A Karácsony-féle budapesti városvezetés attól sem riad vissza, hogy a BKV leállításával zsarolja meg a kormányt azért, hogy hozzájusson tízmilliárd forinthoz – erről is beszélt 2021 júniusában a Városháza-ügy kulcsfigurája azon a közel tízórányi vágatlan hangfelvételen, amelyet Anonymus juttatott el az ügyben nyomozást folytató rendőrséghez. Mintha csak kottából olvasta volna: novemberben Karácsonyék valóban megfenyegették a kormányt azzal, hogy leállítják Budapest tömegközlekedését, ha nem kapnak az államtól 12 milliárdot. Vagyis azzal a módszerrel és nagyságrendileg akkora összeget követeltek Karácsonyék télen, mint ami a nyáron rögzített hanganyagon szerepelt.
A Városháza eladása kapcsán zajlott tárgyalások egyik résztvevője Gansperger Gyula volt, aki Bajnai Gordont váltotta korábban a Wallis-cégcsoport élén. Maga az exkormányfő Bajnai is részt vett a Városháza eladásáról szóló megbeszéléseken, és itt ő maga nevezte régi harcostársának Ganspergert. Nem csoda, hogy az üzletember naprakész és jól értesült volt a baloldal politikai viszonyait, pénzügyi trükkjeit illetően.
Az egyik, a Városháza-ügy nyomozati anyagában megtalálható 2021. júniusi beszélgetés leiratában Gansperger elárulta, hogy a Karácsony-féle budapesti városvezetés a BKV finanszírozásának ügyét hisztériakeltésre és zsarolásra fogja felhasználni. Az akkori sajtóhíreket átnézve kiderült, hogy pontosan ez történt.
Igaz, hogy november elsején elfogy a pénzük?
– tette fel a kérdést Gansperger beszélgetőtársa, amelyre az üzletember úgy reagált: „én nem hiszek nekik”.
Majd megállítja a BKV-t, ő nem fog sz…rozni
– mondta Karácsonyról a baloldali üzletember.
Beszélgetőpartnere felvetésére, hogy ez óriási kiszúrás a budapestiekkel és ilyet nem lehet, Gansperger rávágta: „Mindent lehet.”
Ezután az üzletember arról beszélt, hogy nem azonnal állítanák le a BKV működését, „hanem azt mondom, hogy két hét múlva leállítják a BKV-t, ha nem kap 10 milliárd költségvetési támogatást”. Beszélgetőpartnere erre annyit mondott, hogy „ez meg zsarolás”. Gansperger igazat adott neki.
A 2021-es BKV-s hisztéria alaposan elő volt készítve: Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes – aki az Anonymus-felvételeken elhangzottak szerint részesülhetett a korrupciós pénzekből – már az év januárjában azt mondta: „a fővárosi önkormányzat számlájáról novemberre elfogy a pénz”. Erre válaszul a kormányzat részéről Varga Mihály pénzügyminiszter tette közzé, hogy a fővárosi önkormányzatnak 2020 második negyedévének végén 27,9 milliárd forint állt rendelkezésre, állampapírban 135 milliárdot tartott. Volt azonban még egy tény, ami arra utalt, hogy a főpolgármester és vezérkara nem aggódott: 2020 végén még az előző évinél is bőkezűbb prémiumot kaptak a városháza vezetői. Összesen hetvenmillió forintot osztottak szét. Átlagosan 1,3 milliós jutalmat kaptak Karácsony emberei, ám akadt, akinek hétmilliós összeg jutott.
De vissza a BKV-hoz! A történések novemberben felpörögtek – mégpedig pontosan úgy, ahogy Gansperger nyáron előrevetítette. 2021. november 12-én Karácsony Gergely hivatalos levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy az állam azonnal utalja el a BKV esedékes, 12 milliárd forintos állami támogatását.
Ezt követően november 19-én Kiss Ambrus már azt pedzegette az RTL Klub híradójában, hogy nagyjából egy héten belül elfogy a BKV arra az évre tervezett pénze, utána hitelből kell majd működnie a fővárosi tömegközlekedési vállalatnak. A főpolgármester-helyettes ezután kilátásba helyezte, hogy korlátozásokat vezetnek be a közösségi közlekedésben. Csak emlékeztetőül: Gansperger tízmilliárdról és kéthetes határidőről beszélt, Karácsonyék 12 milliárdot követeltek és egy hetet emlegettek.
A hisztériakeltés működni látszott, különösen úgy, hogy a baloldali sajtóban ekkor már naponta jelentek meg cikkek a BKV közeli leállását vizionálva és ennek hatásait elemezve. Karácsony Gergelyék tervére azonban az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) atombombát dobott le. November 24-én a tárca tudatta, hogy a BKV finanszírozását már hónapokkal ezelőtt bebiztosíthatta volna a fővárosi önkormányzat. A támogatás átutalásához ugyanis Karácsonynak csupán alá kellett volna írnia az ITM-ben levő szerződést.
A kifizetés feltétele az aláírás. Ha a városvezetés még ezt sem tudja megoldani, azzal csak a főpolgármester alkalmatlanságára szolgáltat újabb bizonyítékot
– közölte a minisztérium. Karácsony további egy hétig húzta az időt, az aláírás végül november 29-én történt meg, a botrány pedig a főpolgármester szándékai ellenére elült.
Magyar Nemzet; Fotó: Hatlaczki Balázs/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS