Másfél ezer mázsa lignittel segített ki kilencven rászoruló családot a gyöngyösoroszi vezetés a Mátrai Erőmű közreműködésével, ám környezetvédő szakemberek szerint ez újabb szeg az élhető levegő koporsójába, ugyanis az olcsó anyag elégetésekor kénsav szabadul fel, tönkretéve a tüzelőberendezést, a kéményt, amellett egészségkárósító és rákkeltő hatást gyakorolva az emberi szervezetre, valamint a részecskeszennyezést is súlyosa növeli. A Levegő Munkacsoport álláspontja szerint a tüzelő átok, lakossági felhasználását egyenesen be kéne tiltani, más vélemények szerint azonban az embereknek nincs más lehetősége, ha nem akarnak megfagyni.
SZABÓ FRUZSINA ANNA- PestiSrácok.hu
Közel másfél ezer mázsa lignitet kaptak Gyöngyösoroszi rászorulói a társadalmi felelősségvállalás égisze alatt a Mátrai Erőműtől, amely 2013-ban több mint 300 ezer tonna lignitet adott el háztartási tüzelésre a rendkívül környezetszennyező és alacsony fűtőértékű lignitből. A tüzelőből a helyi önkormányzat szociális bizottságának határozata alapján kilencven rászoruló család kapott. Környezetvédők szerint ez a lépés ismét a tiszta levegő és az egészség rovására megy, ugyanis a gyakran 40% feletti víztartalmú lignit kályhákban, lakossági kazánokban csak nagy légszennyezés mellett égethető el. Ráadásul a mátrai lignit kéntartalma nagyon magas 1,4-2,2% (egyes mérések szerint akár 7%), égésekor kénsav és kénessav képződik, amely marja, roncsolja a nyálkahártyát, tüdőt, légutakat, de magát a tüzelőberendezést és a falazott kéményt is néhány év alatt tönkreteszi.
Átok a tüdőrákot okozó tüzelő
A PestiSrácok.hu megkereste a téma hazai szakértőjét, Lenkei Pétert, a Levegő Munkacsoport Környezeti Tanácsadó Irodájának vezetőjét, aki szerint: „ez a tüzelőanyag egy átok az egész ország számára, ugyanis a lignit nem kályhákba, hanem erőművekbe való, amelyek képesek megoldani több lépcsős rendszerben a légszennyező anyagok jelentős részének szűrését. Így évente az ipari minőségben felhasznált nyolcmillió tonna elégetett lignitből kevesebb káros anyag kerül a levegőbe, mint a lakosság által felhasznált háromszázezer tonnából.”
A szakember elmagyarázta, hogy az anyagban a legveszélyesebb a lakossági égetés miatt a levegőbe kerülő illékony szerves anyag és részecskeszennyezés, ami nagy számú idő előtti elhalálozást eredményezhet, arról nem is beszélve, hogy tüdőrákot okoz. Az Egészségügyi Világszervezet Rákkutató Intézete egy tanulmányt készített a kínai és indiai szénféleségek, köztük a lignit lakossági égetésének hatásairól, ennek kapcsán derült fény a rákkeltő hatásra.
„Magyarország ellen jelenleg is több jogsértési eljárás zajlik, mert nem tudjuk tartani a részecskeszennyezési határértéket. Ez a nagy mennyiségű lignitadomány most finoman szólva is olaj a tűzre. Komoly probléma, hogy Magyarországon nincs szabályozva a szilárd tüzelőanyagok felhasználása. Mindössze annyit írnak elő itthon, hogy hulladékot tilos égetni. A környező országokban szigorú előírások határértékei, mint például az egy százalék alatti kéntartalom eleve kizárják a lignit háztartási használatát– tette hozzá Lenkei Péter.
A szén ellen senki sem tiltakozik
Technikai kérdések is felmerülnek a lignittel történő fűtés kapcsán, ugyanis ismert, hogy a kén a frissen bányászott lignitben lévő vízzel elegyedve a fűtés során kénsavvá alakul, a kénvas pedig kárt okozhat a kazánban és a kéményben, sokkal rosszabb a fűtőértéke a fáénál, bár jóval olcsóbb is. Lényeges tény, hogy a maximális fűtőérték eléréséhez a megfelelő berendezést kell választani a lignites tüzelésnél , de a kénsaválló kazánok drágák, a kémények ára is 150 ezer forintról indul, az egyszerre kénsav- és vízállók pedig 200 ezerbe kerülnek. Portálunk a felvetett technikai problémakörrel kapcsolatban megkereste Pokol Tibort, a kazánok értékesítésével foglalkozó Hell- Wood Kft. tanácsadóját, aki felháborodva magyarázta, hogy a lignit kéntartalma ugyanúgy 2-3 százalék, mint az ormos széné, az utóbbi eltüzelése miatt mégsem tiltakozik senki. „A Dunántúlon most nyitottak egy szénbányát, amelyből 4,5 százalékos kéntartalmú szenet termelnek ki, ám evvel ugye semmi gond. A környezetvédők problémázását felháborítónak tartom, lignit Magyarországon a legolcsóbb tüzelőanyag, amelynek mázsája nagyjából ötszáz-hatszáz forint, és ha a nélkülöző emberek nem akarnak megfagyni, kénytelenek ezt használni. Tény azonban, hogy különböző tüzelőanyagokhoz más-más kazán való, de bőséges a lignit elégetésére alkalmas hazai kazánok kínálata. ”
Szigorítás kellene a tiszta levegőért
A Levegő Munkacsoport 2012 májusában részletesen kidolgozott javaslatokat juttatott el a kormány számára, többek között azt szorgalmazva, hogy szabályozza rendeletben a lakosság által égethető anyagokat, a tüzelőanyagok összetételét, minőségét, illetve támogassa a korszerű tüzelőberendezések beszerzését. Ennek a kormány részben eleget is tett, pályázatot írt ki biomassza tüzelő berendezések támogatására. Sajnos kérdéses ezeknek a berendezéseknek a minősége, hazánkban ugyanis nincs olyan rendkívül szigorú szabvány, mint amilyen például Németországban szabályozza a kályhák kibocsátását, nagy kihívás elé állítva a gyártókat és ösztönözve a fejlesztéseket. Ugyanakkor továbbra is várat magára a tüzelőanyagok minőségére vonatkozó szigorítása. Lenkei Péter szerint szükség lenne egy széleskörű szemléletformáló kampányra is, amely megtanítja, hogyan fűthetünk kis légszennyezéssel. A lakosság rendkívül rossz egészségi állapota, a légszennyezés miatt bekövetkező, uniós szinten toronymagas elhalálozások miatt azonnali cselekvésre van szükség.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS