Lehet, hogy nem a mostani ukrán kormánnyal fogunk tudni tárgyalni a jövőben, amikor egy év múlva visszatérünk a kárpátaljai magyar kisebbség kérdéshez, bármi megtörténhet – fogalmazott portálunknak Bocskor Andrea EP-képviselő.
Az ukránok némi gesztust gyakorolva egy évvel elhalasztották az átállást az ukrán nyelvű oktatásra a magyar iskolákban. Az őszinte szándékot vagy taktikai lépést firtató kérdésünkre Bocskor Andrea úgy reagált, a lépést érdemes pozitív módon megítélni, hiszen ezzel az ukrán és a magyar fél is időt nyert. Az EP-képviselő kifejtette: azok a diákok, akik 2018 előtt kezdték el a tanulmányaikat, továbbra is az eddig megszokott rendszerben tudják befejezni az iskolát. Megjegyezte,
lehet, hogy nem a mostani kormánnyal, nem a mostani vezetéssel fogunk tudni tárgyalni a jövőben, amikor egy év múlva visszatérünk ehhez a kérdéshez, bármi megtörténhet.
Arra a kérdésünkre, mennyire bízhatunk abban, hogy amit a kárpátaljai kisebbség érdekében a magyar diplomácia nem tudott megvalósítani, azt majd az uniós csatlakozási folyamatok kapcsán az EU sikerre viszi, a képviselő úgy reagált,
bár azt nem gondolom, hogy Brüsszel képességeiben kellene megbíznunk, viszont van egy csatlakozásért felelős magyar biztosunk, aki aki nagyon keményen keresztül tudta vinni azt a kárpátaljai magyar közösség szempontjából fontos érdeket, hogy a kisebbségvédelem és az Ukrajnában élő kisebbségek státuszának rendezése kőkemény feltétele legyen, nemcsak Ukrajna európai uniós csatlakozási folyamatának, de már a tagjelölti státusznak is.
Hozzátette, Várhelyi Olivérnek őszre kell jelentést készítenie arról, Ukrajna hogyan teljesíti ezt a feltételt. Megjegyezte, a szintén most készülő velencei bizottsági vélemény is hatással lesz az Ukrajnával szemben támasztott elvárásoknak.
Ha általában véve nézzük a kérdést, ha az Európai Unió komolyan veszi önmagát és a saját maga által támasztott szabályokat és értékeket, akkor ugyanolyan szigorúan kellene eljárnia Ukrajnával is, mint bármelyik más csatlakozni vágyó országgal
-hangsúlyozta Bocskor Andrea, aki úgy vélte, a politikai és a háborús helyzet nagyon sok mindent az erkölcsi kötelesség kategóriába tol át Ukrajnával kapcsolatosan, ennek ellenére sok a racionális hang, amely támogatja, hogy a kisebbségi kérdés alapkövetelmény maradjon.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS