Az Európai Unió nem lesz képes szuperhatalommá válni, többek közt azért, mert a liberális ideológia vált uralkodóvá Brüsszelben, miközben Európa erejét a nemzetek, és a nemzetek együttműködése adja – jelentette ki a Duray Miklós Emlékkonferencián Ján Čarnogurský, Szlovákia volt miniszterelnöke. A politikus megjegyezte, az Európai Unió korábban a nemzetek összefogásának szimbóluma volt, mára azonban az USA vazallusaként elveszítette egyéni arcát. Čarnogurský a szlovák-magyar együttéléssel kapcsolatban arról beszélt, vitathatatlan, hogy sok kérdés választja el a két nemzetet, ugyanakkor, ha képesek lennének összefogni, erősebben tudnák a közép-európai érdekeket érvényesíteni, mint külön.
Ján Čarnogurský Szlovákia volt miniszterelnöke, a Kereszténydemokrata Mozgalom korábbi elnöke az Országházban tartott megemlékezésében arról beszélt, Duray Miklós felvidéki politikusnak Pannónia volt az otthona, nemcsak a Trianon utáni Magyarország, ezért nemzetének érdekeit ebben a geopolitikai keretben próbálta érvényesíteni. Mint hozzátette, ezzel a szemlélettel példát mutatott és megelőzte a korát, hiszen a rendszerváltás követően a kelet-európai országok látóköre Európáig szélesedett, azaz az európai nézőpontot is magukévá kellett tegyék. Úgy vélte, ez a folyamat le kellett játszódjon, hiszen a kor kihívásait figyelembe véve kijelenthető: ha egy nemzet saját érdekeibe zárkózik, szükségszerűen sikertelenné válik. A politikus elmondta, e kihívások között még az LMBTQ-, és a genderideológia terjedése is csak másodlagos, sokkal nagyobb probléma, hogy a közép-európai nemzetfelfogással jelenleg szemben áll az amerikai vagy francia politikai nemzet fogalma és ideológiája, ahol az állampolgárság megszerzésével valaki már a nemzet részévé válhat. Ebben az esetben azonban a nemzet erejét nem tudja erősíteni a hagyomány, ennek köszönhető, hogy Franciaországban is háttérbe szorul a francia kultúra, a bevándorlók kultúrája kerül előtérbe, míg a franciáknak félniük kell a saját hazájukban. Felvetette,
miközben a hollywoodi filmek ideológiája is rombolja a nemzettudatot, hogyan lesz képes megmaradni az angolszász büszkeség, ha megszűnik az egypólusú világhatalmi rendszer.
Ján Čarnogurský úgy vélte, az Európai Unió nem lesz képes szuperhatalommá válni, többek közt azért, mert a liberális ideológia vált uralkodóvá Brüsszelben, miközben Európa erejét a nemzetek, és a nemzetek együttműködése adja. Mint megjegyezte, az európai népek nézeteinek, érdekeinek különbözősége része az európai európai civilizációnak, amely most éppen az előtt a kihívás előtt áll, hogy képes lesz-e egységbe tömörülve ellenállni a kedvezőtlen világfolyamatoknak. A politikus megjegyezte, az Európai Unió korábban ennek az összefogásnak a szimbóluma volt, mára azonban az USA vazallusaként elveszítette egyéni arcát. Úgy vélte, Brüsszelnek sürgősen vissza kellene térnie a szubszidiaritás elvéhez, a csúcsszervezeteknek pedig nem olyan ügyekkel kellene foglalkoznia, amelyeket a nemzetállamok saját hatáskörben képesek megoldani, és amelyek nem utolsó sorban jogilag is oda tartoznak.
A politikus felidézte, példaként állhat előttünk Sanghaji Kommüniké, amely Nixon elnöksége idején született, és amelyben a kommunista Kína és az Egyesült Államok nyíltan megnevezték azokat a pontokat, amelyekben nem közösek az érdekeik, de az összetartó kapcsokat is.
A szlovák-magyar együttéléssel kapcsolatban Ján Čarnogurský arról beszélt, vitathatatlan, hogy sok kérdés választja el a két nemzetet, ugyanakkor, ha képesek lennének összefogni, erősebben tudnák a közép-európai érdekeket érvényesíteni, mint külön. Úgy vélte, az együttműködés lehetővé tenné Magyarország számára a Brüsszellel szembeni határozottabb fellépést, és ugyanez igaz lenne egy új szlovák kormányra is. Hozzátette, ennek az együttműködésnek azon kellene alapulnia, hogy elválasszák a lényegest a lényegtelentől, a szlovák turistáknak nem kellene fennakadniuk minden Nagy-Magyarországot ábrázoló emlékmű láttán, sokkal fontosabb lenne a közös fellépés a globális politikai támadás ellen. Végezetül Balassi Bálint sorait idézte, akiről megjegyezte, a költő magyarul, szlovákul és törökül is verselt, és Esztergom felszabadítása közben vesztette el életét.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS