Az Erő sötét oldala nem az erő része, hanem egy tumor, egy rákos daganat, ami megrontja az élet fonalát. Nos, a Csillagok háborúja franchise irányítása jelenleg a sithek kezében van, és mint minden egykori rajongó, én is úgy érzem, ideje lenne protontorpedót lőni a Disney szellőzőnyílásába. Jöjjön tehát némi testszégyenítéssel vegyes, toxikusan hímsoviniszta jedi vendetta az egyik kedvenc franchise-omat tönkretevő gonosz birodalom ellen.
Lemaradtam egy pár évvel, így nekem az első élményem a Csillagok háborúja univerzumából az előzménytrilógia volt. Gyerekként láttam a Baljós árnyakat, így azon kevesek közé tartozom, aki szereti az előzményfilmeket, azok minden hibájával együtt. Ha az ember tízéves, akkor nevet Jar-Jaron, és nem szekunderszégyent érez. Azóta pedig a nosztalgia tükrén keresztül tekintek erre a hármasra és elégedett vagyok velük (különösen a Sithek bosszújával, ami – merem állítani –, a valaha volt legjobb filmes űrcsatával indít).
Aztán persze az előzményhármasának részei között megnézhettem az eredeti trilógiát is, és örökre belém ivódott minden mondat azokból a filmekből. Ma már értem, hogy a cambelli hős útjának tudatos felhasználásával építették fel Luke karakterét, tehát valahol a mély genetikai pszichénkre hatva adtak nekünk egy olyan hőst, akivel azonosulni tudunk, akinek tudunk szurkolni. És igen, ha valakivel, akkor vele tudtam. Nem kellett mindentudónak lennie, nem kellett legyőzhetetlennek lennie. Az a hős volt, aki gyengén, gyakran kissé szerencsétlenkedve indult el, hogy bölcs és erős jediként fejezze be útját. Nem ilyen akart lenni minden kisfiú? Nem ilyen akar lenni ma is?
Hat filmmel a hátam mögött alig vártam, hogy folytassák az eposzt. Mindent szerettem, ami Csillagok háborúja, és nem tudtam elképzelni, hogy készülhet ebben az univerzumban olyan, ami nem fog tetszeni (a karácsonyi különkiadásról nem beszélünk, az nem létezik).
Aztán jött Kathleen Kennedy, és módszeresen tönkretette a gyerekkoromat.
Nem, a sith sötét úrnője nem egy csapásra rombolt le mindent, amit szeretünk. Előbb még kecsegtetett egy kicsit. Az Ébredő erő még nem volt borzasztóan rossz. Csak rossz volt, de nem borzasztóan rossz. Az ember megnézte, és úgy érezte, hogy talán az a bajunk, ami annak idején az előzmény trilógiával volt az idősebbeknek, jobbat vártunk, de majd csak javítanak, a harmadik részre legalábbis össze fogják szedni magukat.
Nos, nem. S ami a folytatás hármas legnagyobb bűne, hogy nem egyszerűen rossz, de szembeköpi az alapműveket is. Luke Skywalker itt nem hős, hanem egy megtört, lélektelen senki. Az, aki a galaxis leggonoszabb emberéért hajlandó volt kockáztatni az életét mert úgy érezte, megválthatja, ebben a trilógiában majdnem lefejezi az unokaöcsét, mert rosszat álmodott (igen, spoiler, de kit érdekel, mindenki jobban jár, ha nem nézi meg). Olyan szinten herélték ki a karaktert, hogy az őt alakító színészt is megtörték vele. Mark Hamill, aki évekig készült arra, hogy újra fénykardot ragadhasson, aki egész karrierje legkedvesebb pontjaként tekint a Csillagok háborújára, megtört, és mikor arról kérdezték, mi a véleménye Luke karakterének “újragondolásáról”, konkrétan azt válaszolta, hogy a szerződése tiltja, hogy elmondja a véleményét. Csak hogy értsük: egy film stábja nem nyilatkozhat rosszat a filmről, ez a mondat tehát mindent leírt arról, amit a folytatásokról tudnunk kell.
És kit kaptunk Luke helyett? Rey-t, az erős nőt. Rey-t akinek a kisujjában van az erő, Rey-t aki először fog életében fénykardot és földbedöngöl egy képzett sötét jedit, Rey-t, aki jobban ért az Ezeréves Sólyomhoz, mint Han Solo, aki évtizedekig konkrétan a hajón élt. Rey-t, aki Palpatine unokája, mert miért ne hozták volna vissza az uralkodót, hogy ezzel még egyet rúgjanak az eredeti trilógiába, teljesen feleslegessé téve Darth Vader áldozatát. Rey-t, aki csak azért, mert egy erős nő, hirtelen fontosabb lesz Leia számára, mint a saját fia, ezért teljesen nyugodtan felveheti a Skywalker nevet (ilyen szintű önszeretet mellé jobban passzolt volna, ha Rey Solo-ként hivatkozik magára).
A Disney és főképpen Kennedy kisasszony tehát mindent megtett azért, hogy ne csak egy pocsék filmet tegyenek, de le is romboljanak valamit, amin generációk nőttek fel. El is érték, hogy ezzel a történelemben először egy veszteséges Csillagok háborúja filmet készítsenek. De nem tanultak a hibából, elhatározták, hogy gázt adnak a mélyrepülésnek és idén készül is a legújabb film a sorozatban, ami ki másról is szólhatna, mint Rey-ről, az erős nőről. A rendezést pedig rá is bízták Jabbára. Tudom, testszégyenítés, de ha már csillagok háborúja, Sharmeen Obaid-Chinoy-t elnézve, ő az a karakter, aki eszünkbe jut az univerzumról. De lássuk, hogyan gondolkodik Jabba a rábízott frachise-ról:
A fenti felvételen a Csillagok háborúja meggyilkolásával megbízott hölgy éppen azt ecseteli, hogy neki feltett szándéka, hogy a “férfiak kényelmetlenül érezzék magukat”. Zseniális. Egy olyan sorozatról beszélünk, amelynek nézőközönsége nagyjából 70-80 százalékban férfiakból áll. Illetve fiúkból, akikből férfiak lesznek, mert a (régi) Csillagok Háborúján nőttek fel. Biztosan sorban fogunk állni a jegypénztáraknál, hogy kényelmetlenül érezzük magunkat, miközben egy “erős nő” bemutatja, hogy nem érünk semmit, miközben két meleg wookie-val megmenti a világegyetemet. Pont ezt akarjuk látni.
Egy előnye legalább van annak, hogy ilyen kezekbe kerül a rendezés: reményeim szerint ebbe aztán tényleg bele fog bukni a Disney. Szép analógia lenne, a Csillagok háborúja, ami Anakin Skywalkerként, a kiválasztott sorozatként kezdte, a Disney hatására a sötét oldalra áll, és Darth Vader lett belőle, de remélhetőleg utolsó tettével magával rántja a Kennedy sötét úrnőt, hogy végre egyensúlyt hozzon a boxofficeban.
Egy apró megjegyzés a végére. Panaszkodnak a haladók, hogy a 100 legtöbb bevételt termelő film rendezői között mennyire elenyésző számban lelhetők fel nők, illetve „az egyéb marginalizált csoportok tagjai”. Ez bizonyára így van, de érdemes lenne megnézni a lista alsó felét, hogy a 100 legnagyobb filmes bukás közül hányat készítettek nők, illetve „az egyéb marginalizált csoportok tagjai”. Az új Csillagok Háborúja film bizonyára ott lesz a második 100 listában, de legalább nők írják, nők rendezik, nők főszereplik és a férfiak rosszul érzik magukat tőle. Ez is valami, a részvényesek biztos megtapsolják.
Fotó: IMDB
Facebook
Twitter
YouTube
RSS