A választási eredmény jogerőssé válásáig illeti meg mentelmi jog az EP-képviselőjelölteket; ezt követően Czeglédy Csaba csak akkor tudja elkerülni a bíróság elé állítást, ha valamilyen váratlan fordulat folytán a DK listájának 36. helyéről mandátumot szerez. Ez akkor lehetséges, ha a Gyurcsány-lista első négy helyén szereplő jelöltek, azaz Dobrev Klára, Molnár Csaba, Rónai Sándor és Ara-Kovács Attila közül valaki önként úgy dönt, hogy nem megy Brüsszelbe. Megkeresésünkre a Nemzeti Választási Iroda kommunikációs főosztályvezetője azt mondta, legkésőbb június 13-ig jogerőre emelkedik az EP-választás eredménye; ha bárki bejelentené, hogy lemond a mandátumáról, azt ezt követően teheti meg; a jelölő szervezetének ez esetben 30 napja lesz, hogy megnevezze, kinek adja át a mandátumot; képviselő ez esetben bárki lehet, aki az adott párt listáján szerepel, függetlenül attól, hogy hányadik helyen.
Bármily megdöbbentő, vasárnap összesen 550 ezer ember szavazott a szemkilövető Gyurcsány Ferenc pártjára; ennyien gondolták úgy, hogy az Európai Parlamentben hazánk képviseletére a legmegfelelőbb személy a Nagy Imre kivégzéséért felelős kommunista politikus, Apró Antal unokája.
Az arc nélküli jelölt a meglepetésbefutó?
Talán ők maguk sem kicsit lepődtek meg, hogy nemcsak a korábbi kettő EP-képviselői helyet sikerült megtartaniuk, hanem mellé további kettőt is behúztak. Hogy mennyire nem számítottak négy befutóra, jól mutatja, hogy a lista negyedik helyére a politikai területen mindenképp abszolút ismeretlen, nagyváradi filozófus-újságírót, Ara-Kovács Attilát tették, akinek még az arcképét sem tüntették fel a jelölteket bemutató weblapon. Erről egyébként az Index ír: cikkükben Ara-Kovácsot a “meglepetés mandátum tulajdonosa”, és “az (esetleges) negyedik DK-s mandátum leendő tulajdonosa” jelzővel illették.
Ara-Kovács Brüsszelbe menne, legalábbis vasárnap ezt mondta
A portál az eredmény nyilvánosságra hozata után, még vasárnap este elérte telefonon a filozófust, aki azt mondta: “pártja nem küldene Brüsszelbe olyan jelöltet, aki nem elég felkészült”. De kérdésre azt is kijelentette, hogy ha a végleges eredmény ezt hozza, vagyis négy mandátumot, akkor “be fogja tölteni” a helyét, azaz ő utazik Brüsszelbe. Márpedig ha ő személyesen így dönt, akkor a pártot ez köti.
Ha valaki visszadja a mandátumot, pártja választ helyette bárkit a listáról
Megkérdeztük a Nemzeti Választási Irodát (NVI), hogy a választást követően a jelölőszervezeteknek van-e bármilyen lehetőségük módosítani a jövendőbeli képviselők személyén, azaz a lista sorrendjén. Listár Dániel, az NVI Kommunikációs és Nemzetközi Kapcsolatok Főosztályának vezetője írásban megküldött kérdésünkre azt válaszolta: a listán utólag már nem lehet módosítani. Vagyis képviselőt váltani csak akkor lehet, ha a mandátumot szerzett személy lemond a mandátumáról. A jogszabályok szerint ugyanis a mandátum sorsáról a párt dönt.
A lemondást követően a jelölőszervezetnek 30 napja van bejelenteni, hogy a listáról ki kapja a mandátumot; ha ezt nem jelzik, a soron következő jelölté lesz a mandátum
– írta Listár Dániel. Ez azt jelenti, hogy ha Gyurcsány pártja időt akar adni szegény politikai üldözött Czeglédy Csabának – akit egyszer már megajándékozták a mentelmi joggal azzal, hogy a listára tették -, akkor valaki a négyből felteszi a kezét és hátralép.
A mentelmi jog a választási eremény jogerőre emelkedéséig él
Pár napjuk még biztosan van megvitatni a kérdést és adott esetben akár meggyőzni egymást, a hatmilliárdos költségvetési csalással egyszer már megvádolt Czeglédy Csaba ugyanis addig élvezi a képviselőjelöltség előnyeit – közte a mentelmi jogot -, amíg a választási eredmény jogerőre nem emelkedik. Kíváncsiak voltunk, hogy erre még körülbelül hány napot kell várni.
Legkésőbb június 13-án lesz jogerős eredmény
Az NVI kommunikációs főosztályvezetője azt felelte, hogy “a választási bizottságok egy-egy határozata ellen – főszabály szerint – 3 napon belül lehet benyújtani jogorvoslati kérelmet”. Egyelőre tehát nem lehet látni pontosan a folyamat végét, az azoban biztos, hogy legkésőbb június 13-ig ki kell mondják a végleges, jogerős eredményt. Egyelőre az illetékes ügyészség is vár, hogy kiderüljön, mi lehet a következő lépés. De mindenképp nekik kell majd intézkedniük a Czeglédy elleni büntetőeljárás folytatása érdekében.
Brüsszel évekig is húzhatja a kiadást
Ha a szocialista ügyvéd-politikust Gyurcsányék EP-képviselőséggel ajándékozzák meg, akkor Brüsszeltől kell kérni mentelmi joga felfüggesztését. A KGBéla néven elhíresült jobbikos Kovács Béla esetében ez csaknem két évbe telt… Czeglédy Csaba egyelőre arról beszél, hogy önkormányzati képviselő lenne, és a saját körzetében, Szombathelyen is el fog indulni. Ha a mentelmi joga most megszűnik, akkor elméletileg már zavartalanul lefolytatható ellene a büntetőeljárás, akkor is, ha ősszel újabb kampányba kezd, ugyanis az önkormányzati képviselőjelölteket, de még a polgármesterjelölteket sem illeti meg a mentelmi jog. Szóval a kampány eseményeit kell majd a büntetőpere tárgyalásaihoz igazítania.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS