Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézet főigazgatója szerint azt mondják a Fiumei úti sírkertről, hogy akinek az emlékhelyét ott meg lehet kerülni, az megkerülhetetlen – utalva ezzel arra, hogy hazánk nagyjainak sírjai a temető kiemelt helyszínei. Munkácsy Mihály halálának 123. évfordulóján avatták fel újra a Pákh Imre finanszírozásával készült új síremléket a Fiumei úti sírkertben. A világhírű magyar festőművész első emlékműve 1911-ben készült el; akkor, az avatóünnepségen a teljes hazai gazdasági, politikai és művészeti elit képviseltette magát. Most, 112 év elteltével Munkácsy Mihály és öröksége még mindig megkerülhetetlen, világraszóló, ugyanakkor mindenekfelett magyar, és nemzetösszetartó, nemzetegyesítő szerepe is meghatározó.
Füssy Angéla – Kertész Dávid
Az új síremlék avatásán Vincze Máté közgyűjteményekért felelős helyettes államtitkár arról beszélt: Munkácsy a jó példa arra, hogy tudással, igazi géniusszal be lehet venni a világot. Munkácsy Mihály Kárpátaljáról indulva valóban meghódította a világot, eljutott Párizsig, onnan Amerikáig, magyarságára mindig büszke volt, hazája hírnevét öregbítette szerte a világon.
A sírkertben nemcsak maga a síremlék újult meg, hanem a környezete is, a teljes 34-es parcellát rendbe tették – ezt a feladatot az állam vállalta, a Nemzeti Örökség Intézete finanszírozta. A Fiumei úti sírkert, a művészparcellák sokkal többek egy temetőnél, nemzeti örökségünk emlékhelye, amelyet megőrizni, óvni, továbbadni, kötelességünk – mondta a PestiSrácok.hu-nak Móczár Gábor főigazgató. Hozzátette, hogy a privát mecenatúrára óriási szükség van.
Pákh Imre számára Munkácsy örökségének gondozása, mentése jóval több, mint mecenatúra vagy műemlékvédelem. Missziója kárpátaljai magyarságában, családi kötelékeiben gyökerezik. Ahogy édesapja, Pákh Sándor is személyes felelősséget érzett szülővárosuk, Munkács magyar történelmi hagyományainak, nemzeti értékeinek megőrzése és továbbörökítése iránt, ezt viszi tovább Pákh Imre is. Nemcsak Munkácsy Mihály örökségét mutatja be a világnak, amelynek a festőművész munkásságának reneszánsza is köszönhető, hanem szülővárosa, Munkács sorsának alakulását is figyelemmel kíséri, magyar történelmi emlékeit minden erejével védelmezi. Munkácsynak is köszönhető, hogy Munkács magyar történelmi múltja soha nem lesz megkérdőjelezhető – véli Pákh Imre. Mint fogalmazott:
Ápolni kell Munkácsy hagyatékát, és mindent, ami Munkácsról szól. És nagyon sajnálom, hogy a polgármester eltávolíttatta Munkács mellszobrát a főutcáról, hiszen az közösségi adományokból lett felállítva, senkit sem bántott. Ez egy olyan folyamat, ami nem négy-öt évvel ezelőtt indult el, hanem talán tíz-tizenöt évvel ezelőtt. Örülök, hogy a magyar külügyminisztérium ilyen karakánul kiáll a magyar kisebbség jogai mellett. Ha ez nem történt volna meg, akkor még rosszabb helyzetbe kerülnek. Mi nem jöttünk oda, mi nem migránsok vagyunk Kárpátalján. Mi őslakosok vagyunk Kárpátalján, ott vagyunk már több mint ezer éve, és ott leszünk még legalább ezer évig.
Munkácsy Mihály személye és jelentősége halála után 123 évvel, a mai nehéz, háborús időkben is nemzetegyesítő – erről Brenzovics László, a KMKSZ elnöke beszélt a PestiSrácok.hu-nak a síremlék avatását követően.
Brenzovics azt is felidézte, hogy ma komoly harcokat kell vívni Kárpátalján a magyar identitás megőrzéséért. Felidézte a turul ledöntését és más magyar emlékművek elleni támadásokat. Mint mondta, az emberek építés iránti vágya a pusztítással szemben mindig sokkal erősebb volt.
A Pákh család hozzájárulásával állították helyre a Turul-emlékművet a Munkácsi váron, amelyet egy másik család lerombolt. Én azt hiszem, ez egy nagyon lényeges momentum, hogy valaki építeni, megőrizni akar, vagy rombolni. Mégiscsak megőrizni, építeni jobb, szebb és fontosabb a jövő számára, mint rombolni
– fogalmazott a kárpátaljai magyar politikus.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS