Puccsszerűként jellemzett elnökválasztás, közvagyonnal való, harmadik világot idéző kufárkodás és személyi tisztogatás árnya vetül a Magyar Asztalitenisz Szövetség nemrég hivatalba lépett elnökének, Kovacsics Imrének a működésére. Az aggasztó fejlemények pedig aligha jöhettek volna rosszabbkor, hiszen a 2024-es párizsi olimpia már valósággal kopogtat a magyar asztaliteniszezők ajtaján is. A békés felkészülés helyett azonban úgy tűnik, hogy példátlan belviszályok jellemzik a Kovacsics által elnökölt közösséget.
A Magyar Asztalitenisz Szövetség illetékesei a rendelkezésre álló nyilvános információk alapján nem tétlenkedtek idén nyáron. Dacára ugyanis annak, hogy a 2021-ben a szervezet elnökének választott Nátrán Roland mandátuma 2025. május 31-ig tartott volna, az erre jogosult vezetők Kovacsics Imre személyében új elnököt választottak a szövetség élére. A portálunknak nyilatkozó sportolók és szakági vezetők beszámolója szerint a korábbi elnök munkájával kapcsolatban ugyan számos megalapozott kritika megfogalmazható, de ennek ellenére is megdöbbenéssel figyelték az elmondásuk szerint banánköztársaságokat idéző, puccsszerű választást, amelynek eredményeként végül Kovacsics elfoglalhatta az elnöki széket.
TISZTOGATÁSOKBA KEZDETT
Információink szerint Kovacsics Imre teljes mértékben tisztában volt azzal, hogy a megválasztását messze nem övezi sportági konszenzus, csupán a szövetség döntéshozó szervének egy meghatározó frakciója emelte – képletesen szólva – a pajzsára. A megválasztott elnök azonban a konszolidáció és a kedélyek megnyugtatása helyett szinte azonnal tisztogatásba kezdett. Személyi változások egész sorára került sor a szövetségen belül az elmúlt hónapokban, amik annyira elmérgesítették az elnök és a klubok, valamint a sportolók viszonyát, hogy azt már egyáltalán nem lehetett sem leplezni, sem pedig letagadni.
FEGYELMI JÁR A KRITIKÁÉRT
Ha azonban mindez ne lenne elég, Kovacsics elnöksége alighanem eddigi egyik legmélyebb pontjának a magyar női válogatott egyik fiatal tagja, Dari Helga elleni eljárás számít. Történt ugyanis, hogy a fiatal sportolónő októberben a Sportrádió kérésére megtörte a csendet és elsőként tárta a nyilvánosság elé a szövetségen belüli állapotokat. A portálunkhoz eljuttatott információk szerint pedig a Kovacsics-féle vezetés Dari kiállására egy fegyelmi eljárás megindításával válaszolt. Vagyis a Magyar Asztalitenisz Szövetség a legsötétebb sztálinista reflexekkel reagált a szervezet vezetését is érintő kritikákra.
SPORTCSARNOKKAL IS KUFÁRKODNAK
A kritikán aluli belső viszonyok mellett azonban információink szerint Kovacsics nevéhez köthető egy, a magyar asztalitenisz női utánpótlás-nevelésének valóságos szétverését kockáztató húzás is. A portálunknak nyilatkozók elmondása szerint ugyanis a szövetség vezetése szemet vetett a főváros II. kerületében található Ormai László Asztalitenisz Csarnokra, amely viszont a felépítése óta eltelt 43 esztendőben a Statisztika Utánpótlás Asztalitenisz Klub központjaként szolgált. Úgy tűnik azonban, hogy a Kovacsics Imre vezette szövetség ezzel nem törődve a női utánpótlás gerincét adó klubot gyakorlatilag kidobná a saját otthonából.
A történet szépséghibája az eddigieken túlmenően viszont abban áll, hogy a Marczibányi téri komplexum valójában nem a szövetség, hanem az állam tulajdonában áll, és amíg korábban valóban az országos szövetség használta, illetve bocsátotta ilyen módon a Statisztika rendelkezésére a központot, jelenleg a szövetségnek sincs semmilyen élő szerződése az Ormai csarnok használatára. Vagyis a szerkesztőségünkhöz eljuttatott információk szerint úgy tennék ki az utánpótlás-sportolók nevelésében oroszlánrészt vállaló klubot a saját otthonából, hogy közben arra semmilyen jogalapjuk nincs.
MIT TESZ AZ ÁLLAM?
Az Ormai László Asztalitenisz Csarnok egy állami kézben lévő létesítmény, amely a Nemzeti Sport Ügynökség (ez a kormányzati szervezet birtokolja a legtöbb kiemelt sportlétesítményt országszerte – a szerk.) kezelésében van. Kérdés azonban, hogy a jelenlegi exlex helyzetben mit tesz majd az ügynökség az állam képviselőjeként? Szerződést kötnek a Kovacsics-féle szövetséggel, ezzel kiszolgáltatva az elnök önkényének a Statisztika és a női utánpótlás-nevelés jövőjét, vagy szakítva az eddigi gyakorlattal, esetleg közvetlenül állapodnak meg a csarnokot ténylegesen használó klubbal?
FÉLELEM ÉS KILÁTÁSTALANSÁG
A beszámolók alapján tehát nem túlzás azt mondani, hogy a magyar asztaliteniszezők számára legkevésbé sem adottak az olimpia előtti békés felkészülés körülményei. Mindennek tetejébe pedig megjegyzendő, hogy Kovacsics a nyári tisztogatási hullám részeként, egy évvel a párizsi olimpia előtt egyszerre menesztette a magyar asztalitenisz női és férfi szövetségi kapitányát is. Hogy ilyen viszonyok között mi vár hazánkban a sportágra és a sportolókra? Biztosat nem tudhatunk, de bizakodásra egyelőre aligha van okunk…
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS