Tizenöt magyar egyetem szerepel Európa legjobb intézményei között az egyik legelismertebb egyetemi rangsor ma közzétett regionális listáján. A „QS Europe 46 Európai ország 2024” a térség közel hétszáz egyetemének teljesítményét mérte össze.
Először jelent meg a Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási intézményeket értékelő nemzetközi rangsorának európai listája. A rangsor 46 ország egyetemeit vizsgálta, és a legjobb 690 intézmény közé rögtön 15 magyar egyetem, ezen belül 4 a legjobb 300-ba is bekerült – a lista a szakegyetemeket nem tartalmazza.
Az ELTE a 208. helyen, a BME a 238. helyen, a Szegedi Tudományegyetem a 242. helyen, míg a Debreceni Egyetem a 258. helyen szerepel. A Pécsi Tudományegyetem, a győri Széchenyi István Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem a legjobb 400 európai egyetem közé került. A 15 rangsorolt magyar egyetem közül 3 egyházi fenntartású intézmény, úgymint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, az Esterházy Károly Katolikus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem. A rangsoron szintén helyet kapatott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem, az Óbudai Egyetem és a Soproni Egyetem.
Világszinten a két legelismertebb és az egyetemisták által leginkább figyelt felsőoktatási rangsor a QS és a Times Higher Education (THE). A magyar egyetemek szempontjából mindkét rangsor jelentős figyelmet érdemel, mivel ezek nem elsődlegesen az egyetemek méretét, összesített teljesítményét, hanem oktatási, kutatási, gazdasági eredményességét és minőségét, valamint a nemzetközi diákok és oktatók arányát, és az elismertséget mérik. Ezen két rangsor eltérő kritériumok alapján értékeli a magyar felsőoktatási intézményeket, de gyakorlatilag lefedi a teljes magyar felsőoktatási palettát.
A magyar egyetemek egyre sikeresebbek a nemzetközi megmérettetésben, hiszen míg négy éve 7, két éve 9, tavaly már 11 egyetemünk szerepelt a világ egyetemeinek legjobb 5 százalékában
– hívta fel a figyelmet a megjelenés kapcsán Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a Facebook-oldalán közzétett videóban. Hozzátette: mindezen versenyt az egyetemeinknek egy olyan környezetben kell megtenniük, amelyben az Európai Bizottság a magyar kutatásokra, a nemzetköziesítésre vonatkozó döntései szándékosan versenyképességi hátrányt okoznak hazánk számára.
Mindazonáltal a kormány elkötelezett a magyar egyetemek, kutatók, diákok támogatása érdekében
– hangsúlyozta az államtitkár.
Forrás: kormany.hu; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS