Az államkincstár fogja ellenőrizni, hogy a fenntartók a pedagógusok béremelésére kapott teljes összeget arra is fordítsák – mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában. Rétvári Bence hangsúlyozta: amelyik intézményfenntartó nem így tesz, “le fog bukni”.
Nem lehet semmiféle trükk, bűvészkedés ebben, oda kell adni az iskolákban, óvodákban dolgozóknak a teljes bértömeget, ellenkező esetben a fenntartónak büntetőkamattal együtt kell visszafizetnie az összeget
– mondta Rétvári Bence. Az államtitkár közölte: a költségvetésben 340 milliárd forintos béremelési alapot hoztak létre, amiben “egy cent európai uniós támogatás sincs”, és ezt teljes egészében a pedagógusok béremelésére kell fordítani.
Jelzések szerint ugyanakkor volt, ahol valamilyen hiba csúszott ebbe
– jegyezte meg, hozzáfűzve: van hatszáz magánfenntartó, az óvodákat pedig önkormányzatok tartják fenn.
Persze adminisztratív nehézségek adódhatnak, de azokat nagyon gyorsan korrigálni kell
– mondta Rétvári Bence. Leszögezte: a kormány célja az, hogy minél előbb a pedagógusoknál legyen a bér, “ha már ilyen régóta várják”. Az értesítőt január 30-ig mindenkinek meg kellett kapnia, és jövő hétfőn érkezhet az érezhetően megemelt fizetés. Elmondta: a Nemzeti Pedagógus Kar pontos táblázatot tett közzé. A tankerületek adatai alapján a Pedagógus I. fokozatban a megemelt átlagfizetés 601 992 forint, a II. kategóriában 679 135 forint, egy átlagos iskolaigazgató pedig 1 018 403 forintot keres januártól.
Nagyon régi célja a kormánynak egy ilyen érzékelhető béremelés, és ha a magyar baloldal és a szakszervezetek nem akadályozzák Brüsszelben, hogy megtörténjen, akkor korábban el tudott volna indulni ez a program. Az idei 32,2 százalékos emelést jövőre egy 21 százalékos követi, így a korábbi évek tíz–tíz százalékos emelésével négy év alatt közel duplájára fog emelkedni a pedagógusok bére
– mutatott rá az államtitkár. Felidézte, hogy a pedagógusok az új életpályatörvénnyel önálló jogállást kaptak, ami társadalmi megbecsültséget jelent, a béremelés pedig az anyagi megbecsülést.
Nő az érdeklődés a pedagóguspálya iránt, már most sokan jelezték, hogy visszatérnének
– közölte Rétvári Bence. Hozzátette, így az iskolaigazgatóknak lesz lehetőségük válogatni, a jobb oktatásnak pedig a gyerekek lesznek a haszonélvezői.
Az egész a gyerekekről szól, ezért érthetetlen, miért akadályozta a béremelést a baloldal, és miért lett a két szakszervezet a baloldal pedagógustagozata. Külön szégyen, hogy azok kritizálják a béremelést ellenzékből, akik amikor kormányon voltak 2008-ban, elvettek egyhavi pedagógusbért; ők voltak az egyetlenek, akik a rendszerváltozás óta pedagógusbért csökkentettek
– mondta Rétvári Bence.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS