A Kúria ma tart ülést a 2006-ban radikális, nemzeti ellenállást hirdető Hunnia-csoport utolsó három, terrorcselekményekkel vádolt tagjának ügyében. Dr. Szücsi Frigyes, Tián Csaba és Piller Gergely, akiknek az ítélete még nem emelkedett jogerőre, utoljára áll az ítészek elé. Mivel egyetlen vádpont nyitott már csak, érdemben ez nem változtat az ítéletükön, ami 5–5, illetve 2 év fegyházbüntetés, amelyet többek között Csintalan Sándor, az MSZP volt alelnöke, majd átmeneti megtérése után a Hír TV műsorvezetőjének korabeli megverése miatt szabtak ki rájuk. Mint emlékezetes, immár maga a sértett is azt állítja, hogy a fiatalok vélhetően ártatlanok, ezért kérte a felmentésüket, de ez a magyar igazságszolgáltatást cseppet sem érdekelte. Ezért ma – hacsak valamilyen váratlan fordulat nem történik – az ítélet kihirdetését követően bilincsben viszik el a a vádlottakat a bíróságról, hogy megkezdjék büntetésük letöltését. A Budaházy-csoport kegyelemben részesítéséért több mint harmincezren álltak ki. Most 150 neves közszereplő fordult nyílt levélben Novák Katalin köztársasági elnökhöz, arra kérve, hogy szüntesse meg a társadalom igazságérzetét sértő állapotot, mert az egészen addig fennáll, amíg Gyurcsány Ferenc és társai szabadok, a Budaházy-csoport tagjai pedig fegyházba mennek. Az elnöki kegyelem kiterjesztéséért imalánc is indult.
A Fővárosi Ítélőtábla március elején hirdetett másodfokú ítéletet a terrorcselekmények vádjával tizenötödik éve eljárás alatt álló Hunnia-csoport ügyében. Bár a korábbi, kegyetlen gyilkosokra is csak elvétve mért súlyosságú ítéletet a másodfok harmadolta, Budaházy Györgyöt és 12 társát így is több évi fegyházbüntetésre ítélték. A tanácsvezető bíró, Török Zsolt akkor kimondta, hogy a vádlottak nem terroristák, sőt, a társadalom hasznos tagjai, mivel azonban a vádhatóság fenntartotta a vádat és neki ítéletet kellett hoznia, a terrorvádért kiszabható legenyhébb büntetést mérte a terheltekre.
Négyen fellebbezhettek, akik esetében eltérés volt az első- és másodfokú ítélet között a bűnösség kérdésében, igaz, csak egyetlen vádpont egy részében. Ezért dr. Szücsi Frigyes, Tián Csaba és a Piller testvérek ítélete nem emelkedett jogerőre márciusban. Köztársasági elnöki kegyelemben viszont csak azok részesültek a pápalátogatás idején, akiknek az ügye már lezárult. (Az egyik Piller fiú visszavonta a fellebbezést, mivel nem letöltendőre ítélték.)
Dr. Szücsi Frigyes, Tián Csaba és Piller Gergely még nem kaptak kegyelmet. Ők a Kúria elé állnak, majd az ítélet kihirdetését követően a jogi forma szerint letartóztatják és büntetés-végrehajtási intézetbe szállítják őket az ítélet már korábban kihirdetett része alapján.
Máig 150 közszereplő írta alá azt a nyílt levelet, amelyben Novák Katalin köztársasági elnököt arra kérik, ne engedje, hogy ez megtörténjen.
Alulírottak, a Budaházy Bizottság az Igazságtételért civil társaság szolidaritási kezdeményezésének támogatóiként nagy örömmel és hálával éltük meg, amikor a több mint 10 éven át meghurcolt Budaházy Györgyöt és vádlott-társait kegyelemben részesítette. Akkor azt hittük, hogy ezzel a társadalmi igazságérzet helyreállítása felé tett bátor lépéssel a Hunnia-per lezárult. A közelmúltban ugyanakkor sajnálattal értesültünk arról, hogy a kegyelmi döntés nem minden vádlottra terjedt ki, és közöttük kiemelkedő életutat bejáró, köztiszteletben álló személyek is maradtak
– áll a nyílt levélben. Emlékeztetnek, hogy az érintettek egyike a per legfiatalabb vádlottja, az egész felnőttkorára kiterjedő 15 éves eljárás terhe mellett, kényszerintézkedések árnyékában is PhD tudományos fokozatot, országos és nemzetközi elismertséget elérő régész-történész, dr. Szücsi Frigyes, akinek a büntetett előélet a csak állami-önkormányzati keretek között gyakorolható hivatását, életpályáját végleg derékba törné.
Pótolhatatlan űrt hagyna maga után a kora középkori őseink hagyatékával foglalkozó kutatóként, a Fejér vármegyei kulturális közélet keresztyén-konzervatív értékrendet valló szereplőjeként, és nem utolsó sorban két kisgyermek édesapjaként
– fogalmaz a levél. A másik érintett a négygyermekes családapa, Tián Csaba, aki az eljárás és a kényszerintézkedések nehéz körülményei ellenére gazdálkodóként és egy multinacionális cég felelős felsővezetőjeként is megállta a helyét, de a Fejér vármegyei Pákozd község kulturális közéletének is köztiszteletben álló, hazafias gondolkodású motorja.
A harmadik pedig Piller Gergely, aki szintén hasznos tagja a társadalomnak és közel 15 éve szenvedi az igazságtalan büntetőeljárással járó aránytalan meghurcoltatást.
Skrabski Fruzsina dokumentumfilmes, a Magyar Filmakadémia elnökségi tagja pedig imaláncot hirdetett.
Frigyes, Csaba és Gergő szabadságáért minden este elmondunk egy Miatyánkot, egész addig, amíg szabadok nem lesznek! Bárki csatlakozhat
– írta közösségi oldalán Fruzsina. Hozzátette:
Még most is van három áldozata a gyurcsányi tervnek, hiszen a 15 éve tartó eljárás még mindig nem ért véget, ezzel borzalmas szenvedést okozva a vádlottaknak és családjaiknak.
Közleményt adott ki még október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc kirobbanásának 67. évfordulója napján a kegyelem kérdését érintve a Nemzeti Jogvédő Szolgálat is. Mint írják, Budaházy György és 16 társa ellen 14 évig zajlott (három vádlott ellen még zajlik) egy önkényes, visszásságokkal terhelt, gyurcsányi koncepció által elindított és koholt bizonyítékokkal is kísért büntetőeljárás állítólagos terrorcselekmények miatt. Ugyanakkor a 2006 őszi valódi terror felelősei lényegében büntetlenek maradtak, Gyurcsány szabadlábon, sőt, az ellenzék vezére. Ezt a feloldhatatlan ellentmondást egyre többen érzik.
A Nemzeti Jogvédő Szolgálat ezen három vádlott esetében is – a Budaházy Bizottság az Igazságtételért civil kezdeményezés több tucat neves tagjával együtt – szükségesnek látja a mielőbbi kegyelmet, lehetőleg eljárásit, mivel annak számos nemzeti, jogi, politikai és humanitárius indoka van. Ráadásul Csintalan Sándor mint sértett nemrég tett nyilatkozatában most már maga is kéri a kegyelmet, mivel ő már megbocsátott, nem kívánja a megbüntetésüket és meg van arról győződve, hogy nem a vádlottak támadtak rá
– fogalmaz az NJSZ.
A közleményben a Nemzeti Jogvédő Szolgálat kijelenti: elfogadhatatlan, hogy a büntetlenül maradt baloldali állami terroristák elleni küzdelemmel gyurcsányi koncepció és koholt bizonyítékok alapján vádolt hazafiak közül ebben a 15 éve tartó eljárásban még hárman nem kapták meg a kegyelmi mentesítést, pedig 1956 börtönbe zárt szabadságharcosai már ennyi év után amnesztiával szabadulhattak.
A tárgyalás reggel 9 órakor kezdődik. Előzetesen annyian regisztráltak, hogy hallgatóságként jelen kívánnak lenni, hogy a Kúriának az ülést az eredetileg tervezett tárgyalóból át kellett tennie a díszterembe.
Vezető képünkön dr. Szücsi Frigyes és családja
Facebook
Twitter
YouTube
RSS