A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója egyben a kórházszövetség elnökeként nyilatkozott az Öregnek. Dr. Velkey György János kiemelte, hogy az állami egészségügyi rendszer és a magánbiztosítás között meg kell találni az egyensúlyt, hogy ne sérüljön az esélyegyenlőség.
Azt nem szabad elfelejteni, hogy a hetvenöt évvel ezelőtt keletkezett bűnöket nem lehet máról holnapra felszámolni. Akkor, 1948-ban a Magyar Dolgozók Pártja Rákosi Mátyás elvtárs vezetésével szétverte a jól működő egészségügyi ellátást, államosította a magánszektort és a mások által felhalmozott pénzt elköltötte. Csak fokozatosan lehet az egészségügyet átszervezni, de úgy, hogy az államnak továbbra is döntő szerepe legyen az egészségügyi ellátásban. Mert – csürhetjük-csavarhatjuk – a jelen pillanatban a legjobb gazda az állam.
Mégis felmerül a kérdés, hogy miért vannak 130 milliárd forinttal eladósodva a kórházak?
Velkey György János szerint a kérdés összetett. Az orvoslás sokat fejlődött az utóbbi évtizedekben – például megjelent a robotsebészet és a génterápia –, amely óriási többletköltségeket jelentett, amivel a társadalombiztosítás, a magyar egészségügyi rendszer nem tudott lépést tartani. Nem beszélve arról, hogy az elmúlt években megsokszorozódott a kórházi rezsiköltség, emelkedett az élelmiszerek, az orvosi műszerek ára, és természetesen az orvosi bérek jelentősen növekedtek. Ha már bérek: a kórházszövetség elnöke szerint a Magyar Orvosi Kamara javaslatára hosszú évtizedek problémáira adott választ a kormány azzal, hogy többszörösére emelte az orvosok bérét, amivel egyidejűleg megszűnt a paraszolvencia. Ez persze több ellentmondást is szült. Bár az orvosok kilencven százaléka jól járt, az a tíz százalék – sebészek, szülészek stb. – nem örült igazán, hiszen többet keresett a hálapénzzel.
A főigazgató sajnálatosnak tartja, hogy a közvetlenül a betegekkel foglalkozó ápolók és más dolgozók bére nem emelkedett ebben az ütemben. Bár júniusban volt ápolói béremelés, és jövő márciusban újabb bérkiegészítés várható ezeknél az egészségügyi dolgozóknál, mégis meg kell teremteni az egészséges béregyensúlyt.
Az interjúban szóba került az is, hogy belügyminisztériumi felügyelet alá került az egészségügy.
Ennek vannak jó oldalai is
– érvelt a kórházszövetség elnöke, még ha véleménye szerint az egészségügyi szakma megérdemelne egy külön tárcát. Nem könnyű összeegyeztetni a katonás fegyelmet egy másfajta gyógyító kultúrával.
Egy biztos, az orvosi szakmai szabadság semmit sem csorbult, a rendszer működik
– jelentette ki Velkey, aki egyúttal elmondta azt is, hogy a kormány 90 milliárd forintot ad a szektor adósságállományának csökkentésére. Összességében Velkey György János úgy látja, hogy az egészségügy folyamatos korrekciókat, egyeztetéseket igényel, és jobban működik decentralizálva, ahol több az egyéni felelősség.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS