlót, a rongy ugyanolyan marad
–szemléltette az akkumulátor gyárakban uralkodó állapotokat. Aláhúzta továbbá
a magyarországi üzem szigorúbb előírások mentén fog létesülni, mint a CATL Németországban épült üzeme.
Ismertette továbbá, az aggodalmaskodó ellenzéki politikusok nem olvasták el a tájékoztatót, abban ugyanis világosan az áll, hogy az üzem nem kapott engedélyt használt akkumulátor feldolgozását.
Ismét felveheti jól ismert alufólia sapkáját Varga Zoltán, a DK parlamenti képviselője, aki szerint akár Felcsúton, vagy Hatvanpusztán is épülhetne akkumulátorgyár.
Azért Debrecen, mert Putyin ott kapott díszdoktori címet
–fejtette meg Varga Zoltán, a megoldáshoz képest meglepő módon híres fejfedője nélkül. Ehhez a konteóhoz pedig igazán szükséges lenne.
Sebők Éva a Momentum képviselője egészen izgalmas expozéval frissítette fel az Országgyűlés munkáját este 10 után is követőket. Helyenként gyurcsányi artikulálatlanságba fulladó felszólalása során kifejtette, nem látja értelmét a parlamenti vitának, szerinte pedig inkább tüntetni kellene menni.
Mert ennek van értelme
–vélekedett.
Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS