Szijjártó Péter egy svéd tévének adott interjújában elmondta, hogy az elmúlt években rendszeresen hazugságokat és koholt híreket terjesztettek Magyarországról a svédországi kormánytisztviselők. A finn politikusok hasonlóképpen támadták hazánkat főleg jogállamisági kérdésekben. Ennek ellenére a magyar országgyűlés nemsokára ratifikálni fogja mind a finnek, mind a svédek NATO csatlakozását. Így már csak Törökországon múlik, mikor is kezdődhet meg hivatalosan a két ország csatlakozása az észak-atlanti szervezethez. Lapunk összegyűjtötte a legérdekesebb megnyilvánulásokat a két ország politikusaitól.
Érdemes megjegyezni, hogy a magyar kormánnyal szembeni kritikus svéd kormányzati és politikusi megszólalások leginkább az előző, szociáldemokrata-zöld kisebbségi svéd kormány és baloldali, balliberális, valamint ultraliberális politikusok részéről érkeztek. A jelenlegi kormányt alkotó Mérsékeltek, Kereszténydemokraták, Liberálisok és az őket támogató Svédországi Demokraták jellemzően nem használták a magyar kártyát az elmúlt években. Kormányra kerülésük óta pedig nem volt markáns, nyilvános megjegyzésük.
Így támadták a finnek hazánkat
Tytti Tuppurainen EU ügyekért és állami vállalatirányításért felelős miniszter úgy fogalmazott:
Orbán kijelentései nem a teljes magyar nemzetet reprezentálják és felelőtlenül elszigetelik Magyarországot a civilizált világtól. Orbán groteszk ámokfutása árt Magyarországnak. Nem szabad, hogy az ilyen rasszista megnyilvánulások elfogadottá váljanak, hanem minden alkalommal emlékeznünk kell arra, hogy kiálljunk az emberi jogokért.
A miniszter egy másik felszólalásában kiemelte, hogy az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy tegyen intézkedéseket a jogállamiság megerősítése és a korrupció felszámolása érdekében. Szerinte odáig fajult a folyamat, hogy további lépések nélkül Magyarországot több milliárdos uniós forrás elvesztése fenyegeti.
Li Andersson oktatási miniszter sem fogta vissza magát jogállamisági kérdésben:
Nem az EU feladata a magyar és lengyel tekintélyelvű és a jogállamiságot tiszteletben nem tartó vezetők támogatása
Eero Heinäluoma EP-képviselő nemrégiben így fogalmazott:
Szomorú a magyar eset. A Fidesz kíméletlen propagandáját állami pénzből finanszírozzák. Látva ezt a fejleményt Oroszországban, ez arra kényszerít bennünket, hogy nagyon keményen lépjünk fel a Magyarországgal és Lengyelországgal való kapcsolatainkban is.
A finn képviselő szóba hozta Orbán Viktort is. Szerint a mindent átható korrupció és a kemény propaganda miatt rendkívül nehéz aláásni Orbán hatalmát. Az ember persze reméli, hogy az ellenzék képes lesz meglepetést okozni, de ez egy rendkívül nehéz helyzet, tekintve, hogy Magyarországon milyen módon folyik egy kampány.
Petri Sarvamaa finn EP-képviselő is így “méltatta” a magyar miniszterelnököt:
Orbán kemény dió, meg kell hagyni. Ahogy félelemkeltéssel és az emberek elbizonytalanításával építi a hatalmát, rendkívül gusztustalan. Orbán Viktor játszmát játszik. Semmi többről nincs szó.
Hozzátette, a magyarok addig játsszák ki a kártyáikat, amíg van reményük arra, hogy valamit le tudnak venni az asztalról. Az EU-nak át kell látnia Orbán játékát, és a kohéziós alapokat nem szabad kifizetnie. Úgy fogalmazott:
az EU-nak itt az ideje, hogy Orbánt felelősségre vonja. A közös pénz megszerzéséhez közös elvek betartása szükséges. – Magyarország a saját útját járja és teljesen tudatosan megsérti a közös elveket.
A képviselő szerint a Bizottságnak gyorsan kell cselekednie, mert a jogállamiság leépítése folyik egyes tagállamokban, különösen Magyarországon és Lengyelországban. Úgy fogalmazott
Az emberek aggódnak a szabadságjogaik, a kisebbségek helyzete, a médiaszabadság, az igazságszolgáltatás pártpolitikai célokra való felhasználása, a független bírók helyére kinevezett pártpolitikusok miatt.
Svéd politikusok sem finomkodtak, finn kollégáikhoz hasonlóan gyalázták a magyarokat
Karin Karlsbro svéd EP-képviselője ezt írta nemrég a Twitteren:
Sötét nap Európa számára. Orbán lényegében megszüntette Magyarországon a demokráciát a koronával mint kifogással. Megismétlem, amit a múlt héten mondtam – el kell zárni a Magyarországra irányuló EU-s támogatásokat.
Malin Björk, ellenzéki svéd Baloldali Párt EP-képviselője ezt mondta a magyar migrációs politika kapcsán –
A magyar és lengyel rasszista kormányok úgyis mindent ellenezni fognak, ami nem a menekülő emberek
előtti falak építéséről szól.
A képviselő nem állt itt meg, tovább folytatta a mocskolódást. Beszélt még arról is, hogy szerinte 10 éve támadják Magyarországon a jogállamiságot, a demokráciát és az emberi jogokat. Javasolta, hogy semmilyen EU-s pénzt ne kapjon meg ez a kormány. Hozzátette, hogy Magyarország immáron nem teljesértékű a demokrácia. Úgy fogalmazott
Magyarországon folyamatosan sárba tiporják az ellenzéki politikai csoportok, az LGBT+ csoportok, a nők és bevándorlók jogait, amit semmilyen módon nem lehet indokolni és védeni.
Jessika Roswall Svédország európai minisztere élesen kritikus volt a magyar gyermekvédelmi törvény elfogadásakor, annak szabályait a szabad társadalom legalapvetőbb értékei elleni támadásnak minősítette, kiállt a 7. cikk szerinti eljárás és a kondicionalitási mechanizmus Magyarországgal szembeni mielőbbi alkalmazása mellett. Twitter üzenetében továbbá úgy fogalmazott,
Magyarország legutóbbi LMBTQI-ellenes szabálya az utolsó csepp kell, hogy legyen. Az EU-nak határozottan kell cselekednie, és az új kondicionalitási mechanizmuson keresztül befagyasztani minden Magyarországnak járó uniós forrást.
Ilona Szatmári Waldau, a kormányon kívüli Baloldali Párt képviselője, Európa- politikai szóvivője bírálta a magyar demokráciát
Magyarországot számos vélemény szerint már nem lehet demokráciának tekinteni. A bíróságok és média ellenőrzése, antiszemitizmus, homofóbia, illetve az ellenzék létét megnehezítő jogszabályi változások, valamint a kiterjedt korrupció miatt, amelynek keretében a miniszterelnök rokonai és barátai meggazdagodtak.
Abir Al-Sahlani, a jelenleg ellenzéki svéd Centrum Párt EP-képviselője szerint:
A demokrácia helyzete Magyarországon a lengyelnél is súlyosabb. Egy olyan politikai zsarnok, mint Orbán Viktor, nem nyerheti meg az újjáépítési pénzekért folytatott csatát, nem zsarolhatja az EU-t.
Nyitókép: MTI/EPA/COMPIC/Kimmo Brandt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS