Közelít Karácsony Gergely baloldali elődjének mérlegéhez. Demszky Gábor ugyanis hasonló mértékű BKV-adósságot hagyott maga után, amit Tarlós Istvánnak és a kormánynak kellett eltakarítania – írja a Metropol.
Négy év baloldali városkormányzás után újra eljutott Budapest oda, ahol 2010 előtt volt a főváros
– hangsúlyozta a Metropolnak Wintermantel Zsolt. A Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője ezt annak kapcsán mondta, hogy Karácsony Gergely egy gyurcsányi trükkel éppen most 50 milliárdos adósságba hajszolja a Városházát. A napokban robbant a hír, hogy Karácsony Gergelyék ugyanazt a módszert alkalmazták, mint amit Gyurcsány a 2006-os választás előtt csinált: “trükkök százaival” elleplezi az adósságot, így áttolva a választások utánra, hogy emiatt ne bukjon meg azonnal. A főváros helyett ugyanis úgynevezett faktorálási eljárással bankok fizetnek a BKK-nak, amelynek ez az 50 milliárd hiányzik a közösségi közlekedésre fordítandó pénzéből. Amit a bankok kifizetnek most a Városháza helyett, azt majd jövőre a főpolgármester a budapestieken fogja behajtani, busás kamatokkal terhelve.
A “trükkök százait” volt kitől eltanulni: a BKK igazgatósági elnöke ma ugyanis nem más, mint Gyurcsány Ferenc volt pénzügyminisztere, Draskovics Tibor.
Megint elfogyott az emberek befizetett adója, elfogyott a mások pénze, visszajutottunk a 2010-es évek elé. Amikor a város működési hiánnyal küzdött, nincsenek fejlesztések, elkezdik emelgetni a közműdíjakat, a vonaljegyek árát. Sajnos arról a fejlődési pályáról, ahonnan el tudott indulni a választások után Karácsony Gergely, mára visszasüllyedtünk Demszky szintjére
– részletezte a kormánypárti politikus.
Karácsony jó tanítványa Demszkynek, mindketten eladósították Budapestet
Mint ismert, Karácsony Gergelyék 214 milliárd forintos tartalékkal vették át a fővárost a Tarlós-féle polgári vezetéstől, és annak ellenére kormányozták csődközeli helyzetbe, hogy ez alatt a négy év alatt több mint 200 milliárd forinttal nagyobb adóbevételre tettek szert. Összességében a keret, amivel gazdálkodhattak, több mint 400 milliárd forinttal volt nagyobb, mint Tarlós István hasonló utolsó négy évében. Figyelemreméltó, hogy Karácsony 50 milliárdos BKK-s adóssága közelít a Demszky Gábor által hátrahagyott BKV-adósság mértékéhez. Tarlós István annak idején elmondta: a 2010 előtt kötött hitelszerződések miatt a város hitelképessége 2010 októberére lényegében kimerült. Demszky Gáborék 2010 előtt százmilliárdos nagyságrendet meghaladó hitel felvételére kényszerítették a BKV-t, amelynek a visszafizetésére a cégnek semmi esélye nem volt”.
Az államnak korábban be kellett avatkoznia, hogy megmentse Budapestet a Demszky által előidézett csődtől.
A kormány kifizette a BKV 50 milliárd forintot meghaladó adósságállományát
Mint emlékezetes, a kormány korábbi célja az volt, hogy az ország adósságállományát csökkentse, ezért az önkormányzatok adósságállományát különböző mértékben átvállalta. Ez az 5000-nél kevesebb lakosú önkormányzatoknál százszázalékos adósságátvállalást jelentett, a nagyobb helyhatóságoknál pedig 40–70 százalék közötti mértéket. A főváros esetében a kormány felelősséget vállalt arra, hogy több mint 74,4 milliárd forintot átvállal. Kifizették például a BKV 50 milliárd forintot meghaladó adósságállományát, amelyet még 2010 előtt az MSZP–SZDSZ-es városvezetés halmozott fel. Ezzel a lehetőséggel és Tarlós István irányításával a BKV hosszú távú, kiszámítható működése garantált volt, egészen 2019-ig, és akkor jött Karácsony Gergely.
2010 után évekbe telt, amíg Tarlósék helyre tudták tenni a város működési egyensúlyát. Amit most Karácsonyék annyira leromboltak, hogy újabb többéves, szisztematikus helyrehozatali munkára lesz majd szükség a következő főpolgármester idején. Nagy esélye van annak, hogy már a választások idejére, 2024-re újbóli működési hiány áll be a fővárosban, és folyószámlahitelből kell majd működtetniük a várost. A mostani 50 milliárdos eladósítás gyorsítja a következő működési zavarok kialakulását.
Az biztos, hogy akárki is lesz a főpolgármester, nagyon nehéz helyzettel fog szembesülni. Abban is egészen biztos vagyok, hogy ha a jelenlegi vezetés, a baloldali többség marad, akkor a 2024-es évet pénzügyileg nem fogja túlélni a főváros
– mondta Wintermantel Zsolt.
Forrás: Metropol
Facebook
Twitter
YouTube
RSS