Elérkezett Ferenc pápa Magyarországi látogatásának harmadik, befejező napja. Az egyházfő ma fél tízkor tartott katolikus szentmisét a Kossuth téren (az egyetlen regisztrációmentes esemény), amelyre a híveknek külön liturgikus kiskönyv (Adoremus) készült, ITT hozzáférhető. A pápa homíliájában Jézus példáján a megismerésre és a szeretet kifelé való megmutatására szólította fel a híveket. A Szentatya ezt követően délután négykor találkozott a 30 éve újraalapított Pázmány Egyetemen az egyetemi és kulturális élet képviselőivel, ott elmondott beszédében a technológia és a digitalizáció által előidézett disztópia veszélyeire figyelmeztetett. A pápát ezután a Liszt Ferenc repülőtérre kísérte egy delegáció, ahonnan hazaindult. A látogatás első két napjának összefoglalói ITT és ITT olvashatóak.
A vasárnap délelőtt a budapesti Kossuth téren bemutatandó pápai szentmise lesz Ferenc pápa magyarországi apostoli látogatásának legnagyobb eseménye. A szentmisén mindenki részt vehet előzetes regisztrálás nélkül. Akik a 25 ezer ember befogadására képes téren nem kapnak helyet, a környező utcákban, kivetítőről nézve követhetik nyomon az eseményeket. A szervezők azt javasolják a résztvevőknek, hogy gyalog vagy tömegközlekedéssel érkezzenek, tekintettel arra, hogy parkolni a környéken nem lehet.
A térre tilos bevinni üvegtárgyakat, üvegkulacsot, fémpalackot, termoszt, szeszes italt, kerékpárt, rollert, távirányítható eszközöket. Víz PET-palackban fél literig vihető be. Tilos a pirotechnikai eszközök, illetve bármilyen, a közbiztonságra különösen veszélyes tárgyak bevitele. Élő állat bevitele a jogszabályban meghatározott segítő és vakvezető kutyák kivételével szintén tilos. Ugyanakkor a rendezvényekre bevihetők összecsukható, kisméretű zarándokszékek, zászlórudak és táblák, transzparensek, a rudak hossza azonban – a Kossuth téri szentmise zarándokterületeinek kivételével – nem haladhatja meg a másfél métert.
A Kossuth téri szentmise után, magyarországi látogatása utolsó programjaként, az egyházfő a Pázmány Péter Katolikus Egyetem információs technológiai és bionikai karán találkozik az egyetemi és kulturális élet képviselőivel. Az egyházfő és a vatikáni delegáció repülőgépe a hivatalos búcsúztatást követően, vasárnap késő délután indul vissza Budapestről Rómába. Ferenc pápa apostoli útjáról és a látogatásához kapcsolódó minden nyilvános eseményről beszámol a közmédia szinte valamennyi csatornája. A Duna tévécsatornán, illetve a Kossuth rádióban a vasárnapi események is élőben lesznek láthatók, hallhatók.
(mti)
Ferenc pápa a Karmelitában
Orbán Viktor a pápa Karmelita kolostorban tett látogatásáról osztott meg képeket közösségi oldalán:
Hatalmas tömeg várakozik a Kossuth téren
Már most gyülekeznek az emberek a Kossuth téren. Rengetegen gyűltek össze a pápára várakozva, aki egy óra múlva kezdi el a szentmisét.
Megérkezett a pápa a Kossuth térre
A pápamobil megérkezett a Kossuth térre, a Szentatya ismét a tömeg között vonul el a pódium felé, a tömeg elhagyta a kordonok környékét, hogy minél közelebb kerüljön az egyházfőhöz. A szentmise hamarosan elkezdődik, a hívek számára külön liturgikus kiskönyv (Adoremus) készült, ITT hozzáférhető.
A pápát üdvrivalgással fogadták a hívek. A lassan gördülő kocsiba menet közben odanyújtottak hozzá egy kisgyereket, akinek megsimogatta a fejét. Többen a tömegben magyar, illetve vatikáni zászlót lengetnek. A zászlókról, transzparensekről kiderül, hogy a magyar városokon túl szinte az összes határon túli országból érkeztek résztvevők. A Kossuth térre csak fémkereső beléptető kapun keresztül lehetett bejutni. Az emberek türelmesen alávetették magukat az ellenőrzéseknek.
A kulacsban hozott italokat biztonsági okokból a bejáratnál kellett hagyni, de a bontatlan ásványvizeket beengedték. Akik a 25 ezer ember befogadására képes téren nem kapnak helyet, a környező utcákban, kivetítőről nézve követhetik nyomon az eseményeket. Ferenc pápa vasárnapig tartó apostoli útjáról és a látogatásához kapcsolódó minden nyilvános eseményről beszámol a közmédia szinte valamennyi csatornája. A Duna tévécsatornán, illetve a Kossuth rádióban a vasárnapi események is élőben láthatók, hallhatók.
Kezdődik a szentmise
Ferenc pápa elfoglalta helyét a pódiumon. Elkezdődött a szentmise, felcsendült az Uram irgalmazz. A tömeg elcsendesedett a pápa elkezdte a celebrálást. Az imádságot követően a mise olvasmányát, az Apostolok cselekedeteinek részletét hallgathatták meg a hívek. Ezután Az Úr nékem pásztorom kezdetű zsoltár hangzott el, majd felolvasták a szentleckét, mely Péter első levelének második részének 20-26. verse, elhangzik az evangélium Szent János könyvéből, majd a Szentatya homíliája következik.
Ferenc pápa: Jézus tehát, azért jött, hogy megkeressen minket, amikor elveszettek voltunk
Homíliája kezdetén a Szentatya az evangéliumra válaszolva azt mondta, Jézusnak a mai evangéliumi szakasz végén elhangzó szavai összefoglalják küldetésének lényegét: “Én azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen”.
Így tesz a jó pásztor: életét adja juhaiért. Jézus tehát, mint egy pásztor, aki a nyáját keresi, azért jött, hogy megkeressen minket, amikor elveszettek voltunk; eljött mint pásztor, hogy kiragadjon minket a halálból; mint egy olyan pásztor, aki ismeri és végtelen gyengédséggel szereti juhait – aki az Atya nyájába vezetett és az Ő gyermekeivé tett minket. Szemléljük hát a Jó Pásztor képét és időzzünk el két cselekedeténél, amelyeket az evangélium szerint a juhaiért tesz: először nevükön szólítja, majd pedig kivezeti őket
– kezdte a szentmisét Ferenc pápa.
“Olyan szép, ahogy most együtt vagyunk”
A pápa beszédében ezután az összetartozásra és az ökumenizmus szépségére hívta fel a figyelmet, és arra, hogy az isteni szeretetből mindannyian részesülünk:
Olyan szép, ahogy most együtt vagyunk: püspökök és papok, szerzetesek és világi hívek; olyan jó, hogy ezt az örömöt más keresztény felekezetek küldötteivel, a zsidó közösség vezetőivel, a civil szervezetek képviselőivel és a diplomáciai testülettel is megoszthatjuk. Ez a katolicitás: mindannyiunkat, keresztényeket, akiket a Jó Pásztor név szerint szólított meg, arra hívott, hogy szeretetét befogadjuk és továbbadjuk, hogy az ő nyáját befogadóvá tegyük és sohasem kirekesztővé. És ezért mindannyian arra kaptunk meghívást, hogy ápoljuk a testvériség és az együttműködés kötelékeit, megoszlás nélkül, anélkül, hogy közösségünket saját tulajdonunknak tekintenénk, anélkül, hogy elmerülnénk a saját területünk védelme fölötti aggódásban, hanem megnyílva a kölcsönös szeretet előtt
– fogalmazott Ferenc pápa.
A Szentatya homíliája végén arra kérte a híveket, hogy nyissák ki a magukat, és próbáljunk próbáljunk mi is olyanok lenni, mint Jézus: “nyitott kapuk, olyan kapuk, amelyeket senki előtt nem csapnak be, olyan kapuk, amelyeken mindenki beléphet és megtapasztalhatja az Úr szeretetének és megbocsátásának szépségét”.
Engedjük be szívünkbe az élet Urát, az ő igéjét, aki vigasztal és gyógyít, utána pedig lépjünk ki és váljunk mi magunk is nyitott kapukká a társadalomban. Legyünk nyitottak és befogadóak egymás felé, hogy segítsük Magyarországot a testvériség és a béke útján növekedni
– fogalmazott a Szentatya.
“Let us never forget that all of us, without exception, are called to step out of our comfort zones and find the courage to reach out to all those peripheries that need the light of the Gospel.”#PopeFrancis #PopeInHungary #Mass pic.twitter.com/xrqm8CJ6Ok
— Vatican News (@VaticanNews) April 30, 2023
A homíliát követően közös imádságra került sor, majd elhangzott a hívek könyörgése magyar, ukrán, német, horvát, szlovák, román és szlovén nyelven. Ezt követően a Szentatya átvette az adományokat, majd Erdő Péter bíboros elkezdte a liturgikus főszolgálatot.
Novák Katalin és családja is Kossuth téren követi a misét
Novák Katalin és családja is a helyszínen vesz részt a szentmisén:
Kollégánk fotói a Kossuth térről
Erdő Péter: ezer éve a nyugati kereszténység határán élünk
Erdő Péter liturgiájában Magyarország történelmi szerepét, mint határvidékét idézte fel, kitérve a Római, majd a Frank birodalomra, és arra, hogy évszázadokig a kereszténység védőbástyáit jelentettük az oszmán terjeszkedéssel szemben. Kitért arra is, hogy a püspöki kar jegyzőkönyvben állapította meg, hogy a magyar katolikus közösség periférián van. A bíboros ezután megköszönte a Szentatyának, hogy hazánkba látogatott:
Olyan néphez, akinek a nyelvéhez még hasonlót is nehéz találni az egész világon. Olyan néphez, amely ezer éve szeretettel ragaszkodik ahhoz a nyugati kereszténységhez, amelyről sokszor úgy érezte, hogy megfeledkezett róla
– tette hozzá, majd a pápa apostoli áldását kérte a magyar népre.
Máriához könyörgött a békért a pápa
Ferenc pápa megköszönte a bíboros szavait, és a fogadtatást, majd Szűz Mária, hazánk patrónája kezébe kegyelmébe ajánlotta a magyar nemzetet.
Őrá bízok minden magyart, a Magyarok Nagyasszonyára, akit királynőként és patrónaként hívtok segítségül. És innen, e nagyszerű városból és e nemes országból az ő szívére szeretném bízni az európai kontinens hitét és jövőjét, amelyre e napokban sokat gondoltam, különösképpen a béke ügyét. Szent Szűz, tekints a különösen sokat szenvedő népekre. Tekints különösen a szomszédos, meggyötört ukrán és az orosz népre, neked szentelt népeidre. Te, aki a béke királynője vagy, öntsd az emberek és a népek vezetőinek szívébe a vágyat, hogy a békét építsék, hogy a következő nemzedékeknek a remény jövőjét nyújtsák, ne a háborút; egy bölcsőkkel és nem sírokkal teli jövőt; egy testvérekkel és nem falakkal teli világot. Reád tekintünk, Istennek Szent Anyja: Jézus feltámadása után te kísérted a keresztény közösség első lépéseit, az imádságban egységessé és állhatatossá téve őket. Így tartottad össze a hívőket, engedelmes és segítő példáddal őrizve az egységet. Hozzád imádkozunk az Egyházért Európában, hogy újra megtalálja az imádság erejét, hogy újra felfedezze a te alázatodat és engedelmességedet, a tanúságtétel lelkesedését és az igehirdetés szépségét. Reád bízzuk ezt az Egyházat és ezt az Országot. Te, aki Fiad feltámadásának örvendeztél, töltsd el szívünket az ő örömével. Az egyházfő azzal zárta szavait, „kedves testvéreim, azt kívánom nektek, hogy Krisztus örömét terjesszétek: Isten éltessen titeket! Hálás vagyok nektek ezekért a napokért, a szívemben hordozlak benneteket, és kérlek, hogy imádkozzatok értem. Isten áldd meg a magyart!
– Ferenc pápa az utolsó mondatot magyarul mondta.
Pope Francis thanks the people of Hungary for their warm welcome, and prays for peace across the European continent, especially in neighboring #Ukraine.#PopeInHungaryhttps://t.co/YJp1bFSaDD
— Vatican News (@VaticanNews) April 30, 2023
Orbán Viktor: Imádkozzunk magyar hazánkért
Imádkozzunk magyar hazánkért, hogy a feltámadott Megváltó öröme adjon nekünk megújulást és jövőbe vetett reménységet! – írta a szentmisét követően közösségi oldalán a miniszterelnök.
Egyedi miseruha készült Ferenc pápa látogatása alkalmából
Zavartalan volt Ferenc pápa vasárnap délelőtti miséje
Ferenc pápa szentmiséje zavartalanul, a legnagyobb békében zajlott vasárnap délelőtt – közölte a pápalátogatás biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs. A közlemény szerint több százezren voltak együtt a Szentatyával a Kossuth téren.
Köszönjük mindenkinek, aki a helyszínről vagy otthonról követte az egész Magyarország számára emlékezetes eseményt
– írták a közleményben.
Ferenc pápa: bölcsőkkel teli jövőre van szükség
A magyar kormány hivatalos közösségi oldalán osztottak meg egy rövid részletet a mai szentmiséből:
Novák Katalin: Ferenc pápa arra kért, legyek a béke követe
Novák Katalin köztársasági elnök pénteken fogadta a Sándor-palotában Ferenc pápát.
Ferenc pápa arra kért, legyek a béke követe, tegyek meg személyesen is mindent a mielőbbi béke érdekében
– írja Facebook-oldalán Novák Katalin.
Videón a délelőtti szentmise
A VaticanNews rövid videó-összefoglalást osztott meg a Kossuth téri szentmiséről
Video highlights of Pope Francis’ Sunday Mass in central Budapest, during which he urged Hungarian Christians to spread the joy of the Gospel with open hearts.#PopeInHungary pic.twitter.com/K9OQwmL3mn
— Vatican News (@VaticanNews) April 30, 2023
Így szólt a Himnusz a Kossuth téren
Nézze vissza, hogy énekelte a tömeg a Himnuszt a délelőtti szentmise végén:
Hamarosan sor kerül az apostoli látogatás utolsó eseményére
Ferenc pápa budapesti látogatásának harmadik napján a hivatalos program 16 órakor folytatódik a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán tett látogatással. Az egyházfő az egyetemi és kulturális élet képviselőivel találkozik. A hivatalos búcsúztatásra – ami nem nyilvános esemény – 17:30-tól kerül sor a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
Orbán Viktor: Béke kell!
A pápa megérkezett a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre
Ferenc pápa megérkezett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karára, ahol az egyetemi és kulturális élet képviselőivel találkozik, valamint beszédet mond. Az egyházfőt a bejáratig vezető úton és az épületben is tapsvihar fogadta.
Az esemény ismét tanúságtételekkel kezdődött, elsőként Major Balázs szólalt fel, aki arról beszélt, hogy az egyetem célja a civilizációk és vallások közötti párbeszéd erősítése, külön kiemelte az intézmény a szíriai rászorulók megsegítése érdekében végzett tevékenységét.
Ferenc pápa: a tudásnak két forrása van
A Szentatya beszédében kitért rá, hogy a jelenlegi magyarországi látogatásának utolsó állomása. A pápa ismét kitért hazánk összekötő szerepére megismételve, hogy a Duna országokat és kultúrákat köt össze. Ferenc pápa itt párhuzamot vont a művelődés, és a folyók között:
A kultúra bizonyos értelemben olyan, mint egy nagy folyó: átfolyik az élet és a történelem különböző területein, összeköti azokat és lehetővé teszi, hogy az ember eligazodjon a világban, magához öleljen távoli országokat és vidékeket, csillapítja az elme szomját, öntözi a lelket és gyarapítja a társadalmat
– fogalmazott. A szentatya szerint a kultúra szó a megművelni igéből ered. 100 évvel ezelőtt Romani Guardini, aki a hit embere volt értékes kulturális felismerésre jutott: a tudásnak két forrása van, az egyik arra késztet, hogy elmerüljünk a tárgyban és annak környezetében, míg a másik összegyűjti és szétbontja a dolgokat, és uralkodik rajtuk.
Az élőlény leigázása felé vezet a tudomány azon felfogása, amely az uralkodásra törekszik. Így az ember elveszíti mindenbelső kötődését a természethez, önkényesen határozza meg a céljait. Az utókornak pedig egy kérdést hagy hátra: mi lesz élettel, ha ilyen igába kerül? Az élet mára a gépek rendszerébe van foglalva, megmaradhat-e az élet egy ilyen rendszerben?
– tette fel a kérdést a szentatya. Ferenc pápa szerint sokan a technológia felé fordulnak, miközben a kegyetlen kapitalizmus rabszolgái lesznek.
A nemzetek eltörlése egy disztópia
Ferenc pápa Robert Benson A világ ura című könyvét vetette fel példaként, az említett disztópiában egy uniformizált humanizmus uralja a világot, amely eltörli a nemzeteket és a vallásokat.
Ebben, a több mint egy évszázaddal ezelőtt született, bizonyos értelemben prófétai könyvben egy olyan jövőt írnak le, amelyet a technológia ural és amelyben a haladás nevében mindent uniformizálnak: mindenütt egy új humanizmust hirdetnek, amely eltörli a különbségeket, megszünteti a nemzeteket és eltörli a vallásokat. Az ellentétes ideológiák homologizációba torkollnak, amely ideológiailag gyarmatosít; a gépekkel kapcsolatba kerülő ember egyre inkább egysíkúvá válik, miközben a közösségi élet szomorúvá és ritkává lesz. Ebben a Benson által leírt fejlett, de komor világban, ahol mindenki érzéketlennek és érzésnélkülinek tűnik, kézenfekvő a betegek leselejtezése és az eutanázia alkalmazása, valamint a nemzeti nyelvek és kultúrák eltörlése az egyetemes béke érdekében, ami a valóságban a beleegyezés kierőszakolásán alapuló üldözéssé válik, olyannyira, hogy az egyik főszereplő megállapítja: a világ csodálatosan élénknek látszik, de mintha minden ideges volna, mintha felforrna
– foglalta össze az egyházfő, aki szerint a regény jó példa arra, hogy a gépekkel kapcsolatba kerülő ember egyre inkább elidegenedik. A pápa szerint ez az elidegenedés az önismerettel kerülhető el, a Delphoi jósda feliratát idézve mondta: “ismerd meg önmagad”.
Fel kell ismernünk a határainkat, és meg kell fékezni az önhittségünket. Erényes dialektikába kell illeszteni az emberi tudást
– mondta búcsúbeszédében a Szentatya.
A Pázmány Egyetem diákjai és oktatói különleges meglepetéssel készültek a pápa számára: egy olyan rózsafüzért nyújtottak át, amelyet az intézmény kibernetikai tanszékén robotok segítségével készítettek.
A pápa megérkezett a Liszt Ferenc repülőtérre
A pápa konvoja ezekben a percekben érkezett meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Ferenc pápa bement a kormányváróba, ez az utolsó találkozása az őt búcsúztatókkal. A repülőgép mellett már felállt a vatikáni delegáció sorfala. A repülőgéphez érkező Szentatyát elsőként Novák Katalin köztársasági elnök köszöntötte, az egyházfő ezután Semjén Zsoltéktól kapott egy szál fehér rózsát. Ferenc pápa kezet fogott valamennyi egyházi méltósággal. A köztársasági elnök és az egyházfő hosszú kézfogással búcsúzott egymástól, valamint váltottak néhány mondatot is. Ferenc pápa végül a repülőgépről integetve köszönt el.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS