Egyre több híresség akad ki a woke agymenés térnyerésén a művészvilágban. Persze, tudjuk jól, hogy a humor baloldali műfaj, de nehéz úgy jó vígjátékot készíteni, hogy minden szavunkra vigyázni kell, nehogy megbántsunk valakit, és a Libstapo tiltólistára tegyen. A kilencvenes és a korai kétezres évek sitcomjai ma már veszélyesnek számítanak és betiltandók, így a műfaj egyik meghatározó darabja, a Jóbarátok is. Ezen már Jennifer Aniston is kiakadt, akinek karrierjét éppen ez a sorozat indította el.
A Jóbarátok a késő kilencvenes évek egyik legmeghatározóbb sorozata. Akár szeretjük, akár nem, azt el kell ismerni, hogy műfajában olyan mérföldkőnek számít, mint a Casino a maffiafilmek, vagy a Drágán add az életed az akciófilmek között. A felvilágosult és progresszív világ azonban nem tűrheti, hogy egy ilyen elavult filmsorozatra bárki nosztalgiával emlékezzen, aki egy kicsit is liberális és értelmiségi.
A sorozatban ugyanis nincs egyetlen fekete bőrű főszereplő sem. A transzneműeken viccelődnek, és általánosságban nem elég progresszív ahhoz, hogy húsz évvel később egy kékhajú szabadbölcsész élvezhesse. Ezért ki is adták az ukázt: a sorozat eltörlendő. Nem ez az első vígjáték, amely így járt: az Ace Ventura sorozat első része például sértő a transz közönség számára, ezért azt is cancelezni kell. A Reszkessetek, betörők! pedig ugyan nem sért meg senkit, de egy fél percig szerepel benne Trump, ami minden jóérzésű liberális traumatizál, ezért azt is át kell írni, újraforgatni (a főszereplő ezentúl legyen lehetőleg egy fekete, tolókocsis transzgyerek).
A Jóbarátokkal szembeni támadásokra Jennifer Aniston is reagált. A színésznő karrierjét a sorozat indította be, ezért érthető, hogy érzékenyen érintette a téma, azonban nem kizárólag a sitcom védelmére kelt, hanem kiállt a cancel culture által fenyegetett többi vígjáték mellett is:
A vígjáték fejlődött, a filmek is fejlődtek. Most már egy kicsit trükkös ez az egész, mert az embernek nagyon óvatosnak kell lennie, ami igencsak megnehezíti a humoristák dolgát, mivel a komédia szépségét az adja, hogy magunkat is kifigurázzuk, hogy az életet is poénra vesszük. Régen még viccelődhettünk egy bigottal és röhöghettünk ezen – hisztérikus volt. És ez arról is szólt, hogy megtanulják a nézők, milyen nevetséges tud lenni az ember. Ma már ez nem lehetséges. (…) Most már egy egész generáció tagjai, gyerekek is úgy gondolják, amikor megnézik a Jóbarátok epizódjait, hogy ezek sértőek. Voltak persze dolgok, amelyek nem szándékosan kerültek bele, meg voltak olyanok is… nos, amelyeket át kellett volna gondolnunk, de amúgy nem hiszem, hogy akkoriban volt ilyesfajta érzékenység, mint manapság.
Jennifer Aniston szerint természetesen ez így nagyon nem jó.
Mindenkinek szüksége van a humorra! A világnak kell a humor! Nem vehetjük túl komolyan önmagunkat, különös tekintettel az Egyesült Államokra. Túlságosan is megosztott mindenki (a társadalomban)
– idézte a színésznőt az IGN.
Forrás: IGN; Fotó: Wikipédia
Facebook
Twitter
YouTube
RSS