Kollégáink már megérkeztek Székelyföld szívébe, hogy élőben közvetítsenek a csíksomlyói búcsúról. Stábunk tagjai a búcsút követően Böjte Csabát is meglátogatják, és olyan fiatalokkal is találkoznak, akik Csaba testvér otthonában nevelkedtek. Ahogyan már korábban beszámoltunk, az idei évben háromszázezer zarándokot várnak a szervezők, a Kárpát-medence minden pontjáról.
Csíksomlyó napjainkra nemcsak a magyarság leghíresebb és az egyik legnagyobbá vált ünnepe, hanem a nemzeti összetartozás szimbóluma is lett. Hiszen az a bizonyos híres nyereg lett az a biztos pont az évtizedek alatt, ahol a dunántúliak a palócokkal, a felvidékiek a csángókkal, a vajdaságiak a székelyekkel, az alföldiek a mezőségiekkel együtt köszöntik a Szűzanyát, imádkozva Magyarországért, annak megmaradásáért. Az idei búcsú mottója: „Üdvözlégy, ki szűz lévén templommá lettél!” A búcsú hátteréről bővebben ITT olvashatnak.
A napokban a Székelyföld számos szegletéből, de az elmúlt hetekben Magyarországról és Erdélyből is indultak gyalogos zarándokok, keresztalják Csíksomlyóra, ahol szombaton tartják a hagyományos pünkösdi búcsú nagymiséjét. A Kárpát-medence legnagyobb vallási eseményén és zarándoklatán Novák Katalin köztársasági elnök is részt vesz. Magyarországról három zarándokvonat szállítja Csíksomlyóra a híveket, a Boldogasszony zarándokvonat péntek reggel megérkezett 900 utasával. A Csíksomlyó expressz és Székely gyors egyesített szerelvénye másfélezer utasával délben haladt át Nagyváradon, ahol helyi magyarok kíséretében Tőkés László volt református püspök köszöntötte őket és mondott áldást.
A félórás késéssel érkező vonatot délután Kolozsváron is népes tömeg várta, néptáncos-zenés műsorral fogadta a pénteki forgalomtól túlzsúfolt pályaudvaron a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szervezésében. A zarándokokra Székely Dénes kolozsmonostori plébános mondott áldást. Rámutatott: most, mikor fekete felhők gyülekeznek Európa ege felett, még nagyobb szükség van a Szűzanya segítségére. A jelenlévők együtt mondták el a Miatyánkot és az Üdvözlégyet. Azzola Katalin, az RMDSZ kolozsvári elnöke köszöntőjében arra intette a zarándokokat: engedjék, hogy a búcsú átformálja a lelküket, jobb emberré tegye, megnyissa őket embertársaik felé.
Legyen ez az út a szeret, megbocsájtás és összetartozás útja!
– kívánta. Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának nevében Kőrösi Viktor Dávid vezető konzul elmondta: a csíksomlyói zarándoklat jelentősége össznemzeti. Csíksomlyó üzenete, hogy “egy az Istenünk, egy az anyanyelvünk, egy a kultúránk”, és erre az utánunk következőket is megtanítjuk – mondta.
A magyarság megmaradásának záloga a magyarságtudat és a munka
– jelentette ki a vezető konzul, aki szerint előbbi összeköti a magyarokat, akik lehetnek ismeretlenek egymás számára, de idegenek nem. Az átutazókat Marosán Csaba, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze köszöntötte, majd Vígh Ibolya, a Kolozsvári Magyar Opera magánénekese énekelt nekik. Az éneklésbe a vonattal érkezettek és az őket váró helyiek is bekapcsolódtak, majd a vonaton utazó Dévai Nagy Kamilla és zenészei is elénekeltek két dalt. A magyar és székely zászlókat lengető zarándokok a Rezeda zenekar és a vajdaszentiványi táncosok előadása alatt tértek vissza a vonatra, mely üdvrivalgás közepette gurult ki a kolozsvári állomásról.
Kerékpárral indult Csíksomlyóra pénteken kora délután Novák Károly Eduárd román sportminiszter is bukaresti hivatalából. A paralimpiai aranyérmes sportoló közösségi oldalán azt írta, a kerékpáros zarándokutat a román sport jövőjéért és a paralampiai sportolókért teszi meg. Az RMDSZ minisztere Ploiestiről is bejelentkezett, azt mondta, bár az időjárás nem a legmegfelelőbb, pénteken meg szeretné tenni a 260 kilométeres távot. Románia nagy részére péntek délutánra első és másodfokú viharjelzést adtak ki a meteorológusok, erős szélre, zivatarokra figyelmeztettek.
Potápi Árpád a lovas zarándokok körében érkezett Csíksomlyóra. Az államtitkár erről közösségi oldalán számolt be:
A tervek szerint pénteken délután érnek a csíksomlyói hegynyeregbe a tizenkét székelyföldi útvonalon érkező lovas zarándokok is, ahol ünnepélyes keretek között fogadják őket. A csíkszeredai városvezetés közösségi oldalán arra figyelmeztetett, hogy az érkező zarándokok miatt a gépkocsival közlekedők kerüljék a Szék útját, keressenek alternatív útvonalakat. A csíksomlyói kegytemplomban helyi idő szerint 18 órától tartják a nyitó szentmisét, melyet ünnepi rózsafüzér és éjszakai virrasztás követ.
Forrás: MTI; Fotó: PS; Galéria: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS