
Tizenöt magyar egyetem szerepel Európa legjobb intézményei között az egyik legelismertebb egyetemi rangsor ma közzétett regionális listáján. A „QS Europe 46 Európai ország 2024” a térség közel hétszáz egyetemének teljesítményét mérte össze.
Először jelent meg a Quacquarelli Symonds (QS) felsőoktatási intézményeket értékelő nemzetközi rangsorának európai listája. A rangsor 46 ország egyetemeit vizsgálta, és a legjobb 690 intézmény közé rögtön 15 magyar egyetem, ezen belül 4 a legjobb 300-ba is bekerült – a lista a szakegyetemeket nem tartalmazza.
Az ELTE a 208. helyen, a BME a 238. helyen, a Szegedi Tudományegyetem a 242. helyen, míg a Debreceni Egyetem a 258. helyen szerepel. A Pécsi Tudományegyetem, a győri Széchenyi István Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem a legjobb 400 európai egyetem közé került. A 15 rangsorolt magyar egyetem közül 3 egyházi fenntartású intézmény, úgymint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, az Esterházy Károly Katolikus Egyetem és a Károli Gáspár Református Egyetem. A rangsoron szintén helyet kapatott a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem, az Óbudai Egyetem és a Soproni Egyetem.
Világszinten a két legelismertebb és az egyetemisták által leginkább figyelt felsőoktatási rangsor a QS és a Times Higher Education (THE). A magyar egyetemek szempontjából mindkét rangsor jelentős figyelmet érdemel, mivel ezek nem elsődlegesen az egyetemek méretét, összesített teljesítményét, hanem oktatási, kutatási, gazdasági eredményességét és minőségét, valamint a nemzetközi diákok és oktatók arányát, és az elismertséget mérik. Ezen két rangsor eltérő kritériumok alapján értékeli a magyar felsőoktatási intézményeket, de gyakorlatilag lefedi a teljes magyar felsőoktatási palettát.
A magyar egyetemek egyre sikeresebbek a nemzetközi megmérettetésben, hiszen míg négy éve 7, két éve 9, tavaly már 11 egyetemünk szerepelt a világ egyetemeinek legjobb 5 százalékában
– hívta fel a figyelmet a megjelenés kapcsán Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár a Facebook-oldalán közzétett videóban. Hozzátette: mindezen versenyt az egyetemeinknek egy olyan környezetben kell megtenniük, amelyben az Európai Bizottság a magyar kutatásokra, a nemzetköziesítésre vonatkozó döntései szándékosan versenyképességi hátrányt okoznak hazánk számára.
Mindazonáltal a kormány elkötelezett a magyar egyetemek, kutatók, diákok támogatása érdekében
– hangsúlyozta az államtitkár.
Forrás: kormany.hu; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Grimmbusz
2023-09-20 at 15:12
Eközben az OECD:
“a legutolsó helyen állunk a 38 országból álló mezőnyben………. olyan felnőttkori tevékenységekig, mint a jótékonykodás, az önkéntesség, a tüntetéseken való részvétel, egyes termékek bojkottja vagy a közösségi oldalakon történő politikai megnyilvánulás, ami fontos vagy egyenesen elengedhetetlen egy normális demokrácia működéséhez.”
Ezeknek tényleg az a bajuk, hogy itt viszonylag nyugi van?
Esetleg kötelezővé kéne tenni a X nap/év/kopf tüntikézést? Leigazolja valaki üzenőfüzetbe? Kifizetik?
Orientál
2023-09-20 at 13:44
Mert jó helyre mennek az állami milliárdok. Sajnos a balliberális mszp-s szdsz-es Medgyessyék Gyurcsányék és Bajnaiék meg a felsőoktatást is teljesen lezüllesztették ellehetetlenítették.
Cuki
2023-09-20 at 13:16
tanfolyamok 🤣
évfolyamokat akartam írni
Cuki
2023-09-20 at 13:13
de lennék most egyetemista
emlékszem, amikor mi még megvettünk egy angol nyelvű könyvet közösen, felosztottuk a fejezeteket és azt lefordítottuk, előadásokat tartottunk belőle, és abból csináltunk jegyzetet, amit a következő tanfolyamok használtak…
ja, és a koleszban egy embernek volt CD írója és szintenként volt 2-3 számítógép (a mi szobánkban volt 🧐 )
tudom, szar duma ez a “bezzeg a mi időnkben”, de tényleg jó nosztizni…